اخبار ایران

دوباره زمزمه‌های سیم کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی

سیم کارت بدون فیلتر یکی از مصادیق اینترنت طبقاتی است

ظاهرا طرح ارائه سیم‌کارت‌های بدون فیلتر به گردشگران در آستانه تصویب و اجرایی شدن است.

امروز وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به خبرنگاران گفت کمکاکان پیگیر سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی است و این طرح تا حد زیادی تصویب شده است.

عزت‌الله ضرغامی به خبرنگاران گفت: «من کماکان اعتقاد به اعطای سیم‌کارت مناسب برای رفع نیازهای گردشگران خارجی دارم. استدلالم این است که نه تنها برای گردشگران بلکه برای مجموعه‌های اصلی ارائه خدمات مسافری باید این ظرفیت فراهم شود.»

وزیر میراث فرهنگی در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: «بعد از پیشنهاد من، این موضوع در کمیته‌های مختلفی بررسی شده و تا حد زیادی مورد تصویب قرار گرفته است. امیدوارم تا چند روز آینده که نتایج کار کمیته‌ها اعلام شود این امکان را برای گردشگران فراهم کنیم که ارتباط سازنده و مناسب با کشورهای مبدا داشته باشند.»

دوباره اینترنت طبقاتی

ضرغامی ادامه می‌دهد: «ما می‌توانیم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را برای ایرانی‌هایی که در خارج از کشور حضور دارند یا به کشورهای مختلف رفت‌وآمد دارند یا خارجی‌های که می‌خواهند به ایران سفر کنند توجیه کنیم. این ظرفیت هم فراهم شده و از وزارت ارتباطات تشکر می‌کنم اما تا زمانی که این رویه عادت شود زمان می‌برد و ما نباید زمان را برای جذب گردشگر از دست بدهیم.»

چندین ماه است که بحث اینترنت طبقاتی در ایران مطرح شده است. اگرچه وزیر ارتباطات می‌گوید اینترنت طبقاتی در ایران نداریم اما خبرها و گزارش‌های مختلف از گوشه و کنار، حکایت از وجود اینترنت طبقاتی و صدور مجوزهای اینترنت آزاد برای قشرهای خاص دارند.

سیم کارت بدون فیلتر نیز یکی از مصادیق اینترنت طبقاتی است و ایده آن بر محور دسترسی آزاد به اینترنت برای گردشگران خارجی و محدودیت‌های شدید برای کاربران ایرانی است.

حال، این پرسش مطرح می‌شود که آیا گردشگران خارجی نمی‌توانند به زعم موافقان فیلترینگ، از شبکه‌های اجتماعی بر ضد ایران استفاده کنند؟ اینترنت آزاد فقط برای کاربران ایرانی خطرناک است یا شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، واتساپ و اینستاگرام فقط توسط کاربران ایرانی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند؟

این بحث سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی، ابهامات زیادی دارد که امیدواریم در صورت تصویب، توسط وزیر ارتباطات و وزیر میراث فرهنگی شفاف‌سازی شوند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا