اخبار جهان

ویدیو: ورایزون از خودروی راه‌اندازی سریع ارتباطات ۴G و ۵G در مناطق حادثه دیده رونمایی کرد

وسیله نقلیه THOR یک مدل سفارشی شده از خودروی فورد F650 است

هنگامی که اوایل سال جاری میلادی، ایالت تگزاس امریکا دچار یک سرمای شدید شد؛ شبکه برق قطع شده و بسیاری از مردم نمی‌توانستند از تلفن‌های همراه خود برای ارتباطات و اینترنت استفاده کنند.

تغییرات آب و هوایی، حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان و سایر اتفاقات پیش‌بینی نشده می‌توانند زیرساخت ارتباطی و شبکه موبایل را مختل کرده و مردم توانایی پیگیری اخبار یا کسب اطلاع درباره وضعیت جدید را نداشته باشند. این یک مسئله و چالش بزرگ و مهم در همه کشورها است.

حالا، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی ایالات متحده روز سه‌شنبه از یک وسیله نقلیه تاکتیکی به نام THOR رونمایی کرد که می‌تواند سریعا یک شبکه ارتباطی موبایل در مناطق حادثه دیده راه‌اندازی و تثبیت کند.

خودروی THOR که در واقع همان کامیون اصلاح شده فورد F650 است؛ در بخش جلویی دارای صندلی‌هایی برای راننده و پنج سرنشین است. در بخش عقبی نیز یک مرکز فرماندهی دارد که گنجایش سه نفر را خواهد داشت.

خودروی THOR سریعا از طریق آنتن‌هایی که از درون کامیون سر برافراشته، سعی می‌کند به ماهواره‌ای مستقر در مدار زمین (مانند ماهواره‌های اینترنتی استارلینک و دیگر شرکت‌های اینترنتی) وصل شده و شبکه‌های ۴G LTE و ۵G برای استفاده مردم راه‌اندازی کند.

این سیستم برای مناطقی که حادثه دیده و شبکه ارتباطی موبایل آن‌ها قطع شده است. این خودرو می‌تواند سریعا و در چند دقیقه، ارتباطات موبایل و اینترنت موقتی در محل حادثه برقرار کند.

دسترسی به اینترنت ۵G در مناطق حادثه دیده

ورایزون پیش‌بینی می‌کند که دستگاه THOR به عنوان شروع در آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا یا طوفان‌های فلوریدا مورد تست قرار گرفته و در هر شرایطی به ارتش و نیروهای داوطلب، ارتباطات و پاسخ‌های لازم را بدهد.

خودروی مفهومی و نمونه اولیه THOR با همکاری شرکت‌های Pentagon’s NavalX و SoCal TechBridge ساخته شده است. این خودرو با یک هواپیمان بدون سرنشین درون نیز همراه است تا بتواند در عملیات‌های جست‌وجو و نجات، اطلاعات لازم را جمع‌آوری کند.

این اولین بار نیست که اپراتورها سعی می‌کنند کامیون‌ها و خودروهای بزرگ را به تجهیزات مخابراتی سیار مجهز کنند. در سال ۲۰۱۹، دیگر اپراتور مخابراتی امریکا به نام AT&T خودروی FirstNet One را معرفی کرد؛ یک کامیون ۵۵ فوت برای راه‌اندازی ارتباطات بی‌سیم در مناطق حادثه دیده و شرایط اضطراری!

اما برای اولین بار است که شاهد دسترسی به شبکه‌های ۵G سیار در یک منطقه حادثه دیده هستیم که نشان می‌دهد چقدر ارتباطات ۵G اهمیت دارند و در مواقع بحرانی می‌توانند راه‌گشا باشند.

در زیر می‌توانید ویدئویی از نحوه کار خودروی THOR ورایزون را تماشا کنید:

منبع
engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا