راهنمای خرید

چرا کاربران خانگی و کسب‌وکارهای کوچک نیازی به خرید سوئیچ ندارند؟

چند روز پیش مطلبی درباره تفاوت سوئیچ‌های مدیریتی و غیرمدیرتی منتشر کردم و گفتم کاربران خانگی بهتر است سراغ خرید سوئیچ‌های غیر مدیریتی و هوشمند بروند.

یکی از دوستان برایم پیام فرستاد که این مطلب را خوانده ولی به نظرش این روزها دیگر هیچ کاربر خانگی نیاز به خرید سوئیچ ندارد و دیگر اهمیت ندارد که سوئیج‌ها مدیریتی یا غیرمدیریتی هستند.

این دوست چنین استدلال می‌کرد که روترهای بی‌سیم نسل جدید قوی‌ترین سوئیچ‌ها را دارند و هریک چندین درگاه اترنت یک گیگابیتی دارند.

باید گفت تا حدود زیادی حق با این دوست ما است. با بررسی روترهای نسل جدید AC و AX به این واقعیت می‌رسیم که این روترها به نوعی بهترین سوئیچ‌های مدیریتی و هوشمند هستند.

یک تیر؛ چند هدف

روتر ایسوس ROG Rapture GT-AX11000 یک درگاه WAN و چهار درگاه LAN یک گیگابیت دارد که از سرعت ۲.۵ گیگابیت هم پشتیبانی می‌کنند. بنابراین؛ شما در کنار روتر بی‌سیم، یک سوئیچ ۵ درگاهه هم دارید که بالاترین سرعت ممکن را به شما می‌دهد. سرعتی که بهترین سوئیچ‌های غیرمدیریتی بازار فاقدش هستند تا اینکه باید با هزینه بسیار گزافی تهیه شود.

روتر نت‌گیر AX8 با آن شکل و هیبت عجیب و غریب‌اش ۶ درگاه شبکه دارد که یکی WAN و ۵ تای دیگر LAN هستند. سرعت این درگاه‌ها یک گیگابیت است. عملا یک سوئیچ ۵ درگاهه یک گیگابیت روی یکی از بهترین روترهای بی‌سیم دنیا که اجازه می‌دهد ۵ دستگاه با کابل شبکه به اینترنت متصل شوند.

تی‌پی‌لینک هم جدیدترین روترهای خود به نام‌های Archer AX11000 و Archer AX6000 را با درگاه‌های اترنت زیاد و چند گیگابیتی روانه بازار می‌کند تا نشان بدهد این روترها فقط برای ارتباطات بی‌سیم نیستند و می‌توانند در شرکت‌ها و محیط‌های کسب‌وکاری یا خانه‌ها نقش یک سوئیچ را هم ایفا کنند.

حتی بهترین روترهای معرفی شده در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هم چنین ویژگی‌هایی دارند. روتر‌هایی مانند ایسوس ROG Rapture GT-AC۵۳۰۰، لینک‌سیس EA۹۵۰۰ و نت‌گیر X10 بیشتر از تعداد استاندارد، درگاه‌های اترنت LAN و WAN دارند تا کاربران کمبود درگاهی برای اتصال کامپیوترها با کابل شبکه به اینترنت نداشته باشند.

بنابراین، بی‌راه نیست ادعا کنیم کسب‌وکارها و حتی کاربران خانگی نیازی به خرید سوئیج‌های ۵ و ۸ درگاهه ندارند و کافی است یک روتر رده بالا با تعداد درگاه‌های زیاد خریداری کنند تا با یک تیر چند هدف زده باشند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا