دی‌لینک DWR-M961: اینترنت 4G و TD-LTE با هم در مودم روتری رده بالا

مدت‌ها است بازار ایران تشنه عرضه مودمی است که از فرکانس‌های اینترنت موبایل 4G و TD-LTE با هم پشتیبانی کند ولی قفل شده توسط یک برند و اپراتور یا اصطلاحا لاک شده نباشد.

پیش از این، مودم روتر هواوی B612 چنین خصلتی داشت که البته تا توانست در بازار ایران فروخت و همه اپراتورها آن را عرضه کردند.

هواوی B612 هیچ جایگزینی نداشت و کاربران اگرچه از کارایی و کیفیت آن راضی نبودند ولی به ناچار با قیمت‌هایی گران خریداری و استفاده کردند.

خوش‌بختانه، ظاهرا شرکت دی‌لینک سری جدیدی از مودم روترهای 4G LTE خود را وارد بازار ایران کرده که در میان آن‌ها چندین مدل مودم با پشتیبانی از 4G و TD-LTE دیده می‌شود. مانند مودم DWR-M961 و DWR-M960 و البته DWR-M921 که می‌توانند آرزوی کاربران ایرانی را برآورده کنند.

پشتیبانی از 4G و TD-LTE

مهم‌ترین ویژگی مودم روتر دی‌لینک DWR-M961 در پشتیبانی از فرکانس‌های رادیویی باندهای 4G (اینترنت موبایل و گوشی تلفن همراه) و باندهای TDD (اینترنت TD-LTE) است.

این مودم در FDD LTE از باندهای B1/B3/B5/B7/B8/B20 پشتیبانی می‌کند که همان باندهای معروف و استانداردی هستند که همه گوشی‌های تلفن همراه در شبکه‌های 4G روی آن‌ها تماس و دیتا انتقال می‌دهند. برای اتصال به اینترنت موبایل به این باندها نیاز داریم. به عبارت ساده‌تر، اگر سیم‌کارت 4G یک اپراتور را روی این مودم بیندازید می‌توانید از اینترنت 4G یا 4.5G بهره ببرید.

اما این مودم دی‌لینک فقط از باندهای FDD پشتیبانی نمی‌کند و خوش‌بختانه با باندهای رادیویی TDD سری B38/B40/B41 نیز سازگار است. همان باندهایی که دو اپراتور ایرانسل و مبین‌نت روی آن‌ها اینترنت TD-LTE می‌دهند. پس، اگر سیم‌کارت TD-LTE این اپراتورها را هم روی مودم دی‌لینک DWR-M961 بیندازیم؛ باز هم به اینترنت ثابت TDD متصل می‌شویم و چه چیزی بهتر از این؟

 

در مشخصات فنی این مودم آمده است که از رده LTE Cat6 با سرعت دانلود ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و آپلود ۵۰ مگابیت بر ثانیه است. مدل دی‌لینک DWR-M960 در رده LTE Cat4 با سرعت دانلود ۱۵۰ مگابیت است.

دو آنتن ۵ دسی‌بل خارجی LTE برای اتصال به شبکه‌های موبایل دارد تا از نظر آنتن‌دهی هم احتمالا وضعیت مطلوبی داشته باشد.

وای‌فای دو بانده AC1200

فقط مشخصات LTE این دستگاه رده بالا نیستند و در بخش ارتباطات بی‌سیم وای‌فای هم باید پایکوبی و شادی کنیم. وای‌فای دو بانده AC1200 با دو آنتن خارجی برای باندهای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز به معنای این است که سرعت وای‌فای هم بالا است.

روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعتی ۸۶۷ مگابیت و روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعتی ۳۰۰ مگابیتی را تجربه خواهیم کرد. اگرچه استاندارد روز در سال ۲۰۱۹، وای‌فای ۶ است و این مودم به وای‌فای ۵ تعلق دارد ولی باز هم نسبت به وای‌فای مودم هواوی B612 بسیار بهتر و به‌روزتر است.

امکانات ارتباطی

فهرست امکانات ارتباطی این مودم هم شما را هیجان‌زده می‌کند. ۴ درگاه شبکه اترنت LAN با سرعت یک گیگابیت، ۱ درگاه WAN با سرعت یک گیگابیت، ۱ درگاه USB 2.0، یک شیار سیم‌کارت استاندارد ۶ پین، کلید ریست، کلید WPS و کلید روشن/خاموش چیزهایی است که روی مودم LTE جدید دی‌لینک تجربه خواهید کرد.

این امکانات نشان می‌دهند دی‌لینک به دنبال ساخت مودمی فراتر از نیازهای کاربران معمولی بوده و بیشتر کسب‌وکارهای کوچک را مدنظر قرار داده است.

قیمت و ارزش خرید

مودم دی‌لینک DWR-M961 فعلا در بازار ایران با قیمت ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان (اوایل مهرماه ۹۸) با گارانتی ۲۴ ماهه شرکت ایزی به فروش می‌رسد.

قطعا این قیمت برای چنین مودمی بسیار گران است ولی وقتی با قیمت مودم هواوی B612 یا ایرانسل Tf-i60 مقایسه می‌کنیم که این روزها ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ به نظر می‌رسد ارزش خرید دارد.

البته، هنوز درباره مزایا و معایب این مودم روتر LTE نمی‌توان صحبت کرد تا از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد ولی حداقل می‌توانیم خوشحال باشیم سرانجام یک رقیب برای هواوی B612 در بازار ایران یافت شد.