ویدیو

تماشا کنید: وای‌فای چگونه کار می‌کند؟

هریک از ما روزانه بارها و برای ساعت‌های طولانی از وای‌فای استفاده می‌کنیم و به اینترنت وصل می‌شویم، اطلاعات‌مان را جابه‌جا می‌کنیم و با دوستان‌مان در آن سوی دنیا حرف می‌زنیم. اما شاید هنوز به درستی ندانیم که فناوری وای‌فای چگونه کار می‌کند و با اترنت که فناوری شبکه‌های کابلی است چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد.

وای‌فای از شبکه‌های سوییچینگ بسته‌ای استفاده می‌کند و مبتنی بر مدل شبکه چهار لایه‌ای TCP/IP است. وقتی می‌خواهیم یک فیلم روی اینترنت تماشا کنیم، این فیلم به هزاران تکه یا بسته تقسیم شده و از طریق رسانه‌ای به نام هوا و امواج رادیویی روی فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز از سوی روتر برای کامپیوتر، نوت‌بوک، تبلت یا اسمارت‌فون ما ارسال می‌شوند. این بسته‌ها پس از دریافت دوباره به یکدیگر متصل شده و فیلم دلخواه‌مان را شکل می‌دهند. 

در شبکه‌های کابلی یا اترنت؛ رسانه انتقال اطلاعات یا بسته‌ها کابل‌های مسی یا فیبر نوری هستند و از یک منبع بسته‌ها را به طور مستقیم به سوی منبع بعدی ارسال می‌کنند ولی در وای‌فای بسته‌ها در هوا پخش و پراکنده می‌شوند و دستگاه مقصد باید بتواند تمام بسته‌ها را دریافت کند. 

در ویدیوی زیر به صورت تصویری می‌توانید نحوه کار وای‌فای را تماشا کنید:

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا