اخبار ایران

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه: ممنوعیت واردات مودم باعث افزایش ۴ برابری قیمت انواع مودم شده است

هنوز این ممنوعیت ورود مودم ادامه دارد و بازار پر از مودم قاچاق است

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام کرد ممنوعیت واردات رسمی مودم به ایران در سال ۱۴۰۰ هم وجود دارد و همین امر باعث افزایش ۴ برابری قیمت انواع مودم شده است.

محمد فرجی در گفت‌وگو با ایسنا، به قانون ممنوعیت واردات مودم در سال ۱۳۹۶ برای حمایت از تولید داخلی اشاره کرده و گفت: «در یک بازه زمانی در سال ۱۳۹۷ به دلیل کمبود مودم در بازار چند شرکت وارد کننده طی قراردادی که با یک شرکت خارجی داشتند، مجوز دریافت کردند، اما دوباره واردات این کالا بسته شد.»

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه علت اصلی گرانی مودم در بازار ایران را همین ممنوعیت واردات بیان کرد و گفت جهش قیمت ارز روی آن به اندازه ممنوعیت واردات تاثیرگذار نبوده است. به گفته او، برخی از مودم‌ها تا ۴ برابر افزایش قیمت داشتند در حالی‌که در آن بازه زمانی ارزی به این اندازه جهش قیمت نداشته است.

محمد فرجی می‌گوید: «در سال ۱۳۹۶ متوسط قیمت یک مودم خانگی معمولی با دلار ۱۰ هزار تومان ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان بود، اما با افزایش قیمت دلار به ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار تومان رسید و بعد با ممنوعیت واردات جهش پیدا کرد و در خرداد ماه سال قبل به ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسبد.»

فرجی همچنین درباره وضعیت تولید داخلی گفت: «مودم ای دی اس ال خانگی و اداری در پنج برند اصلی حدودا ۱۶۰ تا ۱۷۰ مدل دارد، اما تولید کننده داخلی فقط یک مدل از آن را تولید می‌کرد. اواخر سال قبل یک تولیدکننده دیگر اضافه شد، اما بازهم نمی‌توانند نیاز بازار را به لحاظ حجم تامین‌ کنند.»

او به فروش مودم قاچاق توسط برخی سایت‌های رسمی و به طور علنی اشاره کرده است و می‌گوید در سال گذشته و در مقطعی که مردم شدیدا به مودم برای کلاس‌های آنلاین و آموزش مجازی نیاز داشتند؛ قیمت برخی مودم‌ها از ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه در ادامه پیشنهاد کرد: «سازمان های صمت برای حل این مشکل سقف نیاز کشور را تعیین و به تولید کنندگان نیاز ماهانه کشور را اعلام کنند. همچنین برای حمایت از تولید کنندگان می‌توانند تعرفه گمرکی را افزایش دهند تا تولیدکنندگان سود بیشتری ببرند، چرا که تولید مودم یک تولید هایتک است که ریسک بالایی دارد و همه باید از آن حمایت کنند تا روزی حتی به توان صادرات دست پیدا کنیم.»

مودم قاچاق کل بازار را گرفته است

به گفته فرجی، هریک از فروشندگان عمده مودم ماهانه ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار عدد مودم تک فروشی دارند. آماری از تولید مودم در داخل کشور در دست نیست ولی هم وضعیت بازار و هم شواهد نشان می‌دهد تولید داخل به اندازه نیاز بازار نیست و به همین دلیل، شاهد انواع مودم قاچاق در بازار بر اثر تقاضای زیاد هستیم.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه اشاره می‌کند برخی شرکت‌ها و قراردادهای بسته شده برای تولید مودم داخلی تحقق پیدا نکردند و برخی شرکت‌ها هم به اسم تولید داخل، عملا مودم قاچاق وارد بازار می‌کنند.

فرجی می‌گوید: «در مواردی افراد برای دریافت مجوز و دریافت وام، یک خط تولید را اجاره می‌کنند. بنابراین فقط با وجود یک مکان و خط تولید نمی‌توان جواز تولید صادر کرد و روسای اتحادیه‌ها در این زمینه می‌توانند با پرسش‌های فنی راستی آزمایی کنند.»

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا