اخبار ایران

تامین مودم گلوگاه پروژه فیبر نوری شده است

در نشست تخصصی «راهکارهای تحقق ۳ میلیون اتصال شبکه فیبر نوری در سال ۱۴۰۳» عنوان شد

مدیران اپراتورهای ثابت و توسعه‌دهنده فیبر نوری در نشستی، مشکلات و موانع اتصال کاربران به اینترنت فیبر نوری را بررسی کردند. به اعتقاد آن‌ها، اکنون تامین مودم و تجهیزات، گلوگاه اتصال کاربران به فیبر است.

خلاصه‌ای از این نشست تخصصی را به گزارش سایت پیوست می‌خوانیم:

در نشست تخصصی «راهکارهای تحقق ۳ میلیون اتصال شبکه فیبر نوری در سال ۱۴۰۳» که از سوی گروه علمی- تحلیلی طیف برگزار شد، مدیران برخی از اپراتورهای حاضر در پروژه فیبر نوری از مشکلات خود در این پروژه برای ایجاد پوشش و اتصال سخن گفتند. به زعم آنها در کنار مشکلاتی که همچنان با شهرداری‌های شهرهای بزرگ وجود دارد، تامین سخت‌افزارهای لازم از جمله OLT (Optical Line Terminal) و مودم چالشی است که تحقق اهداف پروژه را با تردید مواجه می‌کند.

در این نشست، صادق عباسی شاهکوه، مشاور وزیر ارتباطات و مجری طرح توسعه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها، عنوان کرد پروژه توسعه شبکه FTTH‌ در اروپا طی ۱۰ سال اجرایی شده و هم‌اکنون به ۶۰ درصد پوشش و ۵۳ درصد اتصال رسیده است.

عباسی گفت که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری یا حداکثر پایان دولت سیزدهم، ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری محقق شود؛ اما اکنون مسئله اتصال به شبکه مطرح است.

او با اشاره به این که در سال گذشته حدود ۵ درصد اتصال ایجاد شده است، برنامه سال جاری برای اتصال ۲۰ درصدی را محقق شدنی خواند.

در این نشست مدیران برخی اپراتورها به بیان مشکلات و نظرات خود پرداختند. از جمله حسن شانه‌ساززاده، رئیس هیات مدیره شاتل عنوان کرد که شهرداری‌های شهرهای بزرگ و به خصوص تهران با این پروژه همکاری نمی‌کنند و عمده پوششی که تا کنون ایجاد شده مربوط به شهرهایی است که نظر اقتصادی کم‌برخوردار شمرده می‌شوند و به همین دلیل اتصال به شبکه با چالش مواجه شده است.

او گفت: همین‌که کار ایجاد پوشش را در شهری انجام می‌دهیم بدون تبلیغات و بازاریابی حدود ۱۱ درصد مشترک جذب می‌کنیم که این عدد در شهر مشهد حدود ۱۸ درصد است و این نشان می‌دهد اگر قرار است اتصال ۳ میلیونی رخ بدهد باید به سراغ شهرهای بزرگ‌تر و کلان‌شهرها برویم. این در حالی است که در تهران اصلا شهرداری همکاری نمی‌کند و در شیراز هم ۶ ماه است که کار خوابیده.

شانه‌ساززاده مشکل دیگر را تامین مودم عنوان کرد و گفت: مودم‌های AC نمی‌توانند کیفیت لازم را ارائه دهند و باید مودم Wi-Fi 6 باشد تا مشترک لذت فیبر را احساس کند؛ اما تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند چنین مودم‌هایی را تولید کنند و در مقابل اجازه واردات هم داده نمی‌شود.

او همچنین از وزارت ارتباطات خواست با همکاری پست بانک امکانی را فراهم کنند که مشترکان به صورت اقساطی و اعتباری، سرویس را خریداری کنند.

همچنین داود زارعیان معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران از کمبود مودم و بی‌کیفیت بودن مودم‌های موجود در بازار انتقاد کرد و گفت: اگر مسئله مودم حل نشود، انتظار ۳ میلیون اتصال به سادگی محقق نمی‌شود.

او همچنین کمبود دیگر تجهیزات شبکه و پیمانکار نصب به خصوص در شهرهای کوچک‌تر را گوشزد کرد و گفت: در سال گذشته ۹۸ هزار مشتری برای دریافت سرویس فیبر نوری در تهران ثبت نام کردند اما ما نتوانستیم به آنها سرویس بدهیم.

معاون شرکت مخابرات عنوان کرد این شرکت تا پایان سال گذشته ۳۰۹ هزار مشترک FTTH در کل کشور داشته که ۱۱۰ هزار مشترک در سال ۱۴۰۲ جذب شده‌اند. به گفته او شرکت مخابرات در برنامه خود برای سال جاری اتصال ۵۰۰ هزار مشترک جدید را داشته که در نظر دارد با اصلاح آن، هدف یک میلیون مشترک را تعریف کند.

علیرضا صیدی، مدیرعامل مبین‌نت نیز در سخنان کوتاهی با تایید مشکلاتی که دیگر مدیران عنوان کردند از رگولاتوری خواست اجازه ندهد رقابت ناسالم میان اپراتورها در زمینه جذب مشترک ایجاد شود.

او گفت: در زمینه پوشش رقابت بدی ایجاد شد که در نتیجه آن برخی احساس کردند پولی ریخته شده و هرکس باید سهم خود را بردارد.

صیدی تاکید کرد از سرویسی که با قیمت بسیار پایین عرضه می‌شود، باید ترسید.

محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل آسیاتک نیز در این نشست عنوان کرد این شرکت بیش از ۷۵۰ هزار خانوار را تحت پوشش فیبر نوری قرار داده؛ اما تعداد اتصال‌های ایجاد شده هنوز به ۱۰ هزار نرسیده و از این نظر، اپراتورها کار سختی پیش رو دارند.

او پیشنهاد خود برای افزایش سرعت در ایجاد اتصال را این‌طور توضیح داد: پوشش کامل FTTH‌ برای کلان‌شهرها است؛ اما در حاشیه شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک از ادغام فیبر نوری و ۵G استفاده می‌کنند. به این ترتیب سرعت اتصال تا ۷۵ درصد افزایش و هزینه‌های اپراتور تا ۴۳ درصد کاهش پیدا می‌کند.

یوسفی‌زاده گفت این طرح را به رگولاتوری پیشنهاد داده؛ اما تاکنون با آن موافقت نشده است. او در عین حال عنوان کرد چنین روندی می‌تواند سرنوشت ۳G و VDSL‌ را برای ۵G هم رقم بزند و این فناوری بدون استفاده کامل از رده خارج شود.

مدیرعامل آسیاتک همچنین به روند اجرایی اتصال خانه‌ها به فیبر اشاره کرد و گفت: دی ماه پارسال ۴۰ تیم در کرمانشاه مستقر کردیم و تصور می‌کردیم می‌توانند ۱۰ هزار اتصال ایجاد کنند؛ اما به سختی به ۳ هزار خانه رسید.

او ایجاد ۲۰ درصد اتصال را نه هدفی یک ساله که پروژه‌ای ۳ ساله خواند.

یوسفی‌زاده همچنین عنوان کرد به دلیل کمبود تجهیزات، تمامی ۷۵۰ هزار مشترکی که تحت پوشش فیبر آسیاتک قرار گرفته‌اند، هم‌اکنون آماده سرویس‌دهی نیستند و گاهی این شرکت مجبور می‌شود برخی تجهیزات شبکه را از شهری که تقاضا فعلا وجود ندارد به شهر دیگری منتقل کند.

او گفت تولیدکنندگان داخلی قول داده‌اند هر هفته ۵۰۰ مودم تامین کنند اما به ۲۰۰ عدد هم نرسیده‌اند.

در پاسخ به این انتقادها، حسین ریاضی، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران عنوان کرد تولیدکنندگان داخلی می‌گویند اپراتورها حاضر نیستند برای قرارداد خود پیش‌پرداخت داشته باشند و برخی از آنها بدهی‌های قبلی نیز دارند.

او با انتقاد از نبود نگاه بلندمدت در اجرای این پروژه عنوان کرد اگر قرار است امسال ۳ میلیون اتصال ایجاد شود، باید سال گذشته چنین جلسه‌ای برگزار می‌شد.

ریاضی گفت: حتی اگر همین امروز بخواهیم ۳ میلیون مودم وارد کنیم، تا کارهای مربوط به ثبت سفارش و تامین ارز و… انجام شود، عملا به پایان شهریور می‌رسیم و این یعنی در نیمه دوم سال باید هر ماه ۵۰۰ هزار اتصال ایجاد شود که منتقی نیست.

او مشکل عمده صنعت را نه تامین مودم که جریان نقدینگی عنوان کرد که باعث شده است اپراتورها نتوانند هزینه‌های تولید را پرداخت کنند.

در پایان این نشست، عباسی شاهکوه با جمع‌بندی نظرات عنوان شده، تاکید کرد تامین تجهیزات و به خصوص مودم اکنون به Bottleneck (گلوگاه) این پروژه تبدیل شده و باید برنامه‌ای برای آن اندیشید.

به گفته عباسی، پیشنهاد شده است توافقی میان اپراتورها، تولیدکنندگان و وزارت صمت انجام شود که اپراتورها در شرایط فعلی ۱۰ تا ۲۰ درصد نیاز خود را از داخل تامین کنند و برای بقیه اجازه واردات داشته باشند.

به گفته او سازمان تنظیم مقررات برنامه‌ای برای افزایش مشوق‌های ارائه شده در این طرح را دارد و در عین حال می‌خواهد از محل اعتبار موجود در صندوق توسعه فیبر نوری به اپراتورها وام بدهد.

در ابتدای این نشست محمد کشوری، مدیرعامل گروه علمی تحلیلی طیف پس از بررسی کوتاهی از وضعیت فیبرنوری در ایران و کشورهای مختلف، از تشکیل فروم فیبر نوری در ایران به منظور همفکری بازیگران این حوزه خبر داد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا