این روزها بهتر است مودم روتر ۴G بخریم یا مودم روتر ADSL؟

یکی از خوانندگان عزیز سایت شبکه‌چی؛ در تلگرام این سوال را از من پرسید. پس از اینکه چندین سری درباره‌اش حرف زدیم و او مشکلات‌اش را گفت و من پیشنها دادم؛ به ذهنم رسید شاید مشکل و مسئله دیگر خواننده‌های سایت هم باشد و بهتر است درباره‌اش بنویسم.

تا چند سال پیش؛ اینترنت موبایل و ۴G سرعت و کیفیت خوبی نداشت؛ در همه‌جای ایران پوشش‌دهی نداشت و بسیار گران‌تر از اینترنت ADSL بود. 

اما در این دو سه سال اخیر؛ هرچقدر اینترنت موبایل و ۴G/LTE بهتر شده است و از نظر سرعت؛ آنتن‌دهی؛ پوشش‌دهی منطقه، تنوع بسته‌ها و قیمت‌ها، حجم و موارد دیگر بهتر شده است؛ از آن سو در اینترنت ADSL شاهدیم که نه تنها پیشرفت و رشد رخ نداده بلکه عقب‌گرد داریم!

در برخی شهرها و مناطق اینترنت ADSL پرسرعت در دسترس نیست یا شرکت‌ها پورت خالی برای واگذاری به مشتریان ندارند. سرعت و کیفیت سرویس‌های ADSL علی‌رغم افزایش اسمی سرعت آن‌ها خوب نیست و کاربران محدود به یک سری سرویس‌های از پیش تعریف شده و مناسب هستند.

در نتیجه؛ این روزها سوال بزرگ و جدی پیش‌روی کاربران اینترنت قرار گرفته است؛ مودم روتر ۴G بهتر است یا مودم روتر ADSL؟

همه روتر بی‌سیم نیاز دارند

پیش از اینکه به سراغ مقایسه مودم‌های ۴G با ADSL بروم؛ ذکر یک نکته بسیار مهم است. شما در نهایت چه مودم ۴G خریداری کنید یا به سراغ استفاده از سرویس‌ها و مودم‌های ADSL بروید؛ به یک روتر بی‌سیم برای استفاده از وای‌فای و اینترنت روی دستگاه‌های دیگر نیاز دارید. 

در بازار؛ هم مودم روتر ۴G و هم مودم روتر ADSL یافت می‌شود. بنابراین؛ حتما هر مودمی خریداری می‌کنید؛ باید با وای‌فای و قابلیت روتر بی‌سیم باشد تا بتوانید اینترنت را روی دستگاه‌های دیگر استفاده کنید. 

 

این روزها؛ خرید یک مودم ۴G یا مودم ADSL به تنهایی به صرفه و منطقی نیست جز اینکه برنامه دیگری داشته باشید. مثلا؛ یک روتر بی‌سیم بسیار قدرتمند در خانه یا محل کار باشد و بخواهید مودم جدید را به این روتر متصل کنید. 

خوش‌بختانه در بازار ایران؛ مودم‌های بسیار خوب و قدرتمندی یافت می‌شود که می‌توانید از میان‌شان برای خودتان یک نمونه انتخاب کنید. در زیر چند راهنمای خرید این مودم‌ها را می‌آورم تا در صورت نیاز مطالعه کنید.

حالا با ذکر این نکته که هر مودمی باید قابلیت روتر بی‌سیم هم داشته باشد؛ به سراغ انتخاب مودم ۴G یا ADSL می‌روم!

سرعت

در حال حاضر؛ حداکثر سرعت اینترنت ADSL روی کابل‌های مسی حدود ۱۶ مگابیت است. شرکت‌های اینترنتی نیز حداکثر همین سرعت را می‌دهند ولی روی اینترنت ۴G و به خصوص ۴.۵G شاهد اینترنت با سرعت‌های ۳۰ و ۴۰ مگابیت هستیم. در برخی مناطق تهران سرعت اینترنت موبایل ۴.۵G به بالای ۵۰ مگابیت می‌رسد. بنابراین؛ اگر بتوانید از یک سرویس اینترنت ۴.۵G استفاده کنید؛ سرعت بیشتری نسبت به ADSL دارید.

نصب آسان

مودم‌های ۴G نصب و راه‌اندازی ساده‌تری دارند و سریع‌تر آماده به کار می‌شوند. مودم‌های ADSL باید وارد پنل مدیریتی شده و یک سری تنظیمات و اقدامات اولیه انجام بدهید که شاید بلد نباشید و نیاز باشد با صرف هزینه از فرد متخصص دیگری یا شرکت ارایه‌دهنده اینترنت ADSL بخواهید برای شما انجام بدهند.

قیمت

یک مودم روتر ADSL ساده قیمتی حدود ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان دارد. با ۱۰۰ هزار تومان می‌شود یک مودم روتر ADSL خوب تک بانده خرید و با ۲۰۰ هزار تومان می‌توانید مودم روتر ADSL دو بانده پرسرعت بخرید اما مودم روترهای ۴G بسیار گران‌تر هستند و باید حداقل ۲۵۰ هزار تومات به بالا هزینه کنید. پس؛ مودم ۴G هزینه بیشتری برای شما دارد.

پایداری

یکی از دلایل محبوبیت اینترنت ADSL به خاطر پایداری بالای آن است. همه‌چیز روی کابل است و اگر در خود منطقه مخابراتی و سرویس‌دهنده، مشکلاتی پیش نیاید؛ همیشه اینترنت ADSL دارید و با یک سرعت یکسان استفاده می‌کنید اما اینترنت ۴G به عوامل محیطی وابسته است و چیزهای زیادی روی کیفیت آن تاثیرگذار هستند.

قابلیت حمل

نیازی به گفتن نیست! مودم روترهای ۴G قابلیت حمل و موبیلیتی زیادی دارند. با خود هر کجا می‌برید و استفاده می‌کنید. صبح با خودتان سرکار می‌برید و شب دوباره در خانه استفاده می‌کنید. در مسافرت‌های کاری یا تفریحی همراه‌تان هستند و حتا در ترافیک شهرهای بزرگ یا مسافرت‌های درون شهری باز هم کنارتان هستند. مودم روترهای ADSL یک‌جا قرار گرفته و دیگر جابه‌جا نمی‌شوند.

امنیت

همه می‌دانیم که امنیت کابل از امنیت بی‌سیم بیشتر است. در اینجا هم امنیت مودم ADSL بیشتر از مودم ۴G است. امواج رادیویی مودم ۴G در همه‌جا پخش می‌شوند و به دست هر کسی می‌رسند. شنود اطلاعات روی ۴G بسیار راحت‌تر و ساده‌تر از ADSL است. در مکان‌ها یا کسب‌وکارهایی که امنیت حرف اول را می‌زند؛ حتا به استفاده از وای‌فای هم فکر نمی‌کنند و تمام ارتباطات و اتصالات کابلی است.

سلامتی

هنوز هیچ‌کجای دنیا ثابت نشده است که امواج رادیویی برای سلامتی مضر هستند ولی احتیاط شرط عقل است. اگر کودک و نوزاد در خانه دارید؛ زن باردار دارید و افراد بیماری که ممکن است امواج رادیویی روی ان‌ها تاثیرگذار باشند؛ اینترنت ADSL بهتر از اینترنت ۴G است. اینترنت ADSL را می‌توانید با کابل روی دستگاه‌های دیگر هم استفاده کنید و نیازی به وای‌فای ندارید. 

دسترس‌پذیری

یکی از فاکتورهای مهم انتخاب مودم ۴G یا ADSL به این موضوع برمی‌گردد که در منطقه و محل شما، خانه شما، شهر شما کدام‌یک در دسترس است؟ آیا ADSL با سرعت بالا به شما می‌دهند؟ مخابرات پورت خالی دارد؟ شرکت‌ها پورت خالی دارند؟ 

اگر کارآفرین هستید؛ فریلنسر هستید؛ دایم‌ در سفر هستید؛ شغل حساسی دارید؛ اینترنت از آب خوردن برایتان مهم‌تر است؛ هم مودم روتر ۴G و هم مودم روتر ADSL خریداری کنید تا دو سرویس‌ اینترنت داشته باشید.

آیا سرویس اینترنت ۴.۵G یا ۴G پرسرعت در دسترس شما هست؟ منطقه شما زیر پوشش اینترنت ۴G کدام اپراتور است؟ 

ممکن است در یک زیرزمین کار یا زندگی کنید. در اینجا، دیگر انتخاب معنی ندارد و باید اینترنت ADSL بگیرید. ممکن است در روستایی زندگی کنید که اصلا آنتن موبایل ندارید یا برعکس ADSL نمی‌دهند؛ پس باید به سراغ اینترنتی بروید که در دسترس است!

برای استفاده از اینترنت ADSL باید خط تلفن ثابت داشته باشید. در بسیاری از مکان‌ها یا خانه‌ها؛ خط تلفن ثابت نیست و در نتیجه ناگزیر هستند به سراغ اینترنت ۴G بروند.

نتیجه‌گیری

اگر هنوز نتوانستید جواب سوال خودتان را بگیرید؛ به نتایج مهم زیر مراجعه کنید:

اگر در مکانی موقت ساکن یا مستاجر هستید؛ مودم روتر ۴G بگیرید.

اگر نیاز به اینترنت با سرعت بسیار بالا دارید؛ مودم روتر ۴G بگیرید.

اگر باید اینترنت همیشه همراه شما باشد؛ مودم روتر ۴G بگیرید.

اگر مخابرات یا شرکت‌های اینترنتی به شما ADSL نمی‌دهند یا گران می‌دهند؛ مودم روتر ۴G بگیرید.

اگر قدرت وای‌فای برای شما از خود اینترنت مهم‌تر است؛ مودم روتر ADSL بگیرید.

اگر قیمت برای شما مهم است؛ مودم روتر ADSL بگیرید.

اگر امنیت برای شما مهم است؛ مودم روتر ADSL بگیرید. 

اگر سلامتی خودتان و فرزندان‌تان برایتان مهم است؛ مودم روتر ADSL بگیرید. 

اگر آنتن‌دهی موبایل در خانه شما ضعیف است یا در نقطه کور است؛ مودم روتر ADSL بگیرید.