اخبار جهان

در پایان سال ۲۰۲۲ چه تعداد کاربر ۵G و ۴G داریم؟

بیشترین کاربران 5G در کدام کشورها و مناطق هستند؟

اریکسون پیش‌بینی کرد تعداد کاربران ۵G در سراسر جهان از مرز ۱ میلیارد نفر در پایان سال ۲۰۲۲ عبور کند.

این شرکت مخابراتی سوئدی که یکی از بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده‌های نسل پنجم شبکه‌های موبایل در سراسر جهان است و با شرکت‌های هواوی و نوکیا در این زمینه رقابت دارد؛ می‌گوید این آمار زیاد کاربران فایوجی را باید مدیون توسعه شبکه‌های ۵G در کشورهای چین و امریکای شمالی بدانیم.

اریکسون در گزارش نیم سال دوم خود به نام Mobility Report می‌گوید تضعیف اقتصاد جهان و وقوع رویدادهایی مانند جنگ روسیه و اوکراین باعث کاهش ۱۰۰ میلیون نفری آمار کاربران ۵G براساس پیش‌بینی‌های قبلی شده است.

بیشتر بخوانید: آیا بهتر نیست ۵G و اینترنت ماهواره‌ای به جای فیبر نوری توسعه پیدا کند؟

در این گزارش آمده تعداد کاربران ۵G در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ حدودا ۷۰ میلیون افزایش پیدا کرده و تقریبا به ۶۲۰ میلیون نفر رسیده است اما در همین حال، تعداد کاربران شبکه‌های ۴G نیز ۷۰ افزایش پیدا کرده و به مرز ۵ میلیارد نفر رسیده است.

اینترنت 5.5G هواوی

پیش‌بینی اریکسون این است که تعداد کاربران شبکه‌های ۴G LTE در پایان سال ۲۰۲۲ به نقطه اوج خود برسد ولی پس از آن شروع به ریزش و شیب نزولی کند؛ چون شبکه‌های ۵G در دنیا به سرعت گسترش پیدا می‌کنند و از کاربران ۴G کاسته شده و به کاربران ۵G افزوده می‌شود. پیش‌تر، این شرکت مخابراتی سوئدی، پیش‌بینی کرده بود در پایان سال ۲۰۲۱ شاهد بالاترین نرخ کاربران ۴G باشیم و بعد از آن در سال ۲۰۲۲ رو به کاهش بروند.

بیشتر بخوانید: پرونده ویژه: بررسی ۱۵ مودم ۵G برتر بازار ایران

پیش‌بینی ۱ میلیارد کاربر ۵G در سال ۲۰۲۲ به قدری دور از انتظار و زیاد است که باید بدانیم تعداد کاربران ۴G پس از ۱۰ سال از راه‌اندازی این شبکه‌ها به مرز ۱ میلیارد نفر رسید. البته، مسیر حرکت از ۴G به ۵G برای کاربران ساده‌تر از مسیر حرکت از ۲G و ۳G به ۴G خواهد بود و همه تحلیل‌گران شبکه‌های موبایل این انتظار را دارند که کاربران ۵G زودتر به مرز ۱ میلیارد نفر برسند.

عرضه گوشی‌های تلفن همراه ۵G ارزان قیمت و استقبال و توسعه سریع شبکه‌های نسل پنجم توسط اپراتورها، باعث افزایش و رشد سریع کاربران ۵G شده است. در بسیاری از بازارها، گوشی‌های ۵G با قیمت زیر ۲۰۰ دلار و حتی در برخی بازارها با قیمت ۱۲۰ دلار عرضه شده است که یک مشوق بزرگ کاربران برای استفاده از فایوجی است.

تعداد کاربران فایوجی چین در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۷۰ میلیون نفر و در امریکای شمالی ۶۵ میلیون نفر بوده است. این دو منطقه، سهم بزرگی در آمار ۱ میلیاردی کاربران ۵G دارند. شبکه‌های ۵G در کشور هندوستان نیز راه‌اندازی شده و پیش‌بینی اریکسون می‌گوید کاربران ۵G این کشور در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰ میلیون نفر و در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۰ میلیون نفر خواهد بود.

اریکسون می‌گوید در سال ۲۰۲۷ نزدیک به ۴.۴ میلیارد کاربر ۵G خواهیم داشت.

در ایران، متاسفانه توسعه ۵G رشد بسیار کند و حتی در برخی مواقع توقف شده‌ای دارد. پس از اینکه همراه اول و ایرانسل چندین سایت ۵G راه‌اندازی کردند و مبین‌نت به طور آزمایشی از سرویس اینترنت ۵G خانگی خود رونمایی کرد؛ زی‌تل امسال می‌خواهد ۵G راه‌اندازی کند ولی هیچ‌یک از این سرویس‌ها هنوز به تجاری‌سازی نرسیده و در دسترس عموم مردم نیستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
gizchina

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا