ویدیو

تماشا کنید: چگونه فناوری MU-MIMO سرعت روترهای بی‌سیم را چندین برابر می‌کند

این روزها روترهای بی‌سیم قدرتمند به فناوری MU-MIMO مجهز شده‌اند. روترهایی که از این فناوری برخوردار باشند؛ می‌توانند کارایی و سرعتی چندین برابر روترهای اصطلاحا SU-MIMO داشته باشند. 

MU-MIMO سرعت روترهای بی‌سیم را به چندین گیگابیت بر ثانیه می‌رساند و شاهدیم که وای‌فای با این قابلیت هیچ تاخیر یا مکث و قطعی ندارد. اما این فناوری چگونه می‌تواند باعث افزایش سرعت چند برابری روترهای بی‌سیم شود؟

MU-MIMO مخفف Multi User – Multi Inpout Multi Output است. به طور ساده یعنی چندین دستگاه به طور همزمان می‌توانند به یک روتر بی‌سیم متصل شده و اطلاعات درخواست شده را ارسال یا دریافت کنند. با MU-MIMO چندین دستگاه مانند اسمارت‌فون، تبلت و نوت‌بوک می‌توانند با هم به طور زنده فیلم تماشا کنند یا بازی آنلاین کنند و به موسیقی گوش بدهند. 

فناوری MU-MIMO سعی می‌کند به هریک از دستگاه‌های متصل به روتر یک کانال اختصاصی برای ارسال و دریافت اطلاعات اختصاص بدهد. روترهای بی‌سیم مجهز به MU-MIMO از چندین آنتن خارجی سود می‌برند که هر آنتن می‌تواند به یک دستگاه متصل شود. 

MU-MIMO فقط برای افزایش سرعت لینک‌های دانلود کار می‌کند و روی فرکانس ۵ گیگاهرتز فعال می‌شود اما روی هر کانال امواج رادیویی پیاده‌سازی می‌شود. این فناوری می‌تواند ظرفیت شبکه‌های بی‌سیم را افزایش دهد و امنیت بیشتری فراهم می‌کند. 

برخی از روترها به طور مستقیم از MU-MIMO پشتیبانی می‌کنند ولی برخی از اکسس‌پوینت‌ها این فناوری را شبیه‌سازی کرده و به طور غیرمستقیم یا نامحسوس مجهز به مزایای MU-MIMO شده‌اند.

در ویدیوی کوتاه زیر می‌توانید خیلی ساده نحوه کار MU-MIMO را ببینید:

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا