اخبار جهان

نسل جدید ماهواره‌های اسپیس‌ایکس از دیش‌های استارلینک فعلی پشتیبانی می‌کنند

دیگر ماهواره‌های استارلینک با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند

گام بعدی شرکت اسپیس‌ایکس برای توسعه اینترنت استارلینک، پرتاب ۳ هزار ماهواره ارتقایافته است تا سرعت و ظرفیت اینترنت استارلینک بهبود پیدا کند. اما آیا ماهواره‌های نسل بعدی اسپیس ایکس، نیاز به دیش اینترنت جدید دارند یا اینکه از همان فناوری‌های گذشته سود می‌برند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند؟

خبر خوب این است که ماهواره‌های نسل بعدی استارلینک به طور کامل با دیش‌های فعلی سازگار هستند. اسپیس‌ایکس در سند جدیدی که رویکرد ماهواره‌های نسل جدید برای عدم تداخل‌های بین ماهواره‌ای را توضیح می‌دهد؛ تایید کرده است کاربران نیازی به تعویض دیش اینترنت استارلینک برای اتصال به ماهواره‌های جدید ندارند.

ماهواره‌های نسل بعدی اسپیس ایکس، ظرفیت بیشتری به شبکه استارلینک اضافه می‌کنند و افراد بیشتری در یک مکان می‌توانند به اینترنت استارلینک متصل شوند. اسپیس‌ایکس در این سند به صراحت آورده است تمام پایانه‌های کاربری که مشتریان از قبل دارند؛ می‌توانند به ماهواره‌های نسل اول و دوم وصل شوند.

ماهواره اسپیس ایکس

از این گفته اسپیس‌ایکس می‌توان دریافت کاربران حداقل در کوتاه مدت نیازی به پرداخت مجدد هزینه سخت‌افزار برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ندارند. البته، این شرکت به صورت تلویحی تایید می‌کند که به تدریج نیاز است مشتریان، دیش‌های خود را تعویض کنند و با جایگزین شدن فناوری‌های جدید، قابلیت پشتیبانی خود را از دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید: اینترنت استارلینک روی گوشی موبایل؛ رویایی که در شرف تحقق است

اسپیس‌ایکس می‌گوید: «مانند سایر محصولات فناوری جدیدی که وارد بازار می‌شوند؛ دیش‌های استارلینک در نهایت از نظر فناوری منسوخ خواهند شد.»

این شرکت در ادامه می‌گوید: «هر از گاهی، مشتریان نیاز دارند یک مدل جدیدتر خریداری کنند تا بتوانند از خدمات بهینه‌تری استفاده کنند. ممکن است مشترکین استارلینک نیاز به پرداخت هزینه برای ارتفای قابل توجه در آینده داشته باشند. این برای زمانی است که اسپیس‌ایکس اهداف بلندمدت خود برای دسترسی به سرعت دانلود یک گیگابیت بر ثانیه و ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را دنبال می‌کند.»

بیشتر بخوانید: نظرسنجی پی‌سی‌مگ؛ مردم اینترنت استارلینک را دوست دارند ولی واقعا از آن استفاده نمی‌کنند

از سوی دیگر، اسپیس‌ایکس تایید کرده است نسل بعدی ماهواره‌های استارلینک، نور خورشید کمتری را بازتاب می‌کنند تا از تداخل‌های بین ماهواره‌ای و نجومی جلوگیری شود. این سخن به معنای عدم مشاهده ماهواره‌های این شرکت با چشم غیر مسلح است.

در اسناد جدیدی که اسپیس‌ایکس منتشر کرده است؛ به تدابیر جدیدی برای کاهش اثر ماهواره‌های استارلینک بر فعالیت‌های رصدی اشاره شده است.

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ پیچ اینستاگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi.press@ را فالو و در دایرکت پرسش خود را مطرح کنید تا جواب دهیم.

منبع
pcmag
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا