۵ ابهام درباره اینترنت TD-LTE که کاربران را به اشتباه می‌اندازد

چندین کامنت و انبوهی از سوالات کاربران درباره اینترنت TD-LTE باز هم من را وادار کرد نسبت به این نوع اینترنت در ایران کمی بیشتر بنویسم و چند ابهام یا پرسش مهم در ذهن کاربران را پاسخ دهم.

متاسفانه سرویس‌دهنده‌های اینترنت TD-LTE اطلاع‌رسانی شفاف و مناسبی روی سرویس‌های خود ندارند و غالبا کارشناسان این شرکت‌ها هم از پاسخ‌گویی عاجز هستند یا اینکه حوصله پاسخ‌گویی ندارند و اصلا وظیفه خودشان نمی‌دانند که کاربران را راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید: قبل از اینکه اینترنت TD-LTE بخرید؛ این ۵ نکته مهم را بدانید!

در نتیجه، کاربران حیران و سرگردان هستند و نمی‌دانند آیا اینترنت TD-LTE به کارشان می‌آید یا خیر؟ چه تفاوت‌هایی با اینترنت 4G در مودم و سرعت و آنتن‌دهی و قیمت بسته‌ها دارد؟ و ده‌ها سوال دیگر که لازم است اطلاع‌رسانی شود.

در ادامه سعی کردم حداقل مهم‌ترین سوالات کاربران و خواننده‌های سایت شبکه‌چی را جمع‌آوری و به طور مختصر پاسخ دهم:

آیا می‌شود روی گوشی تلفن همراه از اینترنت TD-LTE استفاده کرد؟

کاربری مشخصات گوشی سامسونگ گلکسی اس ۹ پلاس خودش را برایم فرستاده و مدعی است از اینترنت TD-LTE پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین اگر این نوع سرویس اینترنت را خریداری کند می‌تواند روی اسمارت‌فون رده بالا و گران قیمت‌اش هم اینترنت TD داشته باشد!

بخش اول صحبت‌های این دوست عزیز درست است. بسیاری از گوشی‌های تلفن همراه از فرکانس‌های رادیویی TD-LTE پشتیبانی می‌کنند و در جدول مشخصات این گوشی‌ها چنین چیزهایی درج شده است ولی نکته اینجا است که سرویس مکالمه و اینترنت TD-LTE باهم در ایران عرضه نمی‌شود.

 

بیشتر بخوانید: چرا کاربران از اینترنت TD-LTE اپراتورها راضی نیستند؟

شرکت ایرانسل، مبین‌نت، پیشگامان یا شاتل و ماهان‌نت، سیم‌کارت TD-LTE می‌دهند ولی فقط دیتای اینترنت ندارد و از مکالمه و تماس و اس‌ام‌اس خبری نیست. در واقع، این سیم‌کارت فقط برای استفاده از اینترنت است.

بنابراین؛ سیم‌کارت‌های TD-LTE فقط برای اینترنت هستند و روی مودم‌های مخصوص خود شرکت‌ها کار می‌کنند و نمی‌شود روی گوشی تلفن همراه انداخت.

آیا می‌توان حجم اینترنت TD-LTE را به اینترنت 4G منتقل کرد؟

خواننده دیگری سوال کرده می‌تواند حجم اینترنت TD-LTE خود را به 4G منتقل کند. ظاهرا یک سرویس سالیانه گران‌قیمت و پرحجم اینترنت TD-LTE را خریداری کرده با مودم Tf-i60 و اکنون ناراضی است. می‌خواهد اینترنت 4G بگیرد ولی به فکر حجم زیاد چند صد گیگابایتی باقیمانده از سرویس TD-LTE است.

این کار هم شدنی نیست. حداقل شرکت‌ها گزینه‌ای برای چنین کاری ندارند. چون اینترنت TD-LTE و 4G شاید در یک فناوری (LTE) با هم مشترک باشند ولی به طور کلی از هم مجزا هستند؛ هم در سیم‌کارت هم در مودم و هم در قیمت و بسته و حجم و سرعت و این‌ها.

سرعت اینترنت TD-LTE بیشتر است یا 4G؟

این موضوع هم محل اشکال کاربران زیادی است. بالاخره سرعت اینترنت TD-LTE بیشتر است یا 4G؟

جواب ساده است: همه‌چیز به موقعیت شما و آنتن‌دهی سرویس‌دهنده اینترنت‌ها دارد. آزمایش‌های زیادی در شهر تهران روی هر دو اینترنت به خصوص با سرویس‌های ایرانسل انجام شده است. در محل‌هایی که ایرانسل اینترنت TD-LTE خوبی آنتن‌دهی می‌کند، سرعت این نوع اینترنت بیشتر از فورجی است ولی در غالب محله‌ها و مکان‌ها شاهد برعکس این اتفاق هستیم.

چون اینترنت 4G به خاطر پوشش‌دهی بیشتر و بهتر و آنتن‌دهی قوی‌تر؛ سرعتی بهتر از TD-LTE دارد.

اگر می‌خواهیم بدانید در منطقه شما سرعت کدام نوع اینترنت بیشتر است؛ بهتر است سرعت واقعی هر دو سرویس را از دوستان، آشنایان، همسایگان، فروشگاه‌ها و هر کسی که در منطقه شما؛ خیابان و کوچه شما است؛ سوال کنید.

آیا مودم‌های 4G اینترنت TD-LTE را پشتیبانی می‌کنند؟

فعلا در بازار فقط یک مودم به نام TF-i60 ایرانسل را داریم که از هر دو نوع اینترنت 4G و TD-LTE با دو سیم‌کارت جداگانه پشتیبانی می‌کند. مدل آنلاک شده این مودم به نام هواوی B۶۱۲s-۲۵d نیز در بازار یافت می‌شود.

به غیر از این مودم‌ها، مودم‌های 4G از اینترنت TD-LTE پشتیبانی نمی‌کنند و برعکس مودم‌های TD قادر به کار با سیم‌کارت‌های فورجی نیستند.

آیا می‌توان سیم‌کارت TD-LTE اپراتوری را روی مودم‌های دیگر استفاده کرد؟

کاربری اینترنت TD-LTE مبین‌نت گرفته و اکنون می‌خواهد به ایرانسل سوییچ کند. کاربر دیگری تاکنون از سرویس‌های ایرانسل استفاده کرد و اکنون می‌خواهد اینترنت TD-LTE شاتل یا ماهان‌نت را بگیرد. آیا این کاربرها می‌توانند بدون تعویض مودم یا حتا سیم‌کارت به سراغ اینترنت TD-LTE شرکت دیگری بروند؟

باز هم متاسفانه در ایران چنین چیزی مقدور نیست. همه سرویس‌دهنده‌های اینترنت TD-LTE مودم‌های خودشان را که اصطلاحا قفل شده یا لاک است را به مشتری می‌دهند تا با سرویس اینترنت دیگری کار نکند.

برای استفاده از اینترنت TD-LTE ایرانسل باید مودم همین شرکت و برای استفاده از اینترنت TD-LTE مبین‌نت یا ماهان‌نت یا شرکت دیگری هم باید مودم خود آن‌ها را تهیه کرد.