اخبار ایران

مدیرعامل شاتل: طرح جدید وزارت ارتباطات باعث نابودی صنعت اینترنت ثابت می‌شود

هشدار درباره طرح افزایش قیمت خدمات پایه مورد استفاده اپراتورهای ثابت

مدیرعامل شرکت شاتل از آماده‌سازی پیش‌نویس طرحی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داده که به زعم او می‌تواند به نابودی صنعت ارتباطات ثابت کشور منجر شود.

«احمدرضا نخجوانی» در گفت‌وگو با سایت دیجیایو، درباره جزئیات این طرح، گفته است:

«سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در‌حال نهایی‌کردن شتاب‌زده‌ی پیشنهادی‌ است که قیمت امکانات پایه مورد استفاده اپراتورهای ثابت را به‌شدت افزایش می‌دهد و در شرایطی که بیش از پنج سال است قیمت خدمات اینترنت تغییری نداشته، همان اپراتورهایی که در این روزگار سخت باقی مانده‌اند نیز از بین خواهند رفت! به عنوان مثال قرار است هزینه آماده‌سازی خط اینترنت، از ۶۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان افزایش یابد. هزینه نگه‌داری خط از ۱۰۰۰ تومان به ۶۵۰۰ تومان برسد، هزینه دریافتی برق متحول شود و حتی برای امکانات منصوبه‌ از سال‌های قبل، میلیاردها تومان هزینه ماهانه گرفته شود و در یک کلام، اپراتورها و مردم جامعه، بهای ناکارآمدی بخش‌های دیگر را بپردازند!»

مدیرعامل شاتل درباره دلایل نگرانی خود از تصویب این پیش‌نویس و تاثیرات آن بر بازار اینترنت ثابت، می‌گوید:

«اگر قیمت‌گذاری خدمات اینترنت آزاد می‌بود، ما این‌قدر نگران نبودیم و بر‌اساس شرایط بازار و رقابت، هزینه‌های خود را به هر شکل تأمین می‌کردیم و پوشش می‌دادیم. اما آخرین مصوبه قیمت‌گذاری خدمات اینترنت پرسرعت، مربوط به سال ۱۳۹۶ است و در این پنج سال، هزینه‌های ما صدها درصد رشد کرده است.»

اینترنت فیبر نوری منازل

او اضافه می‌کند:

«ما نمی‌دانیم چه‌طور به این آقایان بگوییم ورود به مسئله قیمت‌گذاری در بازار رقابتی اشتباه است و نهادهای نظارتی باید تمرکز خود را بر توسعه رقابت و تنظیم بازارهای انحصاری بگذارند. بارها نیز درخواست کرده‌ایم ضمن آنکه تحقیق کنند در کجای دنیا چنین دخالت نادرستی اتفاق می‌افتد، نتیجه این رویکرد نا‌به‌جا را در جایگاه یک‌صد و پنجاهمی ارتباطات ثابت ایران در مقایسه با کشورهای جهان، سراغ بگیرند. یک روزگاری، کسی به ذهنش رسیده است که باید قیمت خدمات اینترنت توسط حاکمیت تعیین شود و این تصور اشتباه، در کشوری که درگیر تورم لجام‌گسیخته در همه ارکان خود است و نرخ کالاها، خدمات، ارز و همه چیز روزانه بالا می‌رود، همچنان پا بر جا مانده و صنعت ارتباطات ثابت را به نابودی کشانده است.»

نخجوانی ادامه می‌دهد:

«مگر سوبسید یا کمکی از سوی حاکمیت برای این بازار در نظر گرفته شده یا مگر سهم هزینه‌ای اینترنت در بودجه‌ی خانوارها چقدر است که از یک سو اجازه‌ی افزایش قیمت خدمات را نمی‌دهند و از سوی دیگر، به‌سادگی اجزای بهای تمام‌شده خدمات را با این مصوبه‌ بالا می‌برند.»

در حالی مدیرعامل شاتل از تهیه مصوبه‌ای در رگولاتوری خبر می‌دهد که این روزها، اپراتورهای اینترنت ثابت و موبایل به مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند و همگان از کاهش درآمدهای آن‌ها طی سه ماه اخیر به دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های اینترنت، فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام و اختلالات پیش آمد، مطلع هستند.

مدیرعامل شاتل می‌گوید اپراتورهای اینترنت با چالش‌های جدی روبرو هستند و از وزارت‌خانه انتظار می‌رود در این شرایط بحرانی، به چالش‌های اساسی این صنعت دامن نزند؛ چون در غیر این صورت، باید منتظر ورشکستگی کامل صنعت اینترنت ثابت بود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا