فناوری

تایر ۵G هم رسید: گزارش وضعیت جاده به راننده و خودروهای دیگر

پیش‌بینی می‌شد فناوری ۵G به سرعت فراگیر شود و شاهد استفاده اینترنت اشیا از پرسرعت‌ترین شبکه موبایل جهان باشیم.

شرکت پیرلی (Pirelli) از لاستیکی رونمایی کرد که به اتصالات فایوجی مجهز است و می‌تواند وضعیت جاده را به راننده خودرو و دیگر خودروهای در مسیر گزارش کند.

در سال‌های اخیر، شرکت‌های خودروسازی استقبال خوبی از فناوری و شبکه‌های ۵G داشتند و سعی کردند خودروها و تجهیزات جانبی مانند سیستم‌های سرگرمی و مسیریابی را به این شبکه‌ها متصل کنند. 

شرکت پیرلی که در زمینه تولید و ساخت تایرهای خودروها فعالیت می‌کند؛ در لاستیک جدید خود از مزیت‌های شبکه‌های ۵G بهره گرفته است تا بتواند جاده‌ها را امن‌تر کند و از میزان تصادف‌ها بکاهد. چندین حسگر خاص در این لاستیک کار گذاشته شده است.

این حسگرها می‌توانند وضعیت جاده را از نظر برفی بودن و لغزندگی، خیس بودن و موارد دیگر کشف کرده و به راننده خودرو گزارش کنند. همین‌طور، این اطلاعات را از طریق ارتباطات فایوجی با دیگر خودروها به اشتراک بگذارند.

در واقع، این حسگرها وضعیت خطرناک بودن جاده را تشخیص داده و به راننده می‌گویند با احتیاط بیشتری حرکت کند. این تایر به نام «لاستیک سایبری» (Cyber Tire) معرفی شده است و قرار است در سال‌های آینده برای خودروهای زیادی استفاده شود.

شرط عملی شدن ایده شرکت پیرلی برای امن کردن جاده‌ها، استفاده گسترده خودروها از لاستیک Cyber Tire است تا بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند و وضعیت جاده را به هم گزارش دهند.

شرکت پیرلی در دمویی که نشان داد؛ تایر Cyber Tire می‌تواند خیس و لغزنده بودن جاده را تشخیص داده و به همه خودروهای نزدیک به خود اطلاع دهد.

امواجی سریع و کوتاه

شبکه‌های ۵G به علت دارا بودن سرعت بالا و تاخیر کم برای مصارف بی‌درنگی مانند استفاده در لاستیک پیرلی مناسب هستند. شبکه‌های ۴G اگرچه به سرعت‌های بالاتر از ۱ گیگابیت بر ثانیه رسیدند ولی چون ذاتا تاخیر زیادی در حد میلی‌ثانیه دارند؛ برای مصارف آنی و بی‌درنگ مناسب نیستند.

شبکه‌های فایوجی عملا از ابتدای سال ۲۰۱۹ در چندین کشور راه‌اندازی شدند و به سرعت در حال گسترش هستند. پیش‌بینی می‌شود تا دو الی سه سال آینده بیشتر اپراتورهای موبایل دنیا به ۵G سوییچ کرده باشند.

شبکه‌های ۵G از فرکانس‌های امواج میلی‌متری (Millimeter Wave) بهره می‌برند که پهنای‌باند بسیار بیشتری نسبت به ۴G داشته و واحد اندازه‌گیری آن‌ها گیگاهرتز است. دامنه عملکرد این امواج ضعیف و کوتاه است ولی برای مصارفی مانند لاستیک پیرلی بسیار مناسب هستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا