راهنمای خرید

۵ روش خرید بسته‌های اینترنت موبایل ارزان‌تر با وجود افزایش قیمت‌ها و حذف بسته‌های پرمصرف

ترفندهایی برای مصرف اینترنت بیشتر با قیمت پایین‌تر

در حالی‌که بسته‌های اینترنت موبایل پرمصرف و حجم‌دار مدت‌دار اپراتورها حذف شدند و بسته‌های ماهیانه یا هفتگی چند گیگابایت نیز گران قیمت هستند و با توجه به افزایش قیمت بسته‌های اینترنت ثابت، حالا باید چگونه هزینه خرید ۱۰۰ الی ۲۰۰ گیگابایت اینترنت در ماه را مدیریت کنیم؟

این پرسشی مهم و جدی است که این روزها در ذهن بسیاری از کاربران اینترنت موبایل ایران می‌چرخد و دنبال جوابی برای آن هستند. عملا، اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، بسته اینترنت مقرون به صرفه‌ای ندارند و بسته‌های ۲ ماهه و ۴ ماهه آن‌ها، حجم بسیار پایینی در حد ۱۵ گیگابایت و ۱۸ گیگابایت و قیمت بسیار بالایی در حد ۶۰ الی ۷۰ هزار تومان دارند.

اگر بخواهید با قیمت‌های فعلی، بسته اینترنت موبایل بخرید؛ شاید باید چند صد هزار تومان در ماه هزینه کنید تا به همان مصرف ۱۰۰ یا ۲۰۰ گیگابایت ماهیانه گذشته خود برسید که اصلا معقول نیست. بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که دوران ارزانی اینترنت موبایل ایران به سر آمده است و حتی گران‌تر هم خواهد شد.

آیا باید با اینترنت موبایل، حداقل برای مصارف زیاد و دانلودها خداحافظی کنیم؟ آیا روش‌هایی نیست که هنوز بسته اینترنت موبایل با قیمت ارزان‌تر خریداری کنیم؟ چه اینترنت‌هایی می‌توانند جایگزین اینترنت موبایل باشند که در عین ارزان‌تر بودن، استفاده راحت‌تر و سریع‌تر داشته باشد؟

ما در این مطلب، ۵ پیشنهاد یا ترفند برای استفاده اینترنت ارزان‌تر و جایگزین اینترنت موبایل و خرید بسته‌های اینترنت به‌صرفه‌تر ارائه خواهیم کرد که تقریبا برای همه کاربران اینترنت در ایران، کاربردی خواهند بود:

۱- ترکیب اینترنت موبایل و ADSL/VDSL

بیرون از خانه سراغ اینترنت موبایل بروید و در خانه و دفتر محل کار و برای دانلود و استریم فیلم و سریال و ترافیک‌های بالا از اینترنت ثابت استفاده کنید. این راهکاری است که در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود.

مودم ADSL/VDSL

همه‌جای دنیا، اینترنت موبایل بسیار گران است ولی اینترنت ثابت ارزان‌تر و برای دانلود و فیلم و سریال و بازی مناسب‌تر است. در ایران هم اینترنت ثابت ADSL و VDSL ارزان‌تر از اینترنت موبایل است؛ حتی الان که قیمت‌ها افزایش داشته یا بسته‌ها کاهش حجم پیدا کردند. قیمت هر گیگابایت اینترنت ثابت در بدترین حالت ۲ هزار تومان است. در بسیاری از بسته‌های اینترنت ثابت شرکت‌ها، قیمت هر گیگابایت چیزی بین ۱.۵ تا ۱.۸ هزار تومان است. در ضمن شما می‌توانید بسته‌های اینترنت مدت‌دار و پرحجمی چند صد گیگابایت خریداری کنید.

اگر منزل شما به اینترنت ADSL یا VDSL یا فیبرنوری دسترسی ندارد و هیچ‌طوری نمی‌شود این سرویس‌های اینترنت را بگیرید؛ اینترنت ثابت TD-LTE را جایگزین اینترنت موبایل در خانه و محل کار یا حتی در بیرون از خانه کنید. با خرید مودم همرامی مانند هواوی E5785-330 می‌توانیم هم از سیم‌کارت TDLTE و هم سیم‌کارت ۴G LTE استفاده کنید.

در این شرایط، خرید یک بسته اینترنت موبایل چند گیگابایت در طول ماه برای شما کافی خواهد بود و نیازی نیست هزینه زیادی برای اینترنت موبایل بپردازید.

۲- کوچ به اینترنت TD-LTE

امروز، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین اینترنت را باید TD-LTE بدانیم. اینترنت TD-LTE نه محدودیت خط تلفن و ثبت‌نام و کابل‌کشی و مشکلات منطقه جغرافیایی یا سرعت پایین اینترنت ADSL را دارد و نه گرانی اینترنت موبایل!

ایرانسل، مبین‌نت و ده‌ها اپراتور ریسلر دیگر در حال سرویس‌دهی اینترنت TD-LTE هستند و بسته‌های آن مدت‌دار و با حجم بالا ارائه می‌شوند. ایرانسل بسته‌های ۳۶۰ گیگابایت یک ساله یا ۴۲ گیگابایت ۳۰ روزه یا ۳۰۰ گیگابایت ۳۰ روزه ویژه شب دارد و قیمت آن‌ها حتی از اینترنت ADSL ارزان‌تر است.

مودم ایرانسل TF-i60

کافی است یک مودم رومیزی TD-LTE خریداری کنید و در خانه یا محل کار بگذارید و بعد یک بسته اینترنت TD-LTE برای آن بخرید تا همیشه به اینترنتی مشابه موبایل دسترسی داشته باشید. سرعت اینترنت تی دی ال تی ای از اینترنت موبایل پایین‌تر است ولی از اینترنت ADSL بسیار بیشتر بوده و قطعا برای کارهایی مانند دانلودهای پر حجم یا استریم فیلم و سریال کافی است. ایرانسل سرویس اینترنت TD-LTE خود را تا ۸۰ مگابیت ارائه می‌دهد ولی مبین‌نت و سرویس‌دهنده‌های دیگر سرعت ۴۰ الی ۵۰ مگابیت را می‌دهند که اگر شما حتی نصف این سرعت را هم داشته باشید؛ باز اینترنتی مشابه موبایل با قیمت پایین‌تر دارید.

برای خانه و لپ‌تاپ، کامپیوتر شخصی و کنسول بازی خود اینترنت TD-LTE بگیرید و برای بیرون از خانه، می‌توانید یک بسته چند گیگابایت ماهیانه اینترنت موبایل بخرید تا همیشه آنلاین بمانید.

۳- کوچ به سیم‌کارت شاتل موبایل

در میان اپراتورهای موبایل، ایرانسل و همراه اول به طور کامل بسته‌های مدت‌دار به‌صرفه خود را حذف کردند. رایتل برخی بسته‌ها را باقی نگه داشته است ولی در این میان، اپراتور شاتل موبایل هنوز هیچ بسته اینترنتی را حذف نکرده و شما با گسترده‌ترین و متنوع‌ترین بسته‌های اینترنت موبایل در این اپراتور روبرو هستید.

اگر اصرار به استفاده از اینترنت موبایل دارید و مثلا می‌گوید روی گوشی تلفن همراه و در بیرون از خانه، در ماه چند ده گیگابایت مصرف اینترنت دارید؛ بهتر است سیم‌کارت هوشمند شاتل موبایل را خریداری کرده و بسته‌های اینترنت این اپراتور را فعال کنید.

سیم‌کارت شاتل موبایل

شاتل موبایل بسته‌های ۳۰ و ۵۰ گیگابایت ماهیانه به قیمت ۸۰ و ۹۸ هزار تومان دارد یا بسته‌های مدت‌داری مانند ۶۰ گیگابایت ۶ ماهه و ۳۰ گیگابایت ۱ ساله ارائه می‌دهد.

پوشش‌دهی شبکه موبایل شاتل موبایل بسیار بهتر از گذشته شده است و با ویژگی سوئیچ خودکار آنتنی که دارد؛ اگر در یک منطقه خود دکل‌های شاتل موبایل نباشند؛ به دکل‌های ایرانسل یا همراه اول متصل می‌شوید. این‌گونه، شما همیشه متصل بوده و همانند اینترنت ایرانسل و همراه اول می‌توانید از اینترنت شاتل موبایل با سرعت و کیفیت بالایی استفاده کنید.

ما در مطلب «راهنمای خرید بسته اینترنت شاتل موبایل در سال ۱۴۰۱» به طور کامل بسته‌های اینترنت موبایل شاتل موبایل را بررسی و به‌صرفه‌ترین بسته‌ها را معرفی کردیم

۴- استفاده از روش‌های غیرعادی خرید بسته اینترنت موبایل

هنوز ترفندهایی برای خرید بسته‌های اینترنت به‌صرفه از ایرانسل و همراه اول وجود دارد؛ فقط باید بگردید و ترفندهای خاص و پنهانی آن‌ها را پیدا کنید.

مثلا، با شماره‌گیری #۱۰۰۰* در ایرانسل و همراه اول، می‌توانید اینترنت همراهی ماهیانه‌ای به نسبت مصرفی که در گذشته داشتید ولی با قیمت مناسب‌تر خریداری کنید.

مشترکان ایرانسل می‌توانند در اپلیکیشن «ایرانسل من» سراغ بخش بسته‌های اختصاصی بروند و بسته ۱۰ گیگابایت ۳۰ روزه با اعتبار ۵ هزار تومانی چارخونه را خریداری کنند:

روش دیگر، خرید بسته از بخش پیشنهادهای ویژه است. در این بخش می‌توانید بسته‌های ۱۰ گیگابایت ۱۰ روزه، ۱۷ گیگابایت ۹۰ روزه، ۲۵ گیگابایت ۱۵ روزه و از همه جالب‌تر، ۹۰ گیگابایت ۳۰ روزه پیدا کنید:

همچنین، کاربران ایرانسل اگر از سیم‌کارت روی مودم استفاده می‌کنند؛ می‌توانند به پیشنهادهای ویژه روزانه ایرانسل برای خرید بسته اینترنت در بخش SMS مودم مراجعه کنند:

خرید بسته اینترنت موبایل

در اپلیکیشن «همراه من» با مراجعه به بخش بسته‌های ترکیبی و انتخاب حجم اینترنت ۱۵ گیگابایت یک ماهه، می‌توانید یک بسته شامل اینترنت، مکالمه و پیامک خریداری کنید؛ در صورتی که بسته اینترنت ۱۵ گیگابایت یک ماهه به طور مستقیم در بخش بسته‌های اینترنت ارائه نشده است:

همین‌طور، کاربران همراه اول می‌توانند به بخش «همراهی» اپلیکیشن «همراه من» مراجعه کنند و بسته پیشنهادی همراه اول را فعال و تایید کنند. معمولا در این بخش، متناسب استفاده اینترنت آن‌ها در ماه‌های گذشته، یک بسته پیشنهادی با قیمت مناسب وجود دارد. به طور مثال، برای من بسته ۸ گیگابایت ماهیانه با قیمت ۲۵ هزار تومان را نشان می‌دهد در حالی‌که بسته ۷ گیگابایت ۳۰ روزه عادی همراه اول در حدود ۲۹ هزار تومان قیمت خورده است:

خرید بسته اینترنت موبایل

به هر حال، هنوز ترفندها و روش‌هایی برای خرید بسته‌های اینترنت موبایل به صرفه‌تر وجود دارد. ما نمی‌گوییم این روش برای همیشه جوابگو است یا یک راهکار دائمی است ولی می‌تواند فعلا بحران عدم در دسترس بودن بسته اینترنت موبایل به صرفه یا مدت‌دار و حجم‌دار را حل کند. راهکار دائمی، گرفتن اینترنت VDSL و FTTH یا کوچ به اینترنت TD-LTE است.

۵- خرید بسته‌های روزانه و هفتگی اینترنت موبایل

با تغییر بسته‌های اینترنت موبایل از فروردین ماه ۱۴۰۱، به طور کلی خرید بسته مدت‌دار به صرفه نیست و برعکس شما باید سیاست و استراتژی خود را تغییر دهید و سراغ بسته‌های کوتاه مدت روزانه و هفتگی بروید.

هم ایرانسل و هم همراه اول، در بخش بسته‌های روزانه و هفتگی و حتی ساعتی، بسته‌های مقرون به صرفه‌ای ارائه می‌کنند که بسیار بهتر از بسته‌های ماهیانه و مدت‌دار هستند؛ فقط شما باید یک عزم جدی برای خرید و تمدید چندین باره این بسته‌ها داشته باشید.

اجازه بدهید یک مثال بزنیم تا قضیه بیشتر روشن شود: بسته ۵ گیگابایت ۳۰ روزه همراه اول قیمتی ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان دارد ولی بسته ۶ گیگابایت ۷ روزه همراه اول فقط ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است. تصور کنید شما در ما به ۱۵ گیگابایت اینترنت نیاز دارید. خوب، خرید دو یا سه بار بسته ۶ گیگابایت ۷ روزه بسیار به صرفه‌تر از خرید سه باره بسته ۵ گیگابایت ۳۰ روزه است.

بازه‌های مصرف اینترنت خود را کوچک‌تر کنید و سراغ بسته‌های اینترنت روزانه و هفتگی بروید تا بتوانید با هزینه کمتر، اینترنت موبایل بیشتری استفاده کنید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا