اخبار ایران

وزیر ارتباطات: تا پایان سال ۵ میلیون پورت VDSL در هشت کلان‌شهر راه‌اندازی می‌شود

تا پایان سال ۹۹ نزدیک به پنج میلیون پورت اینترنت VDSL در ۸ کلان‌شهر راه‌اندازی می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در مراسم روز جهانی ارتباطات که به صورت آنلاین برگزار می‌شد؛ چندین خبر مهم داد و درباره وضعیت اینترنت کشور و افزایش ظرفیت آن صحبت کرد.

یکی از اخبار مهم وزیر ارتباطات؛ راه‌اندازی ۵ میلیون پورت وی‌دی‌اس‌ال تا پایان سال ۱۳۹۹ بود. 

از اخبار مهم دیگر اعلام شده توسط وزیر ارتباطات می‌توان به افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت مراکزداده کشور، تولید مودم داخلی برای اتصال به ۲.۵ میلیون پورت VDSL تا پایان سال ۱۳۹۹ و تولید ۴۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در داخل کشور اشاره کرد.

طرح تبدیل اینترنت ADSL به VDSL کاربران خانگی از ابتدای امسال و در ایام نوروز وارد فاز جدید و جدی‌تری شده است و دو شرکت مخابرات ایران و شاتل به جدیت آن را دنبال می‌کنند.

شرکت‌های دیگری مانند پیشگامان، آسیاتک و غیره هم سایت‌های پیش‌ثبت‌نام اینترنت VDSL خود را راه‌اندازی کردند ولی هنوز مشخص نیست که از چه تاریخی و در کدام استان‌ها پورت‌های VDSL به کاربران خانگی می‌دهند.

فعلا دو استان تهران و قم در اولویت ثبت‌نام برای اینترنت VDSL هستند و البته شاتل در تک شهرهایی مانند دزفول در استان خوزستان هم سرویس وی‌دی‌اس‌ال ارائه می‌کند.

راه‌اندازی ۵ میلیون پورت VDSL تا پایان سال می‌تواند یک جهش بزرگ در سرعت و کیفیت اینترنت ثابت باشد؛ به شرط اینکه واقعا محقق شود و کاربر خانگی به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کند و صرفا یک آمار برای ارائه به مقامات دولتی نباشد.

وزیر ارتباطات به میانگین سرعت اینترنت ثابت و همراه هم در کشور اشاره کرد و گفت اکنون میانگین سرعت اینترنت همراه در اردیبهشت ماه به ۹.۵ مگابیت رسیده است و سرعت اینترنت ثابت هم ۵.۸ مگابیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا