یک خبر شوخی یا جدی: پایان کار اینترنت TD-LTE تا پایان سال!

امروز خبری خواندم که بسیار تعجب‌برانگیز بود. مجوز فعالیت اپراتورهای TD-LTE روی فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز تا پایان سال به اتمام می‌رسد و از سال آینده تصمیم‌گیری برای واگذاری بهینه این باند فرکانسی به فناوری ۵G آغاز خواهد شد.

این خبر را «نسترن محسنی»، معاون امور رادیویی رگولاتوری در توییتر اعلام کرده است. این مقام مسئول گفته در بسیاری از کشورها از فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز برای ارائه خدمات اینترنت ۵G استفاده می‌شود و ایران هم باید سریعا این باند رادیویی را برای ۵G خالی کند.

معاون امور رادیویی سازمان رگولاتوری گفته مجوز پروانه‌های خدمات TD-LTE تا پایان سال جاری بوده است و در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم‌گیری برای واگذاری بهینه‌ این باند فرکانس طلایی که امکان سرعت‌گرفتن توسعه‌ ۵G در کشور را فراهم می‌کند؛ در دست بررسی است.

خانم «نسترن محسنی» در این توییت خود وضعیت اقتصاد ۵G در سال‌های آینده را شرح داده و اینکه در سال ۲۰۳۵ نسل پنجم شبکه‌های موبایل اقتصادی ۱۲ تریلیون دلاری خواهد داشت.

این مقام مسئول برآورد کرده است ۵G تا سال ۲۰۲۴ به کلان‌شهرهای ایران برسد. 

پایان کار اپراتورهای TD-LTE؟

بله خبر را درست خواندید: پایان اعتبار پروانه‌های TD-LTE روی فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز.

کدام اپراتورهای TD-LTE روی این فرکانس کار می‌کنند؟ ایرانسل، مبین‌نت و دیگر شرکت‌های مجازی ارائه‌دهنده سرویس تی‌دی‌ال‌تی مبتنی بر آن‌ها.

 

اینترنت تی‌دی‌ال‌تی یکی از اصلی‌ترین سرویس‌های اینترنت در ایران است و چند میلیون کاربر فعال دارد. شرکت‌های اینترنتی ارائه‌دهنده TD-LTE حسابی مشغول بازاریابی، گرفتن مشتری، فروش سیم‌کارت و مودم هستند.

کاربران قراردادهای بلندمدت یک سال دارند و هزینه‌های زیادی برای آن پرداخت کردند. اپراتورهای TD-LTE هم سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه این سرویس در ایران متقبل شدند و چندین سال طول کشیده تا این سرویس به سراسر نقاط کشور برسد و مشتریان با مزایای آن آشنا شوند.

حالا، یک‌دفعه می‌شنویم که اعتبار پروانه‌های TD-LTE تمام شده است؟ یعنی ایرانسل و مبین‌نت از سال آینده نمی‌توانند اینترنت TD-LTE ارائه بدهند؟ سریعا ماجرای سرویس وایمکس این دو شرکت به ذهنم رسید که هنوز هم برخی کاربران دارند صدمات قطع شدن آن را متحمل می‌شوند.

حدس می‌زنم توییت خانم «نسترن محسنی»، معاون امور رادیویی رگولاتوری یک نظر شخصی و پیش‌بینی از آینده براساس اولویت‌های شخصی باشد و در عمل سال آینده و البته سال‌های بعدی پروانه TD-LTE تمدید شود.

هنوز اپراتورها درباره این خبر اظهارنظری نکرده و موضع‌گیری نکردند ولی بعید است که سال آینده فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز از ایرانسل و مبین‌نت گرفته شده و برای ۵G برنامه‌ریزی شود.

قطعا حرکت به سوی ۵G یک اولویت مهم است و هم‌اکنون هم ایران از برخی کشورها عقب‌تر است. اقتصاد ایران به ۵G بیشتر از TD-LTE نیاز دارد و شکی در آن نیست ولی باید برای این کوچ برنامه‌ریزی شود و به کاربران اعلام شود نه اینکه ناگهانی و یک‌باره باشد.

سعی می‌کنم نظر اپراتورها را درباره این خبر بگیرم و این مطلب به‌روزرسانی شود.