آموزش

این تکنیک ساده می‌تواند سرعت وای‌فای آیفون شما را به طور موثری افزایش دهد

یکی از نویسندگان سایت فوربس با سرعت وای‌فای روی گوشی آیفون خود چالش پیدا کرده و متوجه شده سرعت آن بسیار کمتر از حد انتظار است.

بنابراین، شروع به آزمایش شرایط مختلف اتصال به اینترنت و باندهای رادیویی متفاوت کرده تا بتواند مشکل را پیدا کند و در آخر هم مشکل را یافته که باورکردنی نیست و شاید برای ما هم پیش آمده باشد و به همین دلیل سرعت وای‌فای روی گوشی‌مان بسیار پایین باشد. در ادامه این ترفند افزایش سرعت وای‌فای روی اسمارت‌فون‌ها به‌خصوص آیفون را بررسی می‌کنیم.

پس مشکل از روشن بودن بلوتوث در هنگام استفاده از وای‌فای است. این دو به طور بی‌سیم کار می‌کنند و در گوشی‌های موبایلی مانند آیفون روی همدیگر تاثیرگذار هستند و باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شوند. 

بسیاری از کاربران وای‌فای از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می‌کنند؛ هم روترها به طور پیش‌فروش روی این فرکانس تنظیم شدند و هم گوشی‌های موبایل روی این فرکانس کار می‌کنند. همه می‌دانیم که فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز چقدر شلوغ است و فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت و قدرت بیشتری دارد. 

این نویسنده سایت فوربس متوجه می‌شود روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت اینترنت روی گوشی آیفون‌اش بسیار پایین و در حد ۸ مگابیت است ولی وقتی به سراغ فرکانس ۵ گیگاهرتز می‌رود، سرعت اینترنت به نزدیکی ۵۰ مگابیت می‌رسد. پس مشکلی روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز است. البته، تغییر فرکانس روی روتر دوبانده انجام شده وگرنه گوشی آیفون این شخص اجازه استفاده از فرکانس ۵ گیگاهرتز را نمی‌دهند. تفاوت سرعت میان دو فرکانس بسیار بیشتر از حد انتظار است و نشان می‌دهد باید این وسط یک مشکلی باشد. 

در ابتدا، نویسنده سایت فوریس تصور می‌کند تداخل و ازدحام روی باندها و کانال‌های فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز وجود دارد و روترش روی کانالی تنظیم شده که همسایه‌ها هم از همان کانال استفاده می‌کنند. در غالب مقالات و ترفندهای آموزشی وای‌فای هم توصیه می‌شود در اولین فرصت کانال پیش‌فرض روتر خود را تغییر دهید. بنابراین، به سراغ تغییر کانال می‌رود ولی نتیجه‌ای نمی‌گیرد و هنوز سرعت اینترنت بسیار پایین است. 

این فرد در حالی که دارد با تنظیمات مختلف روتر و آیفون کلنجار می‌رود، به ذهن‌اش می‌رسد که برای چند دقیقه بلوتوث آیفون را خاموش کند. بعد شروع به آزمایش سرعت اینترنت با سایت اسپیدتست می‌کند و در ناباوری می‌بینید روی همان فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت اینترنت به مرز ۵۰ مگابیت رسیده است. پس مشکل از روشن بودن بلوتوث در هنگام استفاده از وای‌فای است. این دو به طور بی‌سیم کار می‌کنند و در گوشی‌های موبایلی مانند آیفون روی همدیگر تاثیرگذار هستند و باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شوند. 

دستگاه‌هایی مانند مایکروفر یا سیگنال‌های تلفن ثابت با گوشی‌های بی‌سیم نیز کاندیداهای بعدی هستند که می‌توانند روی سرعت وای‌فای اثرگذار باشد و امواج رادیویی را به سوی میرایی ببرند. بنابراین، شما هم اگر از سرعت وای‌فای و اینترنت خود روی گوشی‌های تلفن همراه یا تبلت و حتا نوت‌بوک و کامپیوترتان شاکی هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم جای روتر را عوض کنید، دنبال دستگاه‌های منتشرکننده امواج رادیویی بروید و خاموش‌شان کنید یا از روتر دورشان کنید، بلوتوث را خاموش کنید و برای یک ساعتی بلندگوها یا صفحه‌کلید/ماوس بلوتوث را کناری بگذارید و خلاصه همه شرایط را امتحان کنید؛ شاید یک‌دفعه سرعت اینترنت بهتر شود و نیاز به هزینه کردن برای وای‌فای بهتر نداشته باشید. 

اگر این ترفندها را استفاده کرده و نتیجه گرفتید؛ تجربه خود را با ما درمیان بگذارید تا کاربران دیگر هم به‌کار بگیرند!

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا