فناوری

آیا اینترنت ۵G ایران فقط برای مصارف خانگی است و گوشی‌های موبایل ۵G به آن وصل نمی‌شوند؟

چند روز پیش، وزیر ارتباطات از تولید انبوه مودم‌های ۵G برای ارائه سرویس اینترنت ۵G به صورت FWA خبر داد.

FWA مخفف Fixed Wireless Access و به معنی ارائه خدمات اینترنت بی‌سیم ثابت است. FWA به شکلی از اینترنت گفته می‌شود که همه مردم و کاربران در یک نقطه به یک هات‌اسپات مرکزی وصل می‌شوند و از اینترنت پرسرعت بی‌سیم سود می‌برند.

تصور کنید در یک مجتمع مسکونی با ۱۰۰ واحد، یک دکل بی‌سیم نصب شود و همه واحدها به این دکل بی‌سیم وصل شوند و از اینترنت استفاده کنند. شما با گوشی موبایل، لپ‌تاپ، کامپیوتر و هر وسیله دیگری می‌توانید به اینترنت بی‌سیم ثابت وصل شوید.

وزیر ارتباطات گفته است در فاز اول اینترنت ۵G سعی می‌شود؛ خدمات FWA در نقاط پرجمعیت شهری ارائه شود تا کاربران بیشتری به اینترنت پرسرعت وصل شوند.

ستار هاشمی، معاون وزیر ارتباطات هم در این رابطه می‌گوید: «قصدمان این است که در گام نخست از ظرفیت ۵G برای اتصالات انبوه در مناطقی که امکان ارائه سرویس با کیفیت مناسب در نسل چهارم (۴G) وجود ندارد، استفاده کنیم.»

پس سیم‌کارت و اینترنت موبایل ۵G چه می‌شود؟

حالا، برای برخی از کاربران این تصور پیش آمده که قرار نیست اینترنت ۵G به صورت سیم‌کارت و اینترنت همراه ارائه شود و کاربران با گوشی‌های تلفن همراه ۵G به اینترنت ۵G وصل شوند.

این تصور و باور کاملا نادرست است یا حداقل تا کنون هیچ مقام رسمی در ایران نگفته است اینترنت ۵G برای گوشی‌های تلفن همراه نیست.

قطعا در آینده‌ای نزدیک، اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، اقدام به ارائه سیم‌کارت ۵G کرده و از سرویس و تعرفه‌های اینترنت ۵G خود پرده‌برداری می‌کنند. 

آن چیزی که وزیر ارتباطات مطرح کرده است؛ روشی برای دسترسی تعداد افراد بیشتری از جامعه به اینترنت پرسرعت است. چون قطعا تا سال‌های طولانی، گوشی‌های فایوجی گران‌قیمت بوده و غالب مردم نمی‌توانند آن‌ها را خریداری کنند و به اینترنت موبایل ۵G وصل شوند. 

اگر امکان دسترسی خانگی به اینترنت ۵G فراهم نشود؛ مثلا تا سال ۲۰۲۵ فقط ۱۰ الی ۱۵ درصد کل جامعه می‌توانند از اینترنت ۵G سود ببرند که هم برای اپراتورها بسیار زیان‌ده خواهد بود و هم کاربران در اینترنت ۴G باقی می‌مانند و اینترنت موبایل ایران پیشرفت نخواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود در سال آینده شاهد رونمایی از سرویس‌های اینترنت ۵G مخصوص موبایل و سیم‌کارت‌های ۵G برای گوشی‌های تلفن همراه باشیم و همزمان با آن مودم‌های ۵G برای کاربران خانگی عرضه شود.

در مناطق پرجمعیت و شلوغ هم سرویس اینترنت پرسرعت بی‌سیم ثابت به صورت FWA عرضه خواهد شد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا