نقد و بررسی

کیفیت اینترنت استارلینک چگونه است؟

تجربه یک ماهه خبرنگار سایت سی‌نت از کار با اینترنت استارلینک

یکی از خبرنگاران سایت سی‌نت در ماه اکتبر سال گذشته برای دریافت اینترنت استارلینک بتا در منطقه Walnut Creek، حدود ۳۰ دقیقه فاصله با شهر سانفرانسیسکو، ثبت‌نام می‌کند و در ماه فوریه امسال به او خبر می‌دهند که می‌تواند برای خرید اینترنت استارلینک اقدام کند.

او در مجموع ۵۹۴.۳۰ دلار شامل خرید بسته تجهیزات، هزینه یک ماه اینترنت نامحدود و مالیات و حمل‌ونقل را پرداخت می‌کند تا ببیند کیفیت این اینترنت ماهواره‌ای چگونه است. گفتنی است که هزینه خرید بسته تجهیزات اینترنت استارلینک ۵۰۰ دلار و هزینه یک ماه استفاده از این سرویس ۹۰ دلار است.

اینترنت نامحدود

این خبرنگار به طور ساده و مختصر تجربه یک ماه خود از کار با اینترنت استارلینک را برای سایت سی‌نت نوشته است. او می‌گوید بسته تجهیزات اینترنت استارلینک که به درب منزل من رسید؛ نزدیک به ۳۰ پوند (حدودا ۱۴ کیلوگرم) وزن داشت و شامل دیش آنتن استارلینک، روتر وای‌فای، یک آداپتور برق، کابل‌ها و سه پایه بود.

با پرداخت ۹۹ دلار در هر ماه می‌توانید انتظار داشته باشید سرعت داده‌هایی در حدود ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه (بسته به موقعیت شما) دریافت کنید. تاخیر زمانی این سرویس هم ۲۰ الی ۴۰ میلی‌ثانیه است. خبرنگار سی‌نت تاکید می‌کند که در این سرویس اینترنت، هیچ محدودیت حجمی و داده‌ای وجود ندارد و شما هر چقدر می‌خواهید دانلود یا آپلود داشته باشید.

سرعت دانلود سه رقمی (منظور بالای ۱۰۰ مگابیت) و تاخیر ۴۰ میلی‌ثانیه‌ای در صنعت اینترنت ماهواره‌ای بی‌سابقه است اما باید توجه داشت که اینترنت استارلینک برای افرادی است که بیرون از شهرها زندگی می‌کنند یا در روستاها ساکن هستند و دسترسی محدودی به اینترنت باندپهن یا موبایل دارند.

افرادی که درون شهرها زندگی می‌کنند؛ بیشتر تمایل به استفاده از اینترنت ISP دارند و اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اولین گزینه انتخابی آن‌ها نیست.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس در ماه فوریه اعلام کرد سرعت اینترنت استارلینک تا پایان سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد؛ چون این شرکت مرتبا دارد ماهواره‌های بیشتری به فضا پرتاب می‌کند. در ماه مارس، اسپیس‌ایکس حدود ۱۳۰۰ ماهواره در مدار زمین قرار داده است و در نهایت می‌خواهد ۱۲ هزار ماهواره برای استارلینک به فضا بفرستد.

کیفیت اینترنت استارلینک

حالا، با همه این توضیحات مقدماتی، کیفیت سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه است؟

تنظیمات بسیار آسان است و به راحتی به صورت plug and play انجام می‌شود. تا زمانی که دیش آنتن استارلینک به طور مستقیم و بدون هیچ‌گونه مانعی بتواند رو به آسمان باشد؛ با ماهواره‌های بالای سر خود ارتباط برقرار می‌کند و شما به اینترنت متصل می‌شوید.

در هفته اول، اینترنت استارلینک قطعی‌های زیادی داشت و اصلا یک اینترنت با اتصال ثابت نبود. اینترنت به طور مرتب با افت و کندی سرعت روبرو می‌شود. با بررسی‌های که در Starlink subreddit انجام شد؛ فهمیدم که ظاهرا یک مشکل گسترده در چندین منطقه برای کاربران استارلینک به وجود آمده است که باعث این قطعی‌ها و افت سرعت می‌شود. کندی سرعت به طوری بود که دیگر نمی‌شد از اینترنت استفاده کرد.

حدود ۴ روز طول کشید تا این قطعی‌ها و کندی سرعت برطرف شد و پس از آن من یک اینترنت پایدار با میانگین سرعت دانلود حدودا ۷۸ مگابیت بر ثانیه و تاخیر ۳۶ میلی‌ثانیه داشتم.

سرعت دانلود و تاخیر این سرویس اینترنت به عنوان یک اینترنت ماهواره‌ای بسیار امیدوارکننده و خوب است. قطعا در آینده کیفیت این سرویس بهتر هم خواهد شد. تصور کنید شما هر کجای جهان باشید؛ مهم نیست به اینترنت موبایل یا باندپهن ISP دسترسی دارید یا خیر؛ می‌توانید به اینترنت استارلینک وصل شوید.

اگر برایتان سوال پیش آمده که اینترنت استارلینک بهتر است یا اینترنت ۵G و کدام‌یک برای شما بهتر است؛ می‌توانید مطلب مقایسه‌ای ما در زیر را بخوانید:

استارلینک در برابر ۵G: کدام‌یک سرویس اینترنت بهتری برای خانه‌ها است؟


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا