اخبار ایران

مصرف دیتای اپراتورها افزایش یافت اما هنوز به شهریور ماه نرسیده است

گزارش درآمدی اپراتورها از افزایش مصرف اینترنت کاربران خبر می‌دهد؛ به ویژه اینترنت داخلی

گزارش درآمدهای شرکت‌های اپراتور اینترنت ثابت و موبایل به همراه شرکت‌های PSP از توقف کاهش مصرف دیتای آن‌ها خبر می‌دهد؛ وضعیتی که از مهرماه شروع شده و باعث کاهش شدید درآمدهای آن‌ها شده بود.

البته، این آمار هنور تا شهریور ماه، فاصله زیادی دارد اما نشان می‌دهد مردم دوباره در حال بازگشت به مصرف اینترنت هستند.

به گزارش نشریه پیوست، اپراتورهای اینترنت، پاییز بسیار سرد و خشک و زیان‌دهی را پشت سر گذاشتند. اختلالات اینترنت که دقیقا از ۳۰ شهریورماه آغاز شد و در راس آن‌ها، فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام بود؛ باعث کاهش درآمدهای اپراتورها شد؛ چون مصرف اینترنت کاربران ریزش شدیدی را تجربه می‌کرد.

قابل انتظار بود که گزارش‌های درآمدی اپراتورهای مختلف با افت وحشتناک روبرو باشد و خسارت‌های بزرگی روی دست آن‌ها بماند. کما اینکه، همراه اول گزارش داد در مهر ماه نزدیک به ۷۴۳ میلیارد تومان کاهش درآمد داشته است. همراه اول در آبان ماه نیز با ضرر ۱۹۲ میلیارد تومانی روبرو شد و اگرچه در آذرماه، اوضاع کمتری بهبود یافت ولی باز روند کاهشی درآمدها، ادامه داشت.

آسیاتک و های وب نیز مجموعا حدود ۱۱۳ میلیارد دلار کاهش درآمد در مهر ماه را تجربه کردند. رایتل در نامه‌ای به وزیر ارتباطات، از خسارت روزانه ۱۴ میلیارد تومانی و کاهش درآمد ۳۰۲ میلیارد تومانی طی ۲۱ روز خبر داد. همین چند روز پیش هم نامه‌های اپراتورهای ایرانسل، مبین‌نت و شاتل به رگولاتوری بابت جبران ضرر و زیان قطعی و اختلال و فیلترینگ اینترنت، افشا شد.

یکی از دلایل بزرگ این کاهش درآمدهای اپراتورهای اینترنت به کاهش مصرف دیتا توسط کاربران برمی‌گشت. عمده درآمد اپراتورهای موبایل و حتی شرکت‌های FCP از فروش اینترنت است و مردم در ماه‌های مهر و آبان، دسترسی مناسبی به اینترنت نداشتند و غالب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌ها و وب‌سایت‌های محبوب خود را فیلتر شدن می‌دیدند.

اما گزارش آذر ماه شرکت‌های اینترنتی نشان می‌دهد روند کاهش مصرف دیتا متوقف شده است. گزارش درآمدی همراه اول نشان می‌دهد در آذر ماه، بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش درآمد نسبت به آبان ماه داشته تا مجموع درآمد این اپراتور در آذر ماه از هر دو نوع سیم کارت دائمی و اعتباری به بیش از ۲۵۳۷ میلیارد تومان برسد.

درآمد شرکت همراه اول

اگرچه این درآمد از درآمد فروردین ماه همراه اول بیشتر است ولی هنوز با درآمد شهریورماه فاصله بسیار زیادی دارد.

در میان شرکت‌های اینترنت ثابت، درآمد مخابرات در آذر ماه کاهش داشته ولی درآمد آسیاتک، افزایش محسوسی نسبت به دو ماه قبل از خود دارد. آسیاتک از محل دیتاسنترهای خود، درآمد بالایی کسب کرده که نشان از افزایش مصرف دیتای داخل کشور است.

درآمدهای شرکت های FCP

های وب، دیگر اپراتور ثابتی است که در آذر ماه با افزایش درآمد روبرو شده است؛ اما باز این درآمد با چیزی که در شهریور ماه ثبت شده، فاصله زیادی دارد. عمده درآمد های وب از ارائه خدمات عمده‌فروشی پروانه FWA و استفاده از امکانات توسط سایر شرکت‌های دارنده پروانه است.

شرکت افرانت، در شهریور ماه به روند افزایش جزئی درآمدهای خود ادامه داده است و تقریبا یک روند ثابت صعودی را طی کند.

درآمد شرکت‌های PSP

درآمد شرکت‌های خدمات پرداختی یا PSP نیز در آذر ماه افزایش پیدا کرده است. عمده درآمد این شرکت‌ها از فروش شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری و بسته‌های اینترنتی است.

اگرچه باز مجموع فروش ۶ شرکت PSP در آذر ماه اصلا قابل مقایسه با شهریور ماه نیست ولی از دو ماه نخست سال، بیشتر شده و این نشان می‌دهد استقبال کاربران به خرید شارژ سیم کارت و بسته اینترنت، افزایش پیدا کرده است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا