آموزش

چگونه پلی‌استیشن ۵ را مجبور کنیم به فرکانس وای‌فای ۵ گیگاهرتز وصل شود؟

مطمئن شوید برای داشتن بیشترین سرعت؛ PS5 به فرکانس ۵ گیگاهرتز وصل می‌شود

اگر می‌خواهید کنسول بازی پلی‌استیشن شما از اینترنت پرسرعت‌تری برخوردار باشد؛ باید آن را به وای‌فای ۵ گیگاهرتز وصل کنید.

اما بسیاری از روترها و مودم روترهای امروزی، از یک نام برای هر دو شبکه وای‌فای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز استفاده می‌کنند و کنسول بازی شما به طور خودکار به فرکانسی وصل می‌شود که منطقی‌تر و استانداردتر است.

همیشه این منطق درست نیست و متاسفانه بیشتر اوقات شاهد هستیم که کنسول بازی پلی‌استیشن ۵ به باند رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز وصل می‌شود که کندتر و با پهنای‌باند محدودتری است.

خوش‌بختانه شرکت سونی اجازه داده است روی PS5 به طور دستی فرکانس وای‌فای را انتخاب کنید تا به وای‌فای و اینترنت سریع‌تر و بهتری دسترسی داشته باشید. در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش دهیم چگونه کنسول بازی PS5 خود را به وای‌فای ۵ گیگاهرتزی وصل کنید.

چگونه PS5 را مجبور کنیم به وای‌فای ۵ گیگاهرتز وصل شود؟

پیش از اینکه سراغ تنظیمات وای‌فای کنسول برویم؛ باید این نکته را توجه کنید که باند رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز به دلیل فرکانس پایینی که دارند؛ از دیوار و دیگر موانع بهتر عبور می‌کنند و از نظر پوشش‌دهی بهتر از باندهای رادیویی فرکانس ۵ گیگاهرتز هستند. وقتی شما فرکانس ۵ گیگاهرتز را انتخاب می‌کنید؛ مقداری پوشش‌دهی و برد موثر وای‌فای را از دست داده ولی در عوض سرعت و پهنای‌باند بالاتری را کسب خواهید کرد.

کنسول PS5 با اتصال به یک فرکانس ۵ گیگاهرتز روی وای‌فای ۶ به سرعت ۱.۲ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد و اگر به فرکانس ۵ گیگاهرتز یک روتر وای‌فای ۵ وصل شود؛ سرعت آن حداکثر ۸۶۷ مگابیت است؛ در حالی‌که سرعت PS5 روی باند رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز حداکثر ۱۵۰ مگابیت است.

فرکانس‌های ۵ گیگاهرتز دارای باندهای رادیویی بیشتری هستند که باعث می‌شود دستگاه‌های وای‌فای روی آن‌ها تقسیم شده و خلوت‌تر باشند. این نکته برای مناطق شلوغ و آپارتمان‌ها و مجتمع‌ها که شبکه‌های وای‌فای نزدیک به هم زیادی کار می‌کند؛ بسیار اهمیت دارد.

برای اینکه بهترین سرعت اینترنت را روی PS5 داشته باشید؛ ایده‌آل‌ترین حالت داشتن یک مودم روتر یا روتر وای‌فای ۶ و بعد تنظیم PS5 برای اتصال به فرکانس ۵ گیگاهرتز است. اگر روتر وای‌فای ۶ ندارید؛ فرکانس ۵ گیگاهرتز وای‌فای ۵ را انتخاب کنید.

شما در فهرست دستگاه‌هایی که به روتر وصل شدند؛ می‌توانید دریابید که PS5 به کدام فرکانس رادیویی وصل شده است. همین‌طور، در صفحه تنظیمات پلی‌استیشن ۵ می‌توانید مشاهده کنید که در حال استفاده از کدام باند رادیویی وای‌فای هستید. ضمن اینکه PS5 به شما امکان می‌دهد فرکانس رادیویی وای‌فای را به طور دستی انتخاب و تنظیم کنید:

۱- کنسول PS5 را روشن و به حساب کاربری خود لاگین کنید و وارد منوی اصلی شوید.

۲- با کلیک روی آیکون چرخ‌دنده در بالا سمت راست صفحه، گزینه system settings را انتخاب کنید.

۳- از فهرست Network را بزنید.

۴- وارد Settings و بعد Set Up Internet Connection شوید.

۵- هنگامی که سیستم اسکن خود را به طور کامل انجام داد؛ کلید options را بزنید.

۶- در منوی پاپ‌آپ، دنبال گزینه Wi-Fi Frequency Bands بگردید و آن را روی ۵ گیگاهرتز (۵GHZ) تنظیم کنید.

تنظیمات شما به طور خودکار ذخیره و فعال می‌شود ولی شاید چند دقیقه طول بکشد. اکنون، اگر به منوی اصلی برگردید؛ مشاهده خواهید کرد PS5 به وای‌فای ۵ گیگاهرتز وصل شده است. اگر این‌طور نبود؛ شاید لازم باشد یک بار کنسول را ریستارت کنید یا شبکه وای‌فای را پاک کرده و دوباره تنظیمات آن را انجام دهید.

PS5 اولی کنسول بازی است که از وای‌فای ۶ بهره می‌برد و اجازه می‌دهد سرعتی تا مرز ۱.۲ گیگابیت بر ثانیه داشته باشید. پس، بهتر است از این مزیت نهایت استفاده را ببرید و در صورت امکان یک روتر وای‌فای ۶ مانند Eero 6 خریداری و در خانه نصب کنید!

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا