من گیمرم؛ برای بازی‌های آنلاین با وضع سرعت اینترنت ایران خرید مودم گیمینگ فایده‌ای دارد؟

ما بارها مودم‌ها و روترهای گیمینگ را در سایت شبکه‌چی معرفی کردیم و نگاهی به بهترین روترهای گیمینگ داشتیم.

ولی آیا واقعا خرید این دستگاه‌ها برای کاربران ایرانی سودمند است؟ با سرعت اینترنتی که در ایران هست و از سوی دیگر قیمت بسیار بالای سیستم‌ها و دستگاه‌های گیمینگ، خرید یک روتر گیمینگ توصیه می‌شود؟

یکی از خواننده‌های عزیز سایت هم کامنتی گذاشته بود و سوالی کرده که تقریبا همان موضوع بحث ما است:

«می‌خواستم بدونم با این وضعیت نت ایران که پینگ‌ها بالا جیتر بالا و تایم اوت یاور همیشگی ماست؛ ما گیمرهایی که بازی‌های آنلاین انجام می‌دیم و هر میلی ثانیه برای ما مهم است؛ ایا مودم می‌تونه تاثیر داشته باشه؟ من سرعت ۴m دارم و پینگ گوگلم هم ۱۰۰ هست ولی داخل سرورهای اروپا که بازی انلاین انجام می‌دم تاخیر زیادی دارم. می‌تونید مودم خوب معرفی کنید؟و یا راهکار؟»

شاید مهم‌تر از کیس و مانیتور و کارت گرافیک

به نظر من خرید یک مودم یا روتر گیمینگ برای گیمرها از نان شب واجب‌تر است. شاید هم از خرید یک مانیتور، کارت گرافیک و پی‌سی گیمینگ رده بالا مهم‌تر باشد. 

چون هریک از قطعات و تجهیزات یک سیستم گیمینگ را می‌تواند با مدلی ارزان‌تر یا کمی ضعیف‌تر جابه‌جا کرد و باز هم از بازی لذت برد ولی اگر سرعت اینترنت شما کافی نباشد؛ پینگ و لگ و جیتر داشته باشید و تصاویر سکته داشته باشند؛ هیچ لذتی نمی‌برید.

 

مودم و روترهای گیمینگ طوری ساخته می‌شود و با فناوری‌هایی عجین شده‌اند که دقیقا نیازهای گیمرها را رفع می‌کنند. دستگاه‌های گیمینگ را به طور خودکار شناسایی کرده؛ به آن‌ها اولویت بالاتری در دسترسی به ترافیک شبکه، پهنای‌باند و سرعت می‌دهند تا پینگ و جیتر کاهش پیدا کند.

ابزارها و فناوری‌هایی برای بهبود استریم تصاویر و ویدیوها دارند؛ لینک‌های اختصاصی برای انتقال اطلاعات از مودم و روتر به سوی دستگاه گیمینگ ایجاد می‌کنند و می‌توانند سریع‌ترین اینترنت را فراهم کنند.

شاید سرویس و سرعت اینترنت شما یکسان باشد ولی نتیجه بازی آنلاین با یک مودم و روتر گیمینگ خیلی متفاوت از یک روتر معمولی است.

توصیه‌هایی برای گیمرهای ایرانی

۱- سعی کنید بالاترین سرعت اینترنت در ایران را بگیرید. اگر ADSL استفاده می‌کنید؛ سراغ سرویس‌های ۱۶ مگابیت بروید. اگر می‌توانید از ADSL به سوی VDSL و فیبر نوری بروید. سرعت‌های ۴ مگابیت و ۸ مگابیت واقعا برای استریم بازی کافی نیست.

۲- یک مودم روتر یا روتر بی‌سیم گیمینگ خوب برای خودتان بخرید. مطمئن باشید هرچقدر پول بدهید؛ ارزش آن را دارد. شاید یک مودم روتر یا روتر گیمینگ خوب در بازار ایران ۳ الی ۴ میلیون تومان باشد ولی همان‌قدر که برای خرید یک کارت گرافیک خوب یا ماوس و صفحه‌کلید خوب پول کنار می‌گذارید؛ باید هزینه روتر خود را هم کنار بگذارید.

۳- اینترنت پرسرعت و روتر گیمینگ به تنهایی کافی نیست و اگر این‌ها را داشته باشید؛ باید پی‌سی گیمینگ یا لپ‌تاپ گیمینگ خوبی هم برای استفاده از این سرعت اینترنت یا روتر گیمینگ در اختیار بگیرید. نمی‌توانید روتر گیمینگی با سرعت ۵ گیگابیت بخرید ولی کارت شبکه پی‌سی یا لپ‌تاپ شما از سرعت ۱ گیگابیت پشتیبانی کند.

۴- تا حد امکان با کابل به شبکه و اینترنت متصل شوید. درست است که سرعت روترهای گیمینگ در وای‌فای بسیار بالا رفته ولی شبکه اترنت و کابل پینگ و لگ کمتری می‌دهد.

۵- سعی کنید از اینترنت ۴G یا TD-LTE برای گیمینگ استفاده نکنید؛ چون به طور ذاتی ناپایدار و با پینگ بالا هستند.

شاید دوست داشته باشید مطالب زیر را هم نگاهی بیندازید:

بهترین روترهای گیمینگ سال ۲۰۱۷

چرا روتر گیمینگ WRT۳۲X لینک‌سیس می‌تواند برای شما بهترین روتر بی‌سیم دنیا باشد؟

۵ ترفند برای بهبود استریم بازی و ویدیو روی وای‌فای

پلی‌استیشن ۴ را با کابل اترنت به اینترنت وصل کنیم یا وای‌فای؟

ایسر پریدیتور تریتون ۷۰۰: لپ‌تاپ گیمینگی با کارت شبکه وای‌فای واقعا خفن