ایران و جهان

اختلال در کلاب‌هاوس اپراتورهای موبایل ایران از امروز صبح؛ آیا کلاب‌هاوس فیلتر شده است؟

وزارت ارتباطات درباره احتمال فیلتر شدن کلاب‌هاوس: اختلال‌ در این شبکه عادی نیست

از اولین ساعت‌های بامداد امروز، کاربران همراه اول و ایرانسل گزارش اختلال در برنامه کلاب‌هاوس دادند. مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات هم اختلال در این شبکه اجتماعی را تایید کرده و می‌گوید هنوز به طور دقیق مشخص نیست علت آن فیلتر شدن یا مسئله دیگری است.

از شب گذشته (۱۹ فرودین)  دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس از طریق همراه اول امکان پذیر نبود و از نیمه‌های شب نیز (۲۰ فرورین) کاربران ایرانسل امکان دسترسی به این شبکه اجتماعی بر پایه صوت را ندارند.

براساس بررسی‌های نشریه پیوست، این شبکه روی اپراتورهای همراه بدون فیلتر شکن باز نمی‌شود. گفته می‌شود دستور فیلتر کلاب هاوس نیز به اپراتورهای همراه ابلاغ شده است. این شبکه از طریق اپراتورهای ثابت فعلا در دسترس است.

جهرمی اعلام کرده بود که  شبکه در حالت طبیعی خود قرار دارد و اختلال در شبکه اجتماعی کلاب هاوس از ۴ بعدازظهر روز گذشته دیده شده است. جهرمی در این گروه تاکید کرد که اختلال روی این شبکه در حال بررسی است؛ اما گفتن اینکه این شبکه فیلتر است تشویش و تهدید است.

وزارت ارتباطات هم اعلام کرده است کلاب هاوس در مخابرات ایران و همراه اول و ایرانسل از دسترس خارج شده است. یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات گفت که هیچ دستور قضایی رسمی برای فیلتر کلاب‌هاوس دریافت نشده و این اختلال هم عادی به نظر نمی‌رسد. وزارت ارتباطات تاکید می‌کند که در حال بررسی این موضوع است.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات می‌گوید اختلال کلاب‌هاوس در شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به ما گزارش شده و بررسی‌ها حاکی از صحت گزارشها دارد. تا الان می‌توانم اینگونه بگویم که ادامه این اختلالها عادی نیست.

هادیان اعلام می‌کند آنچه ما اطلاع داریم بحث انسداد کلاب‌هاوس در کارگروه تعیین مصادیق حتی مطرح هم نشده و تا کنون از صدور حکم قضایی هم در این باره اطلاعی نداریم و چنین حکمی نیز به وزارت ارتباطات واصل نشده است.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات تاکید می‌کند اپراتورهای مذکور در پاسخ سازمان تنظیم مقررات، دریافت حکم یا اختلال عمدی را رد می‌کنند در حالی که شواهد حاکی از وجود اختلالی جدی است.

او معتقد است به هر حال، مبنا قانون است و ایجاد اختلال عمدی مطابق قانون مجازات اسلامی تا دو سال حبس در پی دارد. اگر اثبات شود اختلال انجام شده عمدی است، مرتکبان این اقدام با مجازات قانونی مواجه خواهند بود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا