اخبار جهان

اروپا برای ۶G خیز برداشت: سرعت ۵۰ برابری نسبت به ۵G و تاخیر هزارم ثانیه

کمیسیون اروپا ۹۰۰ میلیون یورو برای گسترش شبکه‌های ۵G و شروع تحقیق و توسعه شبکه‌های ۶G در قالب پروژه «افق اروپا» تصویب کرد. این طرح دو هفته پیش در کمیسیون اروپا به تصویب شده و پاییز امسال در شورای اروپا بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بحث گذاشته می‌شود.

این مبلغ بخشی از بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا برای تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ است.

در چشم‌اندازی که مطرح شده، نسل ششم شبکه‌های موبایل سرعتی ۵۰ برابر نسل پنجم یا ۵G داشته و در حال حاضر توسط شرکت‌ها و دولت‌های مختلفی دنبال می‌شود. سامسونگ از تابستان سال گذشته، توسعه ۶G را آغاز کرده است.

اتحادیه اروپا طی یک سال اخیر و پس از پاندمی ویروس کرونا، فشار زیادی به دولت‌ها وارد ساخته تا زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات خود را توسعه دهند. افتتاح چندین مرکزداده جدید و توسعه نسل پنجم شبکه‌های موبایل در ماه‌های گذشته در دستور کار اتحادیه اروپا بوده است و قصد دارند در سال‌های آینده به سوی اروپای سبز و عاری از فناوری‌های مضر زیست محیطی بروند.

اینترنت ۶G چه مشخصاتی دارد؟

اتحادیه اروپا می‌خواهد همزمان با توسعه شبکه‌های ۵G، از این زیرساخت به عنوان هسته‌ای برای اینترنت ۶G استفاده کند. شبکه‌های ۶G در آینده، به دولت‌ها و کشورها قدرت حکمرانی بر جهان می‌دهد و علاوه بر اتحادیه اروپا، کشورهای چین و امریکا نیز توسعه و تحقیق ۶G را آغاز کردند.

چند ماه پیش، دولت چین اولین ماهواره ۶G را به سوی فضا پرتاب کرد تا رسما آزمایش‌های نسل ششم موبایل را آغاز کرده باشد. ایران هم می‌خواهد تحقیقات درباره شبکه‌های ۶G را از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ آغاز کند.

دانشمندان می‌گویند اینترنت ۶G تفاوت‌های ذاتی زیادی با نسل پنجم شبکه‌های موبایل ندارد و شاهد تفاوت بزرگی مانند کوچ از ۴G به سوی ۵G نیستیم. در ۶G فقط سرعت انتقال اطلاعات روی فناوری‌های مبتنی بر ۵G افزایش پیدا می‌کند.

در چشم‌انداز ۶G آورده شده است که از سرعت چند گیگابیت در ثانیه به سوی سرعت‌های ترابیت در ثانیه حرکت کرده و تاخیر هم زیر هزارم ثانیه شود. نخستین گام نسل ششم در اروپا پروژه‌ای به ارزش ۶۰ میلیون یورو تحت ۵G-PPP است که نوکیا در طرح هگزا-ایکس آن را اجرایی می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا