اخبار ایران

شورای رقابت به بازار اینترنت ثابت ورود کرد؛ دستور به قیمت‌گذاری و شکستن انحصار

مرکز ملی رقابت مکلف به تنظیم دستورالعمل قیمت با مشارکت وزارت ارتباطات، نظام صنفی و دینفعان شد

شورای رقابت بازار اینترنت ثابت را انحصاری تشخیص داده و به مرکز رقابت دستور داده یک دستورالعمل قیمت‌گذاری تنظیم کند.

آن‌طور که خبرگزاری تسنیم در یک خبر کوتاه، به نقل از روابط عمومی شورای رقابت عنوان کرده است؛ این شورا با بررسی‌های لازم صورت گرفته روی بازار اینترنت ثابت، به استناد مفاد بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، این بازار را مصداق بازار انحصاری تشخیص داده است.

به همین دلیل، این شورا به مرکز رقابت ماموریت داده تا یک دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار اینترنت ثابت، تهیه کند.

مرکز ملی رقابت باید با همکاری و تعامل و مشورت نهادهایی مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شرکت‌های ذینفع در بازار اینترنت ثابت، یک دستورالعمل تنظیم قیمت مشخص کند. این نهادها، باید نظرات و پیشنهادهای خود را به مرکز ملی رقابت بدهند.

در این خبر، مشخص نشده شورای رقابت، کدام بخش از بازار اینترنت ثابت را مصداق انحصار دانسته است؛ بحث قیمت یا ارائه سرویس و خدمات؟ و اینکه این انحصار در دست چه شرکتی است و کدام بخش متنفع یا متضرر شده است.

چند روز پیش هم مدیرعامل شاتل از پیش‌نویش طرحی در رگولاتوری خبر داد که باعث افزایش وحشتناک قیمت اینترنت ثابت می‌شود و این بازار را به نابودی می‌کشاند.

اینترنت فیبر نوری صبانت

شکستن انحصار؛ به نفع یا ضرر مردم؟

گفتنی است بازار اینترنت ثابت در طی سال‌های اخیر، اصلا وضعیت خوبی نداشته و هم‌اکنون نیز اینترنت ثابت، کمترین میزان مشتری را در مقایسه با اینترنت همراه دارد و شرکت‌های فعال در آن از شرکت مخابرات ایران بگیرید تا شرکت‌های FCP و PAP در حال ضرردهی هستند.

قیمت اینترنت ثابت در اوایل امسال افزایش یافت و بسیاری از شرکت‌ها، بسته‌های اینترنت خود را گران کردند یا به مصوبه سال ۱۳۹۶ بردند. حالا، اگر شاهد افزایش دوباره قیمت اینترنتی باشیم که در کندترین و بی‌کیفیت‌ترین وضعیت خود است؛ احتمالا ورشکستگی کامل این بازار را شاهد خواهیم بود.

ضمن اینکه، تجربه نشان داده همیشه دخالت در یک امر تخصصی مانند بازار اینترنت، جز بر هم زدن نظم و تعادل و وضعیت آرام آن بازار، عایدی دیگر برای مردم نداشته است.

بیشتر بخوانید: از هر صد ایرانی چند نفر اینترنت ثابت و مودم دارند؟

سال‌ها است، رگولاتوری مسئولیت تنظیم قیمت بازار اینترنت را برعهده دارد که خود یک نهاد تخصصی است و باز هم با اعتراض و نقد شرکت‌های اینترنتی روبرو است؛ حالا تصور کنید یک نهاد غیرتخصصی بخواهد وارد این عرصه شود.

فعلا، وزارت ارتباطات، رگولاتوری یا شرکت‌های اینترنت درباره این تصمیم شورای رقابت، واکنشی نشان ندادند ولی باید منتظر مصاحبه‌ها و گفت‌وگوی مدیران این نهادها درباره قیمت‌گذاری و تنظیم بازار اینترنت ثابت باشیم.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا