ایسوس اولین روتر وای‌فای پرسرعت مبتنی بر استاندارد 802.11ax را معرفی کرد

ایسوس در خلال نمایشگاه ایفای ۲۰۱۷ که چند روز پیش برگزار شد؛ اولین روتر بی‌سیم مبتنی بر استاندارد 802.11ax دنیا را معرفی کرد. روتر RT-AX88U نسخه به‌روزشده مودم روتر پرقدرت و رده بالای RT-AC88U ایسوس است که از استاندارد جدیدی سود می‌برد. 

روتر جدید ایسوس از حداکثر سرعت ۶ گیگابیت سود می‌برد که به لطفا استاندارد 802.11ax روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت ۴۸۰۴ گیگابیت و روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت ۱۱۴۸ گیگابیتی به دست می‌آید. 


این روتر بی‌سیم از فناوری‌هایی مانند OFDMA و MU-MIMO سود می‌برد و بنابرگفته ایسوس سرعتی چهار برابر سرعت روترهای سری AC مشابه دارد. البته؛ این روتر از استاندارد 802.11ac نیز پشتیبانی می‌کند. استاندارد 802.11ax نسل جدید استاندارد شبکه‌های بی‌سیم است که نسبت به 802.11ac از فناوری‌ها و سرعت بیشتری سود می‌برد. روی 802.11ax سرعت یک سیگنال چهار برابر استاندارد 802.11ac است و به مرز ۳.۵ گیگابیت می‌رسد. سرعت یک سیگنال روی استاندارد 802.11ac برابر ۸۶۷ مگابیت است. 

حال اگر یک روتر بی‌سیم با MU-MIMO بتواند چندین سیگنال روی پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتز فرکانس ۵ گیگاهرتز بفرستد؛ به راحتی سرعت‌های بالای ۵ گیگابیت بر ثانیه برای وای‌فای به دست می‌آید. اوایل امسال بود که شرکت کوال‌کام از اولین تراشه وای‌فای مبتنی بر استاندارد 802.11ax رونمایی کرد و احتمالا روتر جدید ایسوس نیز مبتنی بر این تراشه است. 

برای استفاده از استاندارد و سرعت 802.11ax باید دانگل و کارت شبکه با پشتیبانی از این استاندارد را هم داشت. یعنی فعلا روتر بی‌سیم ایسوس را باید با همان دانگل‌های AC استفاده کرد تا کارت‌های شبکه AX وارد بازار شوند. 

 

به هر حال؛ باز هم ایسوس رکوردشکنی کرده و یک روتر پرچم‌دار و نوآورانه روانه بازار کرده است تا شرکت‌های رقیب پشت‌سرش حرکت کنند. اطلاعات زیادی درباره روتر جدید ایسوس منتشر نشده است و قیمت و تعداد درگاه‌های آن را هنوز نمی‌دانیم. اما از تصاویر منتشر شده یم‌توان این‌طور استنباط کرد که طراحی و مشخصات این روتر همانند RT-AC88U است با این تفاوت که از استاندارد 802.11ax نیز پشتیبانی می‌کند.