۵ مودم روتر دو بانده ADSL/VDSL مقرون‌به‌صرفه بازار آخر سال ۱۳۹۷

در سال ۲۰۱۹ هستیم و خرید مودم روتر تک بانده اصلا منطقی نیست. 

مودم روترهای تک بانده از نظر امنیت، کارایی، ویژگی‌ها، امکانات، به‌روزرسانی‌ها و حتی گاهی اوقات قیمت به صرفه‌ نیستند و به هیچ کاربری توصیه نمی‌کنیم سراغ خریدشان برود.

از سوی دیگر، با توجه به وضعیت بازار شبکه ایران، انتظار نداریم همه کاربران سراغ خرید رده بالاترین مودم روترهای بی‌سیم دنیا بروند و برای یک مودم چند میلیون تومان هزینه کنند.

این روزها، خرید یک مودم روتر دو بانده AC بسیار منطقی است ولی چگونه با کمترین هزینه، محصولی قابل قبول و به‌روز بخریم؟

فارغ از اینکه شما یک مودم روتر ADSL یا VDSL نیاز دارید؛ پیشنهادهای ما برای خرید مودم روتر AC دو بانده در آخر سال به شرح زیر است:

D-Link DSL-2877AL

قیمت: حدودا ۶۰۰ هزار تومان

 

یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید این روزها در بازار شبکه ایران داشته باشید. یک مودم روتر دو بانده ADSL/VDSL که از ۴ درگاه اترنت و یک درگاه USB سود می‌برد.

اگرچه سرعت این دستگاه در رده AC750 است (۳۰۰ مگابیت روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و ۴۳۳ مگابیت روی فرکانس ۵ گیگاهرتز) ولی ۳ آنتن خارجی دارد و برای پوشش دادن آپارتمان‌های ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری بسیار مناسب خواهد بود.

رضایت‌مندی مشتریان از این مودم روتر بالا است.

Asus DSL-AC51

قیمت: حدودا ۷۸۰ هزار تومان

این مودم روتر هم دو بانده و در رده AC750 است. خبر خوش‌تر اینکه از VDSL2 با سرعت ۱۰۰ مگابیت پشتیبانی می‌کند و سه آنتن خارجی دارد.

فقط تعداد درگاه‌های ارتباطی این مودم روتر زیاد نیست. ۲ درگاه اترنت شبکه LAN و ۱ درگاه WAN به همراه درگاه RJ11 برای اتصال کابل تلفن تمام امکانات ارتباطی ایسوس DSL-AC51 هستند.

خرید این روتر می‌تواند سرمایه‌گذاری بزرگی برای آینده و استفاده از اتصال‌های VDSL باشد.

TP-LINK Archer VR400

قیمت: حدودا ۸۵۰ هزار تومان

چندین مدل از این مودم روتر در بازار ایران به نام‌های نسخه ۱ و نسخه ۲ و حتی نسخه ۴ وارد شده است که غالبا تفاوت آن‌چنانی با هم ندارند.

انتخاب خودم برای یک مودم روتر ارزان‌قیمت ولی با کیفیت، آرچر وی ۴۰۰ تی‌پی‌لینک است. چون هم از استاندارد +ADSL2 و هم استاندارد VDSL پشتیبانی می‌کند.

مهم‌تر اینکه یک مودم روتر در رده AC1200 است. یعنی سرعت فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز برابر ۳۰۰ مگابیت و سرعت فرکانس رادیویی ۵ گیگاهرتز برابر ۸۶۷ مگابیت است.

به اندازه کافی هم درگاه شبکه اترنت و WAN گیگابیتی دارد و یک درگاه USB هم برای مصارف مورد نیاز در دسترس است. سه آنتن غیر قابل جدا شدن های گین دارد و می‌تواند ترافیک سنگین شبکه را پاسخ بدهد.

Linksys X6200

قیمت: حدودا ۹۴۰ هزار تومان

یک مودم روتر ADSL/VDSL دو بانده در رده AC750 ولی با کیفیت ساخت بالا. آنتن‌های این مودم داخلی هستند ولی پوشش‌دهی وای‌فای بسیار خوبی دارد.

از ۴ درگاه LAN، یک درگاه WAN، یک درگاه USB و یک درگاه RJ11 سود می‌برد. کمی قیمت آن گران است چون برند لینک‌سیس همیشه در بازار گران‌ترین محصولات شبکه را دارد.

ASUS DSL-AC52U

قیمت: حدودا ۱.۱۰۰ میلیون تومان

برای افرادی که می‌توانند بالای یک میلیون تومان هزینه کنند ولی مودم روتری قوی‌تر و بهتر می‌خواهند. ایسوس DSL-AC52U فوق‌العاده است.

خرید این مودم روتر آینده‌نگری است و اینکه تا چندین سال نیازی به خرید مودم روتر جدید نخواهید داشت. از استاندارد VDSL2 پشتیبانی می‌کند و به تعداد زیادی درگاه LAN و WAN گیگابیتی مجهز است.

روی وای‌فای سرعتی ۷۵۰ مگابیتی می‌دهد ولی به لطف ۴ آنتن خارجی پر قدرتی که در جهت‌های مختلف قابل تنظیم هستند؛ شبکه بی‌سیمی پایدار و با سرعت خواهید داشت.