اخبار جهان

شبکه‌های ۶G نیامده هک شدند

خیلی ساده و فقط با یک تکه کاغذ در عرض ۵ دقیقه

هنوز هیچ استاندارد یا مشخصات روشنی از شبکه‌های ۶G نداریم اما حداقل روش‌های هک و نفوذ به آن‌ها کشف شده است.

محققانی از دو دانشگاه «دانشگاه رایس» و «دانشگاه براون» توانستند یک باگ امنیتی در فرکانس‌های بی‌سیم شبکه‌های ۶G آزمایشی پیدا کنند که امکان نفوذ و شنود به آن‌ها می‌دهد. این محققان با استفاده از یک تکه کاغذ، یک چاپگر جوهرافشان، یک فویل فلزی و یک لمیناتور، شبکه‌های پیشرفته ۶G را در مدت زمانی ۵ دقیقه‌ای هک کردند.

این محققان ابتدا یک ورق کاغذ اداری پوشیده شده از رشته‌های فویل دوبعدی (متاسرفیس) ساختند و از آن برای تغییر مسیر بخشی از سیگنال‌های شبکه ۶G ارتباطی میان دو کاربر استفاده کردند.

متاسرفیس‌ها به نوعی از ورقه‌ها گفته می‌شود که با مواد خاصی آغشته شده و دارای طرح و رنگ هستند و می‌توانند نور یا امواج رادیویی را کنترل و هدایت کنند.

شبکه ۶G که در این آزمایش، هک شده است؛ مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی ۱۵۰ گیگاهرتزی بوده است. این طیف فرکانسی فعلا بدون استفاده است و کاربران در وای‌فای یا فرکانس‌های رادیویی شبکه‌های ۵G از آن استفاده نمی‌کنند. اما محققان این مطالعه می‌گویند، فرکانس‌های ۱۵۰ گیگاهرتز و فرکانس‌های مشابه و نزدیک به آن‌ها، یکی از اصلی‌ترین کاندیدهای راه‌اندازی شبکه‌های ۶G در آینده هستند.

این یافته در کنفرانس سالانه امنیت و حریم خصوصی شبکه‌های بی‌سیم و موبایل موسوم به ACM WiSec 2022 نیز به نمایش گذاشته شده است.

دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ فناوری مانند سامسونگ، هواوی، اریکسون، نوکیا، زدتی‌ای، کوالکام و … شتاب زیادی دارند هرچه زودتر شبکه‌های ۶G را توسعه و پیاده‌سازی کنند.

اخیرا سامسونگ موفق شده است دیتا را با سرعتی ۵۰ برابر سرعت ۵G روی یک شبکه ۶G آزمایشی منتقل کند. سامسونگ در این شبکه به سرعت ۱ ترابیت بر ثانیه رسیده است.

همان‌طور که اشاره شد؛ هنوز هیچ استاندارد یا درفتی برای شبکه‌های ۶G منتشر نشده است و در فضایی کاملا آزمایش و خطا و نظری حرکت می‌کنیم. به تبع، فعلا نمی‌توان درباره امنیت ۶G با قطعیت صحبت کرد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
techxplore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا