آموزش

در ایران اینترنت موبایل سرعت و پینگ بهتری دارد یا اینترنت فیبرنوری؟

در ماه‌های اخیر یک بحث تازه در انجمن‌های اینترنتی میان کاربران ایرانی بالا گرفته است. اینکه برای بازی یا ثبت‌نام خودرو اینترنت موبایل بهتر است یا اینترنت فیبرنوری و اینترنت VDSL؟

در حقیقت، بحث روی دو مولفه سرعت و پینگ است. برخی از کاربران می‌گویند سرعت اینترنت موبایل بیشتر و پینگ کمتری نسبت به اینترنت فیبرنوری دارد و برخی دیگر از کاربران اعتقاد دارند اینترنت کابلی برای بازی آنلاین و کارهایی مانند ثبت‌نام خودرو بهتر است چون پایدارتر و دارای پهنای‌باند بیشتری است.

در این میان هم مثال‌های زیادی از سوی کاربران زده می‌شود و هریک براساس تست‌هایی که گرفتند؛ سعی دارند گروه دیگر را متقاعد کنند که کدام اینترنت بهتر است. چند کاربر هم در سایت شبکه‌چی این موضوع را مطرح کردند. 

حتی مقایسه‌هایی میان اینترنت موبایل و اینترنت ADSL هم مطرح شده است و اینکه کدام‌یک بهتر است. مثلا، یک کاربر می‌گوید روی اینترنت موبایل سرعت حدود ۳۰ مگابیت و پینگ ۵۰ میلی‌ثانیه است ولی روی اینترنت ای‌دی‌اس‌ال سرعت ۱۵ مگابیت و پینگ حدود ۲۴ میلی‌ثانیه است؛ حالا کدام‌یک برای ثبت‌نام خودرو یا بازی و اجرای نرم‌افزارهای آنلاین بهتر است؟

از این نمونه مقایسه‌ها در اینترنت زیاد می‌بینیم. اینکه سرعت بالاتر بهتر و مهم‌تر است یا پینگ پایین‌تر؟ مثلا، اگر سرعت اینترنت موبایل گوشی من نزدیک به ۸۰ مگابیت است ولی پینگ بالایی دارد بهتر است یا سرعت کامپیوترم با اینترنت VDSL که سرعتی ۴۰ مگابیتی دارد ولی پینگ پایین‌تری هم دارد؟

واقعیت این است که در ایران به طور قطعی نمی‌توان گفت کدام اینترنت بهتر است و آیا سرعت بر پینگ ارجحیت دارد یا پینگ بر پهنای‌باند؟ 

در خارج از کشور چنین بحث‌هایی مطرح نیست چون اینترنت موبایل و اینترنت کابلی جایگاه خود را دارند و هیچ کاربری به دنبال جایگزین کردن یکی با دیگری نیست ولی در ایران به خاطر رشد سرعت اینترنت موبایل؛ به‌ویژه روی گوشی‌های نسل جدید که مودم‌های سریعی دارند و عقب‌ماندگی اینترنت ثابت و کابلی و عدم دسترسی به اینترنت فیبرنوری و VDSL بالای ۱۰۰ مگابیت؛ چنین مقایسه‌هایی مطرح می‌شود.

چند نکته مهم درباره مقایسه اینترنت موبایل و ثابت

من در چند نکته سعی می‌کنم برخی زوایای موضوع را باز کنم:

۱- همه‌چیز به کاربری و نیاز شما بستگی دارد. در بازی آنلاین، ثبت‌نام خودرو، نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو و اپ‌هایی که باید بی‌درنگ و لحظه‌ای کار کنند؛ پینگ و تاخیر و زمان پاسخ‌گویی اهمیت بیشتری دارد ولی مثلا در دانلود فیلم و سریال یا آپلود اطلاعات روی وب سرعت و پهنای‌باند اهمیت دارد.

۲- به طور کلی، اینترنت موبایل و همراه برای استفاده‌های فوری و ضروری و اضطراری و در محل‌های غیر ثابت است. در هیچ کشوری از دنیا از اینترنت موبایل برای بازی آنلاین در خانه یا محل کار یا گیم‌نت استفاده نمی‌کنند. کامپیوتر و لپ‌تاپی که در محلی ثابت هستند؛ باید از اینترنت ثابت استفاده کنند. اینترنت موبایل دایما در نوسان است؛ پایداری بسیار کمی دارد؛ یک روز خوب است و روز دیگر سرعت پایینی دارد و همه‌چیز به آنتن‌دهی و امواج رادیویی بستگی دارد.

۳- اگر در جای ثابتی مانند خانه یا محل کار به اینترنت ثابت پرسرعتی مانند فیبرنوری یا وی‌دی‌اس‌ال دسترسی دارید یا می‌توانید چنین سرویسی خریداری کنید؛ بر اینترنت موبایل ارجحیت دارد.

۴- اگر به اینترنت ثابت پرسرعت دسترسی ندارید؛ با خرید یک مودم روتر ۴G رومیزی که آنتن خارجی دارد و از درگاه شبکه پشتیبانی می‌کند؛ می‌توانید نوسانات اینترنت موبایل را کاهش دهید و به سرعت بیشتر با پینگ کمتری برسید.

۵- حتما در استفاده از هر دو نوع اینترنت؛ از کابل شبکه استفاده کنید چون سرعت کابل‌ها بیشتر از وای‌فای است. به‌ویژه اینکه مودم‌های ۴G در ایران عموما مشخصات وای‌فای ضعیفی دارند چون قدیمی هستند.

۶- توصیه آخر که بارها روی آن تاکید کردم؛ استفاده از هر دو نوع اینترنت موبایل و ثابت است. البته، کمی رویایی و هزینه‌بر است ولی هنگامی که اینترنت ثابت ضعیف می‌شود؛ می‌توانید اینترنت موبایل را وارد سیستم کنید و هنگامی که اینترنت موبایل به هر دلیلی مانند وزش باد، باران، برف، مشکلات خود اپراتور یا عدم آنتن‌دهی خوب، سرعت پایینی دارد؛ از اینترنت ثابت استفاده کنید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام در اینترنت خونگی برای ثبت نام خودرو بین دانلود و آپلود کدومشون باید بالا یا پایین باشه؟ تاثیر داره؟اگه پینگ پایین باشه دانلود میاد پایین ؟

  1. برای ثبت‌نام خودرو نیاز به پهنای‌باند و تاخیر کم دارید. یعنی سرعت دانلود زیاد و پینگ پایین
   ربطی به آپلود نداره

  1. بستگی به لپ‌تاپ شما دارد. اگر لپ‌تاپ شما کارت شبکه خفن و قوی دارد و از دو باند رادیویی پشتیبانی می‌کند و از سوی دیگر نزدیک مودم روتر ایرانسل است؛ سرعت وای‌فای بیشتر است ولی اگر کارت شبکه پایینی دارد بهتر است از کابل لن استفاده کنید.
   اگر لن لپ‌تاپ ۱۰۰۰ مگابیتی است باز بهتر است از لن استفاده کنید ولی اگر ۱۰۰ مگابیتی است بهتر است از وای‌فای استفاده کنید.
   ساده‌ترین روش برای رسیدن به این انتخاب تست سرعت اینترنت در هر دو صورت است
   برای ثبت‌نام خودرو هم سرعت زیاد می‌خواهید و هم تاخیر کم که احتمالا در استفاده از کابل بهتر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا