فناوری

یک آمار جالب: میانگین سرعت اینترنت ۵G امریکا از سرعت اینترنت ۴G گوشی شما کمتر است!

گاهی اوقات اشتباه ما این است که حداکثر سرعت اینترنت را با میانگین سرعت اشتباه می‌گیریم.

مثلا، همه می‌دانیم که سرعت شبکه‌های ۴G LTE به بیش از یک گیگابیت بر ثانیه رسیده است ولی آیا کاربران آن کشورها همیشه اینترنت موبایل یک گیگابیتی دارند؟

همه‌جا گفته شده سرعت اینترنت ۵G چند گیگابیت بر ثانیه است. شرکت‌های کوالکام، اینتل، هواوی و مدیاتک وقتی پردازنده‌های موبایل ۵G یا مودم‌های فایوجی خود را رونمایی می‌کنند؛ از سرعت‌های ۴ و ۵ گیگابیت بر ثانیه حرف می‌زنند ولی آیا اکنون سرعت شبکه‌های فایوجی در کشورهای اروپایی یا ایالات متحده همین قدر است؟

در گزارش اخیر شرکت شرکت اوپن‌سیگنال (OpenSignal) آمارهای جالبی وجود دارد که برخی حقایق را درباره سرعت اینترنت واقعی برخی کشورها و اپراتورها برملا می‌کند و نشان می‌دهد نباید همیشه فریب تبلیغات و جنجال‌های تبلیغاتی را بخوریم یا اینکه توسعه زیرساخت بر توسعه نقطه‌ای اهمیت دارد.

دقیقا مانند اتفاقی که در کشور کره جنوبی و برخی دیگر از کشورهای آسیای شرقی مانند سنگاپور افتاده است و میانگین سرعت اینترنت ثابت و موبایل آن‌ها با هم رشد کرده و همیشه در بالاترین حد کل جهان است.

بهترین و بدترین کشورها در ۵G

اوپن‌سیگنال گزارشی از وضعیت اینترنت ۵G در ۱۲ کشور منتشر کرده است. سرعت‌های میانگین حاصل جمع‌آوری داده‌ی آزمایش‌های هر کشور در دوره‌ی زمانی از ۱۶ مه تا ۱۴ آگوست است.

فکر می‌کنید میانگین سرعت اینترنت ۵G کشور ایالات متحده چقدر است؟ جالب بدانید از سرعت گوشی ۴G شما در ایران کمتر است!

ایالات متحده در این رتبه‌بندی، آخرین کشور با میانگین سرعت دانلود ۵۰.۹ مگابیت قرار دارد. میانگین سرعت ۴G این کشور هم ۲۸.۹ مگابیت است.

در کشور کانادا، سرعت میانگین ۴G را ۵۹.۴ مگابیت‌برثانیه و ۵G را ۱۷۸.۱ مگابیت‌برثانیه گزارش کردند. تایوان و استرالیا دو کشوری هستند که سرعت اینترنت فایوجی بالای ۲۰۰ مگابیت دارند. 

جالب‌تر می‌شود بدانید کره‌جنوبی و عربستان‌سعودی با میانگین سرعت‌های اینترنت فایوجی ۳۱۲.۷ و ۴۱۴.۲ مگابیت‌برثانیه در صدر جدول هستند.

برای ارزیابی بهترین کشور در توسعه شبکه‌های ۵G باید میزان دسترسی مردم به این شبکه‌ها و سرعت اتصال از ۴G به ۵G را هم در نظر گرفت. 

یکی از دلایل پایین بودن سرعت ۵G در امریکا، رقابت شدیدی است که میان اپراتورهای موبایل برای استفاده از طیف‌های فرکانسی زیر ۶ گیگاهرتز است. کشورهایی که باندهای فرکانسی پایین خلوت‌تری دارند یا اپراتورهای آن‌ها کمتر هستند و همین‌طور سراغ امواج میلی‌متری رفتند؛ سرعت ۵G بهتری دارند.

اوپن‌سیگنال می‌گوید روزانه میلیاردها اندازه‌گیری از ۱۰۰ میلیون دستگاه گوشی و مودم در سراسر جهان دارد و ۱۲ کشور فقط داده‌های موثق و با کیفیتی در اختیارش قرار داده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا