رایتل قابلیت تجمیع فرکانس برای دسترسی به اینترنت ۴.۵G را برای مشترکان تهران راه‌اندازی کرد

رایتل به تازگی ۴۰۰ سایت خود را روی فرکانس ۲۱۰۰ مگاهرتز فعال کرده است تا بتواند از قابلیت تجمیع فرکانس (carrier aggregation) استفاده کند و اینترنت ۴.۵G یا +۴G با سرعت بیشتر به کاربران بدهد.

بابک کاردل، معاون توسعه شبکه رایتل این خبر را در یک گفت‌وگو اعلام کرده و می‌گوید هم‌اکنون مشترکان این اپراتور در جنوب، شرق و مرکز تهران می‌توانند از سرویس اینترنت +۴G استفاده کنند که سریع‌تر از اینترنت ۴G است.

رایتل در حال حاضر حدود ۳۹۰۰ سایت ۳G و حدود ۱۳۵۰ سایت ۴G در شبکه فعال کرده است و طرحی برای افزودن نزدیک به ۱۱ هزار سایت دیگر داشته که به دلایل مختلفی از جمله تحریم‌ها و نرسیدن تجهیزات مخابراتی یا تامین نقدینگی با کندی روبرو شده است.

طرح موقت رایتل برای افزایش کیفیت و سرعت شبکه، راه‌اندازی فرکانس ۲۱۰۰ مگاهرتز در کنار فرکانس ۱۸۰۰ مگاهرتز پیشین بوده تا کاربران بتوانند با قابلیت تجمیع فرکانس یا CA به سرعت بیشتری دست پیدا کنند.

به گفته معاون توسعه شبکه رایتل، این ویژگی (carrier aggregation) استفاده بهینه از دو منبع فرکانسی برای سرویس LTE است و با عنوان +۴G در شرکت‌های مخابراتی شناخته می‌شود.

این امکان، یک نسل بعد از ۴G آمد و در مسیر ۵G حرکت می‌کند. این سرویس تحت عنوان +۴G ایجاد شده‌ و سرعت بالایی را ارایه می‌دهد.

بابک کاردل اشاره می‌کند به دلیل وجود دو شبکه LTE روی فرکانس ۱۸۰۰ و ۲۱۰۰ مگاهرتز در تهران، قابلیت carrier aggregation همان سرویس +۴G است و به مشترکین تهران ارایه می‌شود.

 

رایتل برای دسترسی به این قابلیت، طی دو هفته بیش از ۲۲۰ سایت را ارتقا داده است. گفته می‌شود ۴۰ تا ۴۵ درصد مشترکان تهرانی و البرزی رایتل به این قابلیت و اینترنت ۴.۵G دسترسی دارند و پس از این دو استان سراغ استان‌های اصفهان، گیلان، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران و قزوین خواهند رفت.