گزارش آگهی

همه آنچه که باید درباره دوره آموزشی شبکه CCNA بدانیم

اهمیت، سرفصل‌ها، کاربردها، مزایای شغلی و منابع آموزشی سیسکو CCNA

اگر از هر کارشناس شبکه بپرسید چگونه شبکه را یاد بگیریم؛ به شما می‌گوید دوره آموزش شبکه CCNA را ثبت‌نام کنید.

اگر در اینترنت جست‌وجو کنید معتبرترین دوره آموزشی شبکه برای مهندسان شبکه کدام است؛ دوره‌های سیسکو و از جمله مهم‌ترین دوره آن CCNA به شما آدرس داده می‌شود.

اگر به یک آموزشگاه و موسسه آموزشی برای طی کردن دوره‌های تخصصی شبکه مراجعه کنید؛ باز هم به شما می‌گویند برای دوره آموزشی CCNA سیسکو ثبت‌نام کنید؟

چرا در سایت‌های مرجع آموزشی آنلاینی مانند «فرادرس» ده‌ها فیلم آموزشی درباره به آموزش CCNA یافت می‌شود؟

نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان دوره آموزشی شبکه CCNA مهم و معتبر و پرطرفدار است. در گزارشی که سال ۲۰۲۱ از پردرآمدترین دوره‌های آموزشی IT دنیا منتشر شد؛ دوره CCNA در ۵ دوره نخست قرار دارد و ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور مشغول آموزش و یادگیری آن بودند.

اما واقعا چرا دوره آموزشی CCNA این‌قدر مهم است و هر کارشناس شبکه، مهندس شبکه و متخصصی در این حوزه یا افرادی که می‌خواهند وارد صنعت شبکه و مرکزداده و اینترنت شوند؛ باید آن را به خوبی فرا بگیرند؟

اصلا دوره سیسکو CCNA چیست و شامل چه سرفصل‌هایی می‌شود؟ ما در این دوره چه چیزهایی فرا می‌گیریم؟

دوره CCNA چه پیش‌نیازهایی دارد و پس از آن باید سراغ آموزش چه دوره‌ای برویم؟ چه کتاب‌ها و منابع آموزشی برای یادگیری CCNA به زبان فارسی وجود دارد؟

با ما همراه باشید تا در این مطلب، به طور مفصل درباره دوره آموزشی شبکه سیسکو CCNA صحبت کنیم و همه آن چیزی که باید پیش از شروع یادگیری آن بدانید؛ را مرور کنیم؟

چرا مدارک سیسکو برای متخصصان و مدیران شبکه اهمیت دارند؟

پیش از اینکه سراغ دوره CCNA برویم؛ اصلا بیایید بررسی کنیم چه نیازی به آموزش شبکه‌های کامپیوتری است؟ آیا یک متخصص شبکه یا مدیر مرکزداده و زیرساخت اینترنت بدون گذراندن دوره‌های سیسکو نمی‌تواند در بازار کار پیدا کند؟

واقعیت این است که دوره استخدام براساس مدرک دانشگاهی یا بدون داشتن مدارک تخصصی و گواهی‌نامه‌های معتبر به سر آمده است. امروزه، هر شرکت و کسب‌وکاری برای استخدام نیروهای متخصصی و فنی خود، به مدارک و مهارت‌هایی که فراگرفتند نگاه می‌کند و براساس آن‌ها تصمیم می‌گیرد این فرد به دردشان می‌خورد یا خیر؟

داشتن مدارک سیسکو یک امتیاز بزرگ و ویژه برای هر کارشناس شبکه محسوب می‌شود. بیش از ۷۰ درصد زیرساخت اینترنت و شبکه دنیا مبتنی بر تجهیزات شبکه سیسکو است و هر فردی که می‌خواهد در این حوزه فعالیت کند؛ باید به خوبی کار با تجهیزات شبکه سیسکو را آموزش دیده باشد.

سیسکو در این دوره‌ها، به مرور و براساس سطح‌بندی استاندارد و مشخصی که در سراسر دنیا یکسان است؛ دانش و مهارت‌های لازم و کافی را به کارشناسان شبکه منتقل می‌کند و شما را برای کار در محیط‌های شبکه آماده می‌سازد.

وقتی شما برای استخدام وارد یک سازمان می‌شوید؛ داشتن مدرک سیسکو CCNA یا CCNP و مدارک تخصصی‌تری مانند CCIE و Wireless CCNA یک مزیت و برگ برنده محسوب می‌شود.

در ادامه اشاره خواهیم کرد که حقوق کارشناسان شبکه CCNA در دنیا چقدر است و چه مزایای شغلی دارند؛ به‌طوری‌که می‌توان گفت اگر شما یک متخصص سیسکو باشید؛ در هر کشور و نقطه‌ای از جهان برایتان کار پیدا می‌شود و هرگز امکان ندارد بیکار بمانید.

بنابراین، گذراندن گواهی‌نامه‌های شبکه سیسکو از اهمیت بسیار بالایی برای فعالان صعنت شبکه و مرکزداده برخوردار است و اولین گام‌ها برای حرفه‌ای شدن در شغل و پیشرفت‌های بزرگ کاری و فنی است.

دوره آموزشی شبکه CCNA چیست؟

CCNA سرنام Cisco Certified Network Associate و جزو اولین دوره‌های آموزشی سیسکو محسوب می‌شود. اگر دوره‌های سیسکو را مانند مدارک دانشگاهی به کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشبیه کنیم؛ دوره CCNA همان دوره کاردانی (Associate) سیسکو است.

سیسکو در حوزه‌های مختلف تخصصی خود مدرک CCNA را ارائه می‌دهد و ما یک مدرک کلی به نام CCNA نداریم. برخی از مدارک CCNA به شرح زیر هستند:

۱- CCNA Cloud

۲- CCNA Data Center

۳- CCNA Routing and Switching
۴- CCNA Security
۵- CCNA Wireless

همان‌طور که می‌بینید؛ شما در هر حوزه تخصصی که می‌خواهید وارد شوید؛ می‌توانید دوره CCNA آن حوزه را طی کنید. در اصطلاح رایج بازار بیشتر به دوره CCNA Routing and Switching به طور اختصار دوره CCNA گفته می‌شود.

شما با گذراندن دوره CCNA به یک فرد نیمه حرفه‌ای تبدیل می‌شوید و با دنبال کردن دیگر دوره‌های سیسکو می‌توانید فردی حرفه‌ای، متخصص و ماهر شوید؛ همان‌طور که پس از دوره کاردانی، دوره کارشناسی و بعد کارشناسی ارشد و همین‌طور دوره‌های دیگری در دانشگاه پیش‌روی شما است.

پیش‌نیاز دوره آموزش شبکه CCNA چیست؟

مدارک سیسکو به ۵ دوره Entry و Associate و Professional و Expert و Architect تقسیم می‌شوند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید دوره CCNA در رده Associate است.

معمولا برای شروع دوره‌های سیسکو دوره +Network را پیشنهاد می‌کنند که شامل مبانی و مفاهیم تئوری شبکه‌های کامپیوتری می‌شود.

اگر مبانی شبکه‌های کامپیوتری را در دانشگاه یا دوره‌های تحصیلات خود خوانده باشید و با مفاهیمی مانند مدل‌های لایه‌بندی OSI شبکه، اجزای شبکه‌های LAN و WAN، انواع توپولوژی‌های شبکه، ساختار IP و انواع بسترهای ارتباطی شبکه‌های کامپیوتری آشنایی داشته باشید؛ می‌توانید به طور مستقیم سراغ دوره CCNA بروید.

پس از دوره CCNA، باید سراغ دوره بسیار مهم و تخصصی و حرفه‌ای CCNP بروید. تمام کارشناسان توصیه می‌کنند حتما دوره‌های CCNA و CCNP را پشت سرهم بگذرانید تا یک کارشناس شبکه شوید.

متخصصان CCNP بالاترین درآمد را در میان کارنشاسان شبکه دارند و از جایگاه بسیار بالایی در میان متخصصان برخوردار هستند. آموزش امنیت شبکه در کنار دوره‌های CCNA و CCNP می‌تواند از شما یک خبره و مدیرارشد شبکه بسازد

دوره سیسکو CCNA شامل چند بخش است؟

دوره سی‌سی‌ان‌ای سیسکو به صورت استاندارد شامل دو بخش ICND1 و ICND2 می‌شود. برای شروع باید دوره ICND1 را گذرانده و آزمون آن را پشت سر بگذارید. دوره ICND1 درباره مفاهیم نصب، عیب‌یابی، روتینگ، مدیریت و کنترل تجهیزات سیسکو در یک شبکه کوچک است.

معمولا دانشجو در این دوره با سوئیچینگ شبکه، روتینگ سوئیچ‌ها و روترهای سیسکو، شبکه‌های مبتنی بر IPv6، فناوری‌های IP Routing، امنیت دستگاه‌های شبکه و اصول عیب‌یابی شبکه آشنا می‌شود.

پس از گذراندن دوره ICND1، دانشجو سراغ دوره و آزمون ICND2 می‌رود که تقریبا همان مفاهیم دوره ICND1 ولی برای شبکه‌های متوسط و WAN است. در این دوره، مباحث پیشرفته پروتکل‌های مسیریابی، پروتکل‌های سریع پایش، پروتکل‌های VPN، عیب‌یابی پیشرفته شبکه‌های بزرگ شهری و هر مهارتی که یک تکنسین شبکه نیاز دارد و باید کاملا مسلط باشد؛ تدریس می‌شود. در دوره ICND1 این مباحث به صورت مقدماتی بیان شده و بیشتر دانشجو درگیر نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی ساده از شبکه‌های کامپیوتری است.

اگر شما فقط آزمون دوره ICND1 را بدهید؛ به شما مدرک CCENT داده می‌شود و اصولا سطح پایه مقدماتی دوره‌های سیسکو است.

در دوره CCNA دقیقا چه مهارت‌هایی آموزش می‌بینیم؟

دوره سیسکو سی‌سی‌ان‌ای می‌خواهد از شما یک تکنسین ماهر شبکه بسازد. شما ضمن اینکه باید روی مبانی و مفاهیم شبکه‌های کامپیوتری تسلط کاملی داشته باشید و با انواع مدل‌های لایه‌بندی شبکه آشنا بوده و بتوانید به طور عملی تفاوت پروتکل‌هایی مانند TCP و UDP را درک کرده و شبکه‌های IPv4 و IPv6 را تشخیص و تحلیل کنید؛ باید توانایی نصب و راه‌اندازی یک شبکه، پشتیبانی از شبکه و عیب‌یابی آن را داشته باشید.

نصب و راه‌اندازی روترهای سیسکو در لایه‌های دوم و سوم، انواع روش‌های کانفیگ روترها و سوئیچ‌های سیسکو، آدرس‌دهی IPv4 و IPv6، انواع پروتکل‌های مسیریابی مبتنی بر IP، امنیت شبکه و تجهیزات سیسکو، راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی مجازی و مدیریت VLANها، اصول عیب‌یابی شبکه و تجهیزات شبکه و مقداری مبانی آشنایی با شبکه‌های بی‌سیم آموزش خواهید دید.

پس از اتمام دوره CCNA باید بتوانید صفر تا صد یک شبکه کوچم و متوسط را به دست گرفته و از پس نصب و راه‌اندازی، نگهداری و عیب‌یابی تجهیزات شبکه برآیید.

شاید برایتان سوال باشد که خوب پس در دوره CCNP چه مباحثی مطرح می‌شود؟ در دوره سیسکو CCNP ابتدا روی مفاهیم CCNA تاکید دوباره شده و آن‌ها را عمیق‌تر و برای شبکه‌های گسترده و بزرگ آموزش می‌بینید و سپس سراغ نصب و راه‌اندازی شبکه‌های اینترپرایز کابلی و بی‌سیم می‌روید. اصول پیاده‌سازی معماری امنیتی سیسکو در شبکه‌های WAN و LAN، راه‌کارهای نرم‌افزاری سیسکو مانند SD-Access و SD-WAN و طراحی شبکه‌ها براساس آن‌ها و کلا مباحث پیشرفته مورد نیاز برای راهبری یک شبکه بسیار بزرگ در دوره CCNP تدریس می‌شود.

این دوره برای شروع مسیر مهندسی شبکه و متخصص شدن در این صنعت بسیار اهمیت دارد. هرچه‌قدر که بتوانید اصول نصب و راه‌اندازی و مدیریت شبکه‌های سیسکو را خوب یاد بگیرید و روی آن‌ها تسلط داشته باشید؛ گذراندن دوره‌های بعدی آسان‌تر و شیرین‌تر خواهد بود و از شما یک متخصص شبکه سیسکو بهتر می‌سازد.

بازار کار دارندگان مدرک CCNA چگونه است و چقدر درآمد دارند؟

گفتیم که مدرک CCNA یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مدارک IT در سراسر جهان است و طی سال‌های اخیر با رشد چشم‌گیری روبرو بوده است؛ چون همه شرکت‌ها، کسب‌وکارها و سازمان‌ها اعم از دولتی و خصوصی یا اندازه کوچک، متوسط و بزرگ به تکنسین و متخصص شبکه‌های کامپیوتری نیاز دارند.

موسسه Bureau of Labor Statistics در کشور ایالات متحده پیش‌بینی کرده است تا سال ۲۰۲۴ بازار فرصت‌های شغلی برای متخصصین شبکه و به‌ویژه دوره CCNA هر سال ۸ درصد رشد داشته باشد.

صنایع و حوزه‌های مختلف با شبکه‌های کامپیوتری درگیر می‌شوند و نیاز پیدا خواهند کرد متخصصین شبکه CCNA را استخدام کنند. به عنوان مثال، بیمارستان‌ها، سیستم‌های حمل و نقل هواپیمایی و ریلی و شهری، صنایع سنگین و سبک، شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی، بانک‌ها و موسسات مالی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات به مشتریان، فروشگاه‌های بزرگ آنلاین و هزاران کسب‌وکار دیگر به متخصص شبکه و امنیت شبکه نیاز پیدا می‌کنند و اینجا است که دارندگان مدارک تخصصی سیسکو مانند CCNA و CCNP در اولویت استخدام و جذب بازار کار خواهند بود.

متخصصین شبکه جزو دریافت‌کنندگان بالاترین حقوق و دستمزد در سطح جهان هستند. یک متخصص CCNA به طور میانگین نزدیک به ۷۶ هزار دلار درآمد سالیانه دارد و هرچه تجربه و سابقه کار او بالاتر برود؛ به همین میزان هم دریافتی بیشتری خواهد داشت. برخی از متخصصان CCNA با سابقه بالای ۱۰ سال می‌توانند تا ۱۰۰ هزار دلار درآمد داشته باشند.

یک مدیر ارشد شبکه میانگین حقوق ۱۱۵ هزار دلاری دارد و اگر از مهارت و تجربه کافی برخوردار بوده و در سازمان بزرگی مشغول به کار شود؛ حقوق او از این سطح هم فراتر می‌رود.

سایت Certification Magazine میانگین درآمد یک متخصص CCNA را در ایالات متحده ۱۱۵ هزار دلار و در سراسر جهان ۶۱.۶۷۰ دلار اعلام کرده است. یک متخصص CCNA شبکه‌های بی‌سیم نیز در امریکا درآمد سالیانه ۱۱۸.۰۴۰ دلار و در جهان ۶۱.۷۶۰ دلار دارد.

در ایران یک متخصص شبکه CCNA سیسکو می‌تواند برای شروع درآمدی ۸ میلیون تومانی داشته باشد ولی در ادامه و با اندکی تجربه حقوق او به بالای ۱۲ میلیون تومان می‌رسد و اگر دوره CCNP را هم اخذ کرده و به مهارت‌های خود بیفزاید؛ حقوق او به ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان خواهد رسید.

چگونه دوره سیسکو CCNA را آموزش ببینیم؟

شما می‌توانید به سه روش سراغ آموزش دوره CCNA بروید و بعد در آزمون‌های CCNA ICND1 یا CCNA ICND2 شرکت کنید.

روش نخست که سنتی و از دیرباز رسم بوده؛ حضور در کلاس‌های فیزیکی موسسات آموزشی است. تقریبا این روش در سال‌های اخیر منسوخ شده است؛ چون هم پاندمی کرونا اجازه شرکت در کلاس‌های حضوری را نمی‌دهد و هم هزینه‌های رفت‌وآمد برای دانشجویان زیاد است. ماندن در ترافیک و شلوغی خیابان و مسایل دیگر هم باعث شد داوطلبان رغبتی به این شیوه نداشته باشند.

روش دوم، آموزش دوره CCNA از روی کتاب‌ها و منابع آموزش معتبر مکتوب است. کتاب‌هایی مانند CCENT/CCNA ICND1 100-105 و CCNA Routing and Swirching  ICND2 200-105 از انتشارات سیسکو معروف هستند و معمولا دانشجویان مدارک سیسکو به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

همین‌طور، می‌توان به کتاب CCNA ۲۰۰-۳۰۱ Official Cert Guide سیسکو به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های CCNA اشاره کرد که باز در میان دانشجویان مدارک سیسکو بسیار محبوب است.

اما همه دانشجویان اذعان دارند خواندن این کتاب‌ها بدون آموزش‌های عملی و بصری مفید واقع نمی‌شود.

روش سوم که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و غالب دانشجویان از آن استقبال می‌کنند؛ آموزش‌های ویدئویی آنلاین به همراه منابع آموزشی خوب است.

دوره‌هایی مانند CCNA در صورتی از شما یک تکنسین و متخصص می‌سازد که همراه با آموزش عملی و بصری باشد و شما بتوانید فیلم‌های آموزشی را چندین بار دوره کرده و از نزدیک با پیکربندی و روتینگ سوئیچ‌ها و تجهیزات شبکه سیسکو آشنا شوید.

شما با آموزش ویدئویی این فرصت را دارید که مباحث را مرور کرده و پای درس بهترین اساتید شبکه ایران بنشینید و در صورت نیاز یک درس را چندین بار تکرار کنید.

هر درس با یادآوری مباحث گذشته شروع می‌شود و بعد در پایان هم جمع‌بندی دارد تا بهترین آموزشی تئوری عملی ممکن را داشته باشید.

در اینجا مهم است که شما سراغ چه منابع آموزشی بروید تا هم معتبر، مطمئن و جامع باشند و نیاز نباشد دائم از یک سایت و موسسه سراغ سایت و موسسه دیگری بروید. در سایت فرادرس، می‌توایند کلیه آموزش‌های سیسکو را استفاده و ویدئوهای آموزشی را با بهترین کیفیت و براساس سرفصل‌های استاندارد مدارک سیسکو از بهترین اساتید در ایران دریافت کنید.

برای کسب آمادگی شرکت در آزمون‌های CCNA مهم است که از منابع آموزشی رسمی و تایید شده وب‌سایت سیسکو استفاده کرده باشید. در سایت فرادرس کاملا این سرفصل‌های رسمی سیسکو رعایت شده است و دانشجو ضمن یادگیری مهارت‌های راهبری شبکه‌های کامپیوتری، گام به گام برای شرکت در آزمون CCNA آماده می‌شود.

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا