اخبار ایران

اینترنت بدون فیلتر به اساتید دانشگاه تعلق گرفت

یک گام دیگر به سوی اینترنت طبقاتی و سطح‌بندی برای گروه‌های مختلف

اینترنت ایران هر روز یک گام دیگر به «اینترنت طبقاتی» نزدیک‌تر می‌شود. پس از مطرح شدن بحث VPN قانونی و فعال شدن قفل اینترنت کودک، اینک شایعات پیرامون اینترنت اساتید دارد به واقعیت تبدیل می‌شود.

امروز، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت‌وگو با سایت ایسنا اعلام کرده به صورت آزمایشی در حال برداشتن فیلترینگ اینترنت برای اساتید و اعضای هیئت علمی برخی دانشگاه‌ها هستند.

«جواد حسینی کیا»، ضمن تایید این نکته که قرار است اینترنت بدون فیلتر در داخل دانشگاه‌ها در دسترس اساتید قرار بگیرد؛ گفت: «فیلترینگ باید به سویی رود که افرادی که ظرفیت لغزش دارند با محدودیت مواجه شوند.»

عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه یا همان کارگروه فیلترینگ گفته است این طرح فعلا به صورت آزمایشی اجرا شده و در گام بعدی برای اساتید کل دانشگاه‌ها گسترش پیدا خواهد کرد.

سیستم فیلترینگ ایران

حسینی‌کیا می‌گوید اساسا نظام موافق برداشتن فیلترینگ اینترنت است ولی این اتفاق زمانی می‌افتد که شرایط مهیا شود و فضای مجازی به سمتی برود که امن بود و محلی برای جولان گرگ‌ها نباشد:

«ابتدا فیلترینگ اینترنت برای گروه‌های هدف برداشته خواهد. این موضوع گسترش پیدا خواهد کرد و در نهایت تنها یک سری سایت‌های خاص که منجر به گسترش فساد می‌شوند فیلتر خواهند ماند. امروز پلتفرم‌های فضای مجازی نظیر تلگرام در اختیار این گرگ‌ها قرار دارد. باید فضا و زیرساختی را ایجاد کنیم که خودمان سوار بر بستر فضای مجازی باشیم و نگذاریم که فسادی در این مجموعه رخ دهد و مطالب غیراخلاقی در آن نشر پیدا کند.»

او اشاره می‌کند که برخی افراد در معرض لغزش قرار دارند و اگر اینترنت محدود شده در اختیارشان قرار نگیرد؛ شاید مرتکب اشتباه شوند:

«امروز درباره یک سری افراد با توجه به سن و جایگاه علمی که دارند این احساس وجود دارد که اگر اینترنت آزاد در اختیار آن‌ها قرار بگیرد، این گروه به سمت استفاده نادرست از فضای مجازی نمی‌روند؛ این افراد مصداق کسانی هستند که مبتلا به دیابت هستند و خودشان در برابر استفاده از شیرینی پرهیز می‌کنند.»

بحث برداشتن فیلترینگ اینترنت برای اساتید دانشگاه و برخی مشاغل دیگر، از مدت‌ها پیش مطرح شده بود و اکنون دارد وارد فاز اجرای آزمایشی می‌شود. حتی زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که وزارت ارتباطات مجوزهای برای ارائه VPN قانونی برای استفاده برخی مشاغل و گروه‌های هدف اینترنت خواهد داد و بعد همه فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها مسدود می‌شوند.

بیشتر بخوانید: آیا اینترنت ملی آغاز شده است؟

این اقدامات، رسما اینترنت ایران را به سوی طبقه‌بندی شدن برای گروه‌های خاص تبدیل می‌کند؛ مسئله‌ای که مزایا و معایب خاص خودش را دارد و البته بدنه کاربران اینترنت ایران با آن شدیدا مخالف هستند و کارشناسان هم می‌گویند چنین ایده‌ای عدالت‌محور نیست و کارآمدی اینترنت را کاهش خواهد داد.

چون به طور مثال، یک محقق دانشگاه دیگر نمی‌تواند در خانه مشغول مطالعه باشد یا یک دانشجوی مقطع دکتری نمی‌تواند به منابع مطالعاتی خود دسترسی پیدا کند.

در مقابل، گروه‌هایی از کاربران چنین اقداماتی را مثبت ارزیابی کرد و عقب‌نشینی از مواضع سرسختانه فیلترینگ می‌دانند و می‌گویند این کارها می‌تواند مقدمه‌ای برای رفع فیلتر کل اینترنت ایران باشد.

نظر شما درباره اینترنت طبقاتی و رفع فیلترینگ اینترنت اساتید چیست؟


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا