آموزش

پرسش و پاسخ: آیا می‌توان از مودم سیم‌کارتی برای اینترنت ADSL استفاده کرد؟

اتصال خط تلفن ثابت به درگاه RJ11 مودم سیم‌کارتی، ما را به اینترنت ADSL می‌رساند؟

شاید برای شما این سوال اصلا بی‌معنی باشد یا هرگز بدان فکر نکرده باشید ولی برای برخی از کاربران یک دغدغه ذهنی شده است. اینکه می‌توانند با مودم سیم‌کارتی به اینترنت ADSL وصل شوند؟ پس آن درگاه RJ11 پشت مودم چیست؟ اگر خط تلفن ثابت خانه را به این درگاه بزنند؛ اینترنت ADSL روی وای‌فای ندارند؟

در همین یک هفته اخیر، چندین کاربر از من این پرسش را تکرار کردند. آیا می‌توانم با مودم هواوی B612 به اینترنت ADSL وصل شوم؟ آیا فلان مودم سیم‌کارتی از اینترنت مخابرات پشتیبانی می‌کند؟ آیا می‌شود هر زمان که بخواهم از اینترنت موبایل و هر زمان که بخواهم از اینترنت ADSL روی مودم ایرانسل استفاده کنم؟

درگاه rj11 مودم هواوی

بسیاری از کاربران با دیدن درگاه  RJ11 در پشت برخی از مودم‌های رومیزی، تصور می‌کنند که هم برای اینترنت موبایل و TDLTE و هم برای اینترنت ثابت است. برای استفاده از مودم سیم‌کارتی به عنوان مودم ADSL نیز دلایل منطقی و اقتصادی دارند.

مثلا، قبلا در خانه‌ای زندگی می‌کردند که شماره تلفن ثابت یا خط تلفن نداشته و به ناچار یک مودم ۴g یا مودم TD-LTE خریداری کردند و اکنون به منزل جدیدی نقل مکان کرده و می‌خواهند از اینترنت مخابرات یا اینترنت ثابت شرکت‌های دیگر که ارزان‌تر است؛ استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مودم ۴G بخریم یا مودم TD-LTE؟

یا سرعت اینترنت موبایل و تی دی ال تی ای در منطقه آن‌ها پایین است و می‌خواهند با همان مودم، سراغ اینترنت ثابت بروند.

مودم سیم‌کارتی برای اینترنت ADSL نیست

خوب، در جواب این پرسش‌ها باید گفت سخت‌افزار، فناوری، استاندارد، نحوه کار و همه‌چیز یک مودم ADSL با مودم سیم‌کارتی متفاوت است و امکان‌پذیر نیست مودم سیم‌کارتی را تبدیل به یک مودم ADSL کرد.

درگاه RJ11 پشت برخی از مودم‌های رومیزی ۴G نیز برای تلفن اینترنتی، VoIP و SIP است و نه برای اتصال اینترنت ADSL.

مودم هواوی

برای استفاده از اینترنت ADSL و VDSL به مودم ADSL/VDSL نیاز داریم و برای اتصال به اینترنت موبایل و همراه به مودم سیم‌کارت ۳G/4G و برای اتصال به اینترنت TD-LTE نیز باید مودم TD-LTE بخریم. حالا، برخی مودم‌ها قابلیت پشتیبانی از اینترنت موبایل و تی دی را دارند ولی مودمی نداریم که هم ۴G و هم ADSL باشد.

پرونده ویژه: راهنمای خرید مودم ADSL و VDSL در سال ۱۴۰۱

فراموش نکنید که برای هر نوع اینترنت، یک مودم خاص آن اینترنت نیاز داریم. برخی اوقات می‌توان مودم‌های غیر همسان را به یکدیگر وصل کرد تا اینترنت را به اشتراک گذاشت ولی نمی‌توان مودم سیم کارتی را به مودم ADSL تبدیل کرد یا برعکس!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا