اخبار جهان

میانگین سرعت اینترنت استارلینک به ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه رسید

کدام نقاط جهان سرعت و تاخیر استارلینک بهتری دارند؟

ابزار جدید Starlink Statuspage سرویس اینترنت استارلینک، میانگین سرعت کاربران در نقاط مختلف را نشان می‌دهد.

براساس گزارش این ابزار، میانگین سرعت اینترنت استارلینک از ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه عبور کرده است که نشان‌دهنده پایداری و گسترش پوشش‌دهی و افزایش کیفیت لینک‌های ارتباطی است.

ابزار Starlink Statuspage می‌گوید کاربران مقیم اتحادیه اروپا با داشتن میانگین سرعت ۱۷۶ مگابیت و سقف و کف سرعت ۴۲۲ و ۲.۲ مگابیت، نسبت به کاربران امریکا سرعت اینترنت بهتری دارند.

میانگین تاخیر (Latency) کاربران اروپایی ۳۳.۴ میلی‌ثانیه ثبت شده که باز نسبت به تاخیر ۵۱ میلی‌ثانیه‌ای امریکایی‌ها وضعیت بهتری دارد. بالاترین تاخیر ثبت شده برای کاربران آمریکا ۹۸۵ میلی‌ثانیه بوده، اما کاربران اروپایی در بدترین شرایط یک سوم این تاخیر معادل ۳۶۵ میلی‌ثانیه را تجربه کرده‌اند.

پایین‌ترین تاخیر در میان کاربران اتحادیه اروپا ۱۸ میلی‌ثانیه است ولی کاربران امریکایی تاخیر ۱۱ میلی‌ثانیه‌ای نیز ثبت کردند. تاخیر به زمانی گفته می‌شود که طول می‌کشد تا یک بسته داده از سرورها به دست کاربر برسد و از سمت او به شبکه برگردد.

افزایش کیفیت و سرعت با پرتاب ماهواره‌‌های بیشتر

فعلا ابزار Starlink Statuspage تقسیم‌بندی جغرافیایی خود را به سه ناحیه کاربران اروپا، امریکا و جهان محدود کرده است. در این ابزار می‌توان نمودارهایی درباره وضعیت سرعت دانلود استارلینک در کشورهای امریکا، بریتانیا، دانمارک، استرالیا، فرانسه و هلند مشاهده کرد.

این نمودارها سرعت دانلود را در سه ماه اخیر نشان می‌دهند. در این بازه زمانی استرالیا بالاترین سرعت دانلود جهانی را داشته است. البته این کشور نسبت به آمریکا و اروپا کاربران بسیار کمتری دارد و بخشی از علت این سرعت بالا می‌تواند مربوط به همین موضوع باشد. از سوی دیگر، کاربران بریتانیایی پایین‌ترین سرعت دانلود را گزارش کرده‌اند.

ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که مالک سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است؛ پیش‌بینی کرده بود تا پایان سال ۲۰۲۱، میانگین سرعت استارلینک به ۳۰۰ مگابیت و تاخیر آن زیر ۲۰ میلی‌ثانیه باشد.

فعلا استارلینک فقط یک سوم ماهواره‌های خود را به فضا فرستاده است و هر ماه چندین دسته ماهواره جدید به فضا پرتاب می‌شوند تا همین‌طور کیفیت، سرعت و پایداری شبکه بهتر شود و کاربران بیشتری به این سرویس اینترنت ماهواره‌ای وصل شوند.

شروع سرویس اینترنت استارلینک با سرعت زیر ۵۰ مگابیت بر ثانیه بود ولی در همین یک سال، موفق شده آن را به میانگین بالای ۱۵۰ مگابیت برساند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا