تجربه کاربری درباره استفاده از اینترنت موبایل و هات‌اسپات آن به جای اینترنت مخابرات

آیا بهتر نیست به جای اینکه از اینترنت مخابرات یا اینترنت ای‌دی‌اس‌ال شرکت‌های دیگر استفاده کنیم که سرعت پایینی دارند و زیاد قطع می‌شوند؛ از اینترنت موبایل استفاده کنیم؟

چرا باید دنبال دردسرهای یک اینترنت کابلی برویم در حالی‌که اینترنت موبایل خیلی راحت در دسترس ما است و سریع‌ترین اینترنت ایران است؟

چرا نیاز به خرید مودم داریم وقتی سرعت اینترنت گوشی تلفن همراه این‌قدر خوب است؟

این‌ها سوالاتی است که برای بسیاری از کاربران اینترنت مطرح است. هر هفته شاید بیش از ۱۰ نفر این سوالات را از من می‌پرسند و برایشان این ابهام پیش آمد که چرا وقتی سرعت اینترنت موبایل در ایران بهتر از هر اینترنت دیگری است؛ دنبال اینترنت ADSL و VDSL و حتی فیبرنوری هستیم.

من سعی کردم در چندین مقاله و در خلال بحث‌های مختلف به این پرسش‌ها پاسخ دهم:

چرا سرعت اینترنت اسمارت‌فون‌ها بیشتر از مودم‌های ۴G است؟

در ایران اینترنت موبایل سرعت و پینگ بهتری دارد یا اینترنت فیبرنوری؟

 

من تورلیدرم؛ برای استفاده از اینترنت در مکان‌های مختلف اسمارت‌فون بخرم یا مودم همراه؟

حتی گزارش‌های جهانی هم نشان می‌دهند سرعت اینترنت موبایل در ایران بهتر از سرعت اینترنت ثابت و وای‌فای است.

گزارش تجربه یک کاربر از اینترنت موبایل

اما چند روز پیش، یک دوست و خوانند عزیز هم تجربه خودش از این ماجرا را برایم با عکس فرستاد. اینکه اینترنت مخابرات و اینترنت TD-LTE دارد ولی سرعت اینترنت گوشی تلفن همراه A30 سامسونگ او بیشتر و بهتر از هر دو است.

او گفت در حالی‌که به طور متوسط و خیلی راحت سرعت اینترنت همراهم ۴۰ الی ۵۰ مگابیت است؛ برخی اوقات تا ۱۰۰ مگابیت هم سرعت دانلود داشتم. حتی وقتی اینترنت گوشی را هات‌اسپات کرده و روی لپ‌تاپ استفاده می‌کنم؛ باز هم سرعت اینترنت بیشتر از سرعت تی‌دی‌ال‌تی و مخابرات است. فیلم زیر این موضوع را نشان می‌دهد:

به همین دلیل، برای بسیاری از کارهایم از اینترنت موبایل و هات‌اسپات آن روی دستگاه‌های دیگر استفاده می‌کنم. به گفته این کاربر، مودم گوشی‌های تلفن همراه امروزی Cat12 است که سرعتی چندین برابر مودم‌های Cat4 و Cat6 دارد.

حتی این خواننده عزیز سایت اشاره کردند که به عضو خانواده یا میهمان‌ها و دوستان خود از طریق هات‌اسپات، اینترنت می‌دهند.

ظاهرا از اینترنت تی‌دی‌ال‌تی و مخابرات خود هم برای دانلود استفاده می‌کنند؛ چون همان‌طور که همه می‌دانیم قیمت اینترنت موبایل بالا است و نمی‌توانید برای دانلود هم استفاده کنید.

اینترنت موبایل عالی است اما این نکات را رعایت کنید

تجربه این دوست کاملا درست است. اکنون، در ایران بالاترین و بهترین اینترنت را گوشی‌های موبایل امروزی دارند. همیشه به دوستانی که امکان استفاده از اینترنت ADSL یا VDSL را ندارند؛ پیشنهاد کردم از اینترنت موبایل استفاده کنند ولی باید چند نکته را هم مدنظر داشت:

۱- برای همه کاربری‌ها اینترنت موبایل مناسب نیست. مثلا، برای بازی‌های آنلاین اینترنت موبایل پینگ خوبی نمی‌دهد. در مقاله «در ایران اینترنت موبایل سرعت و پینگ بهتری دارد یا اینترنت فیبرنوری؟» بیشتر بحث کردم.

۲- استفاده زیاد از هات‌اسپات موبایل می‌تواند مشکلاتی برای گوشی به همراه داشته باشد. در این مقاله مفصل درباره‌ معایب هات‌اسپات اسمارت‌فون صحبت کردم.

۳- مواظب مباحث امنیتی وای‌فای و هات‌اسپات باشید. دادن اینترنت از گوشی به دیگران می‌تواند امنیت اطلاعات شما را به خطر بیندازد.

۴- همیشه تاکید کردم که چندین نوع اینترنت برای مصارف مختلف داشته باشید تا ایده‌آل‌ترین وضعیت را به دست بیاورید. ترکیب اینترنت ADSL یا VDSL با اینترنت موبایل می‌تواند هر نیاز شما را تامین کند.

۵- خرید مودم همراه زمانی نیاز است که بخواهید از اینترنت همراه برای چندین دستگاه استفاده کنید. وقتی یک گوشی موبایل نسبتا خوب و یک لپ‌تاپ دارید؛ خرید مودم همراه چندان توجیهی ندارد؛ به‌خصوص با این قیمت‌های بالای این روزهای بازار شبکه و مودم‌ها!