فناوریوای‌فای

یک آزمایش: تفاوت واقعی سرعت اینترنت در وای‌فای باند ۵ گیگاهرتز با ۲.۴ گیگاهرتز چقدر است؟

همه می‌گویند فرکانس ۵ گیگاهرتز در وای‌فای سریع‌تر است. اگر می‌خواهید اینترنت و وای‌فای سریع‌تری داشته باشید؛ مودم یا روتر دو بانده بخرید و به فرکانس ۵ گیگاهرتز متصل شوید.

خود من در سایت شبکه‌چی، چندین مقاله در این زمینه نوشتم و به مقایسه دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پرداختم. دو مطلب زیر را نگاهی بیندازید:

۵ دلیل برای خداحافظی با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز

آیا همیشه وای‌فای ۵ گیگاهرتز بهتر از ۲.۴ گیگاهرتز است؟

اما واقعا در عمل تفاوت این دو فرکانس رادیویی چقدر است؟ چند درصد سرعت اینترنت در فرکانس ۵ گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند؟ ارزشش را دارد که هزینه کنیم و یک مودم روتر یا روتر بی‌سیم دو بانده بخریم؟ افزایش سرعت وای‌فای چقدر روی سرعت اینترنت تاثیرگذار است؟

همه‌چیز درباره تفاوت سرعت اینترنت و وای‌فای

ابتدا، باید برای بار چندم یک نکته اساسی را متذکر شوم و اینکه بین سرعت اینترنت و سرعت وای‌فای تفاوت‌هایی هست و نباید با یکدیگر مساوی یا اشتباه گرفته شوند. در مقاله بالا به طور مفصل دراین‌باره صحبت کردم و دیگر نیازی نمی‌بینم دوباره حوصله شما را سر ببرم.

حالا، با ترتیب دادن یک آزمایش ساده و کاملا واقعی و عملیاتی می‌خواهیم تفاوت سرعت اینترنت روی هر دو باند رادیویی وای‌فای را مقایسه کنیم. 

شرایط آزمایش

برای مقایسه سرعت اینترنت روی فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز وای‌فای، از مودم تی‌پی‌لینک آرچر وی‌آر ۴۰۰ به همراه اینترنت وی‌دی‌اس‌ال و گوشی هواوی پی ۳۰ لایت استفاده می‌کنیم.

مودم تی‌پی‌لینک VR400 و گوشی هواوی پی‌ ۳۰ لایت از استاندارد وای‌فای ۵ یا همان ۸۰۲.۱۱ac پشتیبانی کرده و مجهز به وای‌فای دو بانده هستند. 

اینترنت VDSL با حداکثر سرعت ۷۲ مگابیت را روی مودم تی‌پی‌لینک داریم. این سرعت با اتصال یک لپ‌تاپ به مودم از طریق کابل شبکه به دست آمده است ولی حالا می‌خواهیم ببینم روی وای‌فای سرعت اینترنت چقدر است و در هر باند رادیویی چه اتفاقی می‌افتد.

برای هر دو فرکانس رادیویی، با گوشی پی ۳۰ لایت در فاصله ۵ متری مودم ایستادیم؛ بدون هیچ مانعی و با تنظیم ثابت مودم‌ها برای هر دو تست.

سعی کردیم تست‌ها را بارها و در ساعت‌های مختلف تکرار کنیم که تقریبا همه مشابه یا نزدیک به هم شدند.

برای تست سرعت اینترنت هم از نرم‌افزار معروف و محبوب speedtest استفاده کردیم.

تفاوت سرعت اینترنت روی فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز وای‌فای

ابتدا سراغ فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز رفتیم که روی مودم ما حداکثر سرعت وای‌فای ۳۰۰ مگابیت را دارد. نتیجه تست را در عکس زیر مشاهده می‌کنید:

در چندین بار تکرار آزمایش باز هم سرعت‌های دانلود بین ۳۵ تا ۳۸ مگابیت در نوسان بود. به خوبی نشان می‌داد کشش باند رادیویی وای‌فای بیشتر از سرعت ۳۸ یا ۳۹ مگابیت نیست. سرعت آپلود هم همیشه چند مگابیت کمتر از سرعت دانلود است. مثلا، سرعت‌هایی بین ۳۴ تا ۳۵ مگابیت به دست می‌آید.

خوب، حالا به شبکه وای‌فای ۵ گیگاهرتز مودم وصل می‌شویم و دوباره تست‌ها را تکرار می‌کنیم. مودم تی‌پی‌لینک وی‌آر ۴۰۰ از حداکثر سرعت دانلود ۸۶۷ مگابیت روی این فرکانس پشتیبانی می‌کند. عکس یک نمونه تست را در زیر مشاهده می‌کنید:

در تکرار آزمایش‌ها، سرعت‌های پایین‌تری هم به دست آمده است. مثلا، در یک تست سرعت تا ۴۹ مگابیت هم کاهش داشت ولی عمدتا سرعت بالای ۶۰ مگابیت ثبت شد.

یعنی در عمل، سرعت اینترنت روی وای‌فای با سرعت اینترنت روی کابل شبکه برابر و نزدیک به هم شده است.

می‌بینید سرعت اینترنت روی فرکانس ۵ گیگاهرتز ۸۶.۴۲ درصد افزایش داشته است؛ یعنی کمی کمتر از دو برابر!!!

به زبان ساده، اگر سرعت اینترنت شما با فرض اینکه یک اتصال ADSL دارید؛ روی وای‌فای کنونی تک بانده شما ۲ مگابیت است؛ با خرید یک روتر دو بانده و وصل شدن به شبکه وای‌فای ۵ گیگاهرتز، سرعت اینترنت شما نزدیک به ۴ مگابیت خواهد بود.

ذقیقا به خاطر همین تفاوت سرعت است که تمام دنیا به سوی مودم روترها و روترهای دو بانده رفته است. شما با یک ارتقای مودم می‌توانید سرعت اینترنت را ۲ برابر کنید؛ بدون اینکه درگیر تعویض سرویس اینترنت خود شده باشید.

اشتباه بزرگ

اما کاربران ایرانی غالبا برعکس عمل می‌کنند. در طول سال چندین میلیون تومان برای داشتن اینترنت سریع‌تری هزینه می‌کنند ولی حاضر نیستند یک مودم دو بانده یک میلیون تومانی برای چند سال استفاده خودشان خریداری کنند.

شاید گفته شود چون در این آزمایش از اینترنت VDSL استفاده شده؛ این نتایج به دست آمده است. باید گفت این آزمایش روی اینترنت ADSL نیز نتیجه مشابهی دارد و بارها تست شده است.

گاهی اوقات بهتر است به جای اینترنت، مودم خودمان را تعویض کنیم.

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام. من مودمم dlink 2740u هستش روی کارتن هم نوشته speed up to 300Mbps
  فقط تبلیغاتی بوده و ۲.۴ گیگاهرتز بیشتر از این تستی که شما گرفتین سرعت نمیده؟
  چون خودمم تست کردم مودم با lan به pc و وای فای به آیفون ۶plus با شیرایت بیشتر از ۵.۵ مگابایت سرعت ندارد چندین بارم تست کردم.

  1. تست سرعت به شرایط مختلف بستگی دارد.
   اگر ۵.۵ مگابایت است که می‌شود ۴۴ مگابیت و بسیار خوب است برای باند ۲.۴ گیگاهرتز
   سرعت اینترنت هم در سرعت وای‌فای بسیار موثر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا