اخبار ایران

حذف بی‌سروصدای ترافیک نیم بها؛ هزینه اینترنت یوتیوب و آپارات یکسان است

اپراتور و تولیدکننده محتوا و رگولاتوری و همه موافق حذف مصوبه ترافیک نیم بها هستند

سایت‌های ایرانی ارائه‌دهنده فیلم و سریال، فایل دانلود و بازی کم‌کم و چراغ خاموش دارند مصوبه ترافیک نیم بها برای اینترنت داخلی را حذف و هزینه اینترنت بین‌الملل برای کاربران محاسبه می‌کنند.

هم‌اکنون، آپارات هزینه اینترنت نیم بها را حذف کرده است و شما اگر از این وب‌سایت فیلمی استریم یا دانلود کنید؛ همان حجم و تعرفه‌ای محاسبه می‌شود که از روی یوتیوب فیلمی تماشا کردید. آپارات در پایین فیلم‌ها عبارت «ترافیک مصرفی شما در آپارات به صورت تمام‌بها محاسبه می‌شود.» را درج کرده است تا دیگر مشتری نتواند از این سرویس شکایت کند.

آیا زمان خداحافظی با ترافیک نیم بها فرا رسیده است؟

چند ماه پیش، در خبری گفتیم به نظر می‌رسد زمان خداحافظی با ترافیک نیم بها فرا رسیده است و هم وزارت ارتباطات و رگولاتوری، هم اپراتورهای موبایل و شرکت‌های اینترنتی ثابت و هم تولیدکنندگان محتوا موافق حذف این مصوبه هستند. اکنون، به تدریج این مصوبه دارد کم‌رنگ‌تر و کم‌رنگ‌تر می‌شود و بسیاری از وب‌سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی، دیگر چیزی به نام ترافیک نیم بها یا اینترنت داخلی نیم بها ندارند.

چند سال پیش، وزارت ارتباطات برای تشویق وب‌سایت‌ها، سرویس‌ها و تولیدکنندگان محتوا به آوردن سرورهایشان به ایران و قرار دادن محتوا روی سرورهای داخل کشور و افزایش تولید محتوا روی شبکه ملی اطلاعات و از سوی دیگر، ترغیب اپراتورها به ترافیک داخلی، مصوبه ترافیک نیم بها را تصویب و اجرایی کرد.

اینترنت لپ تاپ

اما این روزها خبر می‌رسد که هم اپراتورها و هم تولیدکنندگان محتوا از رگولاتوری درخواست کردند مدل قیمت‌گذاری ترافیک داخلی و خارجی تغییر پیدا کند. درخواستی که تا حدودی با چراغ سبز رگولاتوری و دولت نیز مواجه شده و آن‌ها هم ضمنی با این فرآیند موافقت کردند؛ چون اعتقاد دارند مصوبه ترافیک نیم بها به اهداف تعیین شده خود رسیده است.

نظر رگولاتوری و وزیر ارتباطات چیست؟

تولیدکنندگان محتوا می‌گویند اصلا برایشان به صرفه نیست که با هزینه نیم بها، محتواهای بومی تولید و منتشر کنند. وزیر ارتباطات هم در حال برگزاری جلساتی با اپراتورها و تولیدکنندگان محتوا است تا یک مدل بهتر و سودمند برای همه فعالان این بخش پیدا کند.

صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این زمینه می‌گوید:

تعرفه ترجیحی ترافیک داخلی و محاسبه نیم بهای آن نسبت به اینترنت بین الملل با هدف حمایت از تولید محتوای داخلی تعیین شده بود که در بسیاری از موارد، این هدف به تحقق رسید. تعرفه ترجیحی برای شبکه ملی اطلاعات به رشد محتوای داخلی کمک کرد، اما اکنون برخی از ارائه دهندگان محتوا اعلام کرده‌اند که دیگر مایل نیستند محتوای خود را در شبکه ملی اطلاعات به نصف قیمت اینترنت بین الملل برای کاربران محاسبه کنند. حتی اپراتوری هم وجود دارد که نسبت به این مصوبه ناراضی است. به همین دلیل در حال تهیه مدلی هستیم که رضایت اپراتورها، ارائه دهندگان خدمات محتوا و کاربران را جلب کند و بهترین تصمیم را برای حمایت از محتوای داخلی بگیریم.

روحانی نژاد، مشاور عالی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم خبر داده اپراتورها با ترافیک نیم بها مخالف هستند و آن را منطقی نمی‌دانند و می‌گویند موجب ضرر و زیان آن‌ها می‌شود:

در این مدل اقتصادی، صاحبان محتوا مانند پلتفرم‌های VOD و نمایش آنلاین، باید با اپراتور شبکه مذاکره کنند و بخشی از درآمد اپراتور را از قبال VOD دریافت کنند؛ اما موضوع اینجاست که اپراتور می‌گوید از این بخش ضرر داشته و نمی‌تواند بخشی از درآمد خود را به صاحب محتوا بدهد. در این روال، در عمل ارزش محتوای دارنده محتوا دیده نشده و این محتوا کم‌ارزش تلقی می‌شود، چرا که قیمت آن به صورت نصف محاسبه می‌شود.

به گفته مشاور وزیر ارتباطات، آمارها نشان می‌دهد به خاطر کیفیت پایین محتوای داخلی، فقط ۲۵ درصد کل ترافیک اپراتورها را به خود اختصاص داده است.

یک ایده که پیشنهاد شده است؛ اختیاری شدن اجرای مصوبه ترافیک نیم بها برای تولیدکنندگان محتوا است. اگر یک وب‌سایت و تولیدکننده محتوا به این نتیجه رسید که ترافیک نیم بها برایش به صرفه است؛ آن را اجرا کند.

آن چیزی که در وب می‌بینیم؛ بسیاری از سایت‌های فیلم و سریال، ترافیک تمام بها را اجرا می‌کنند و بین ترافیک داخلی با ترافیک بین‌الملل هیچ‌گونه تفاوتی قائل نمی‌شوند!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫5 دیدگاه ها

 1. اگر در ماه یک بار گذرم به سایت آپارات میخورد همون یک بارم دیگه کنسل شد.
  خداحافظ آپارات و وبسایت های داخلی
  اگر یک دلیل برای زنده موندنتون وجود داشت همین ترافیک نیم بها بود که کنسلش کردین.
  باید به سلامت عقلانی کسی که آپارات رو به یوتیوب یا توئیچ ترجیح بده شک کرد.

  1. یوتیوب برای خودش یک دنیا هست و تبدیل شده به یک استاندارد تولید محتوا و فیلم. آپارات انگشت کوچیکه یوتیوب هم نیست. اگر آپارات تونسته کمی اسم و رسم برای خودش درست کنه به خاطر فیلتر بودن یوتیوب بوده. بیش از ۲۰ ساله که از یوتیوب استفاده میکنم و همیشه پیشرو بوده. ولی آپارات اکثر مواقع یا کند هست یا باز نمیشه و کلی باگ و مشکل گرافیکی و کمبود امکانات داره و در برابر یوتیوب اصلا حرفی برای گفتن نداره.

 2. خوب خیلی خوب بود که خودتون تست میکردین دلیل نوشتن اون متن اینه که اپارات رنج ایپیش یک دفه عوض شده بود و اعمال رنج جدید زمان بر بود

  1. الآن دو سال از تاریخ انتشار این خبر گذشته اما هنوز هنگام مشاهده فیلم ها در سایت آپارات با سیمکارت ایرانسل در پایین صفحه مینویسد : ترافیک مصرفی شما در ایرانسل به صورت تمام‌بها محاسبه می‌شود !!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا