اخبار جهان

چین بیشترین تعداد ثبت اختراع ۶G را دارد؛ حتی بیشتر از ایالات متحده

هواوی با وجود تحریم‌ها هنوز پیشروترین شرکت در فناوری‌های 6G است

حوزه‌های ۵G و ۶G محل جنگ قدرت کشورها در هزاره سوم هستند. دولت‌ها اعتقاد دارند کشوری ابرقدرت بعدی است که در ۵G و ۶G بتواند سلطنت خود را بر جهان دیکته کند. اتفاقی که هواوی و چین توانستند در ۵G رقم بزنند.

حالا، موسسه تحقیقاتی «Cyber Creative» در گزارش جدیدی که منتشر کرده، می‌گوید از میان کل ثبت اختراع‌های ثبت شده در حوزه فناوری ۶G تا آگوست ۲۰۲۱، بیش از ۴۰.۳ درصد سهم چین و ۳۵.۲ درصد سهم ایالات متحده است. کشورهای ژاپن با ۹.۹ درصد، اروپا با ۸.۹ درصد و کره جنوبی با ۴.۲ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

مطابق انتظار، بیشترین پتنت ثبت شده در کشور چین متعلق به شرکت هواوی هستند و براساس گزارش «Cyber Creative»، انتظار می‌رود در سال‌های آینده هم ثبت اختراع‌های بیشتری توسط شرکت‌های چینی در ۶G ثبت شود. چین سعی خواهد کرد این برتری در پتنت‌ها را حفظ کند و مانند ۵G یک قدرت بلامنازع در این فناوری هم باشد.

برای دستیابی به این آمار و ارقام حدود ۲۰ هزار پتنت مربوط به فناوری ۶G مورد بررسی قرار گرفته است که شامل ارتباطات، فناوری کوانتومی و هوش مصنوعی می‌شود. به نظر می‌رسد کشورهایی که پتنت‌های ثبت شده بیشتری دارند، از نظر توسعه این فناوری نیز در مراحل پیشرفته‌تری قرار دارند و تاثیر بسیار بیشتری روی استانداردهای صنعت خواهند داشت.

رقابت چین و امریکا در ۶G

در سال‌های اخیر، ایالات متحده با اعمال سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌ها و تحریم‌هایی بر ضد شرکت‌های چینی مانند هواوی و ZTE سعی کرد ترمز توسعه و پیشرفت آن‌ها را بکشد و باعث کاهش سرعت رشد آن‌ها در فناوری‌های نوظهور و مخابراتی شود ولی کشور چین با حمایت از دانشگاه‌ها و سازمان‌دهی شرکت‌های فناوری‌محور بیشتر، سعی کرده برتری خود را حفظ کند.

در گزارش پیشین، از میان ۳۸ هزار پتنت ثبت شده در حوزه ۶G، کشور چین با سهم ۳۵ درصدی در صدر بود و ایالات متحده با ۱۸ درصد پس از چین قرار می‌گرفت.

همچنین باید اشاره کرد که مقدار قابل توجهی از پتنت‌ها (حدود ۱۲ درصد) توسط هواوی ثبت شده است که در سال گذشته ۳۰ درصد از ایستگاه‌های پایه جهان تحت کنترل داشت. از دیگر شرکت‌های برجسته‌ای که میزان قابل توجهی از پتنت‌های فناوری ۶G را ثبت کرده‌اند می‌توان به دو شرکت دولتی شرکت علوم فضایی و فناوری چین و استیت گرید کورپوریشن چین اشاره کرد.

هنوز مشخصات کاملی درباره فناوری ۶G نداریم و اگرچه شرکت‌هایی مانند هواوی گفتند که در سال ۲۰۳۰ شبکه‌های نسل ششم موبایل را راه‌اندازی می‌کنند؛ اما گفته می‌شود سرعت آن ۱۰ برابر ۵G است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا