۵ پیشنهاد برای کاربرانی که از دست اینترنت مخابرات به ستوه آمدند

امروز جوکی خواندم درباره دعای تحویل سال ۹۹ ایرانی‌ها و درخواست‌هایی که از خدا کرده بودند. جالب بود در میان این درخواست‌ها، نجات از اینترنت مخابرات هم بود.

یعنی وضع اینترنت مخابرات به حدی اعتراض‌آمیز و ناراحت‌کننده شده است که دیگر وارد جوک‌ها و تلخندهای مردم شده و دارد یک مطالبه عمومی می‌شود.

چند روز پیش هم که داشتم نت‌سنج پلاس را بررسی می‌کردم؛ اعتراض و شکایت‌های مخابرات در صدر دیگر سرویس‌دهنده‌های اینترنت دیگر بود. البته، کاربران این شرکت ارائه‌دهنده اینترنت هم بیشتر از بقیه است و شاید طبیعی باشد که درصد شکایت‌های از او هم بالاتر برود.

در میان نظراتی که کاربران روی سایت شبکه‌چی می‌گذارند هم می‌شود فهمید که اعتراض‌ها و کلافگی‌ها از اینترنت مخابرات بالا است و عوامل مختلفی مانند عدم امکان سرویس‌دهی به دیگر شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، عدم ارتقا به سرویس‌های بهتر و سریع‌تر و عدم رسیدگی به مشکلات کاربران باعث شده دیگر کاربران به ستون بیایند.

چه باید کرد؟

کاربری برایم نوشته است: «سیم کشی خونمون فیبرنوریه و فقط میتونیم از مخابرات استفاده کنیم ولی سرعتش یک مگابایت لطفا بگین چیکار کنم؟».

واقعا چه‌کار باید کرد؟ چه راه‌حل‌هایی در این شرایط وجود دارد؟ به جز اینترنت مخابرات نمی‌توانید از هیچ اینترنت ADSL دیگری استفاده کنید و سرعت اینترنت مخابرات هم پایین است و از پس کارهای روزانه را هم برنمی‌آید؟

 

وضعیت اینترنت کابلی در ایران بسیار وخیم و عقب‌مانده است. در این حوزه به قدری مشکل و محدودیت و انحصار و عدم برنامه‌ریزی و مدیریت و مسایل فنی مطرح است که شاید دو محل از یک شهر، از زمین تا آسمان وضعیت متفاوتی از یکدیگر در اینترنت کابلی داشته باشند.

شما در یک محله می‌توانید اینترنت VDSL با سرعت ۷۰ مگابیت داشته باشید و در محل دیگری اینترنت ADSL با سرعت ۱۶ مگابیت که هیچ، سرویس ۱۰ مگابیت هم دریافت نخواهید کرد.

در این شرایط، پیشنهاد و راه‌کار دادن آن هم به صورت عمومی برای همه کاربران عاصی از دست اینترنت مخابرات بسیار سخت و شاید غیرممکن باشد ولی به درخواست کاربران و برخی دوستان و کامنت‌هایی که در تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر دریافت می‌کنم؛ ۵ راه‌کار که به ذهنم می‌رسد را اشاره خواهم کرد:

۵ راه‌کار حل مشکل اینترنت مخابرات

اشاره کردم نمی‌شود یک پیشنهاد و راه‌حل کلی و عمومی به همه کاربران داد و هریک باید براساس وضعیتی که دارد؛ تصمیم‌گیری کند ولی به طور کلی راه‌کارهای زیر عملی هستند:

۱- ارتقای سرویس

اگر اینترنت ۴ و ۸ مگابیت است؛ درخواست ارتقای سرویس اینترنت خود به ۱۶ مگابیت را بدهید. البته، طبیعی است که باید هزینه بیشتری برای اینترنت بدهید و ارزش آن را دارد. حداقل این است که می‌توانید با اینترنتی که چند مگابیت سریع‌تر شده است کاری کرد.

۲- اینترنت VDSL و FTTH

اگر سرویس اینترنت ۱۶ مگابیت مخابرات را گرفتید ولی هنوز راضی نیستید و سرعت و کیفیت بسیار پایین و ضعیف است؛ از مخابرات بخواهید سرویس اینترنت شما را به VDSL یا FTTH (فیبرنوری) تغییر دهند. واضح است که باید شرکت مخابرات در منطقه و محل شما چنین سرویس‌هایی ارائه بدهند. این سرویس‌ها بسیار گران‌تر از اینترنت ADSL هستند ولی ورود از دنیای سیاه و سفید به دنیای رنگی است.

۳- اینترنت و مودم موبایل

موافق جایگزینی اینترنت موبایل با اینترنت کابلی و ADSL نیستم و در تمام مقالات بدان اشاره کردم ولی در شرایط کنونی؛ خودم گاهی اوقات برای آپلود یک ویدیو روی وب، مشاهده آنلاین یک فیلم و فوتبال، وقتی به اینترنت پرسرعت ADSL و VDSL دسترسی ندارم؛ از مودم و اینترنت موبایل استفاده می‌کنم. 

خوش‌بختانه، اینترنت موبایل در ایران طی سال‌های اخیر توسعه بسیار خوبی یافته است و سرعت مناسب‌تر و بهتری نسبت به اینترنت ADSL دارد. به راحتی می‌توانید با اینترنت موبایل سرعت‌هایی ۲۰ الی ۳۰ مگابیت را تجربه کنید.

بدون نیاز به التماس کردن به مخابرات و دردسرهای تغییر و ارتقای سرویس و کابل‌کشی و خط تلفن و فیبرنوری و غیره، سریعا در چند ساعت یک مودم موبایل و سیم‌کارت اینترنت همراه بگیرید و همه‌جا استفاده کنید.

۴- اینترنت TD-LTE

برای کاربران معمولی و اداری که نمی‌توانند به اینترنت VDSL و FTTH برسند؛ بهترین جایگزین اینترنت تی‌دی‌ال‌تی است؛ حتی بهتر از اینترنت موبایل!

اینترنت تی‌دی‌ال‌تی باید در مکان ثابتی استفاده شود؛ سرعتی بالاتر از اینترنت ای‌دی‌اس‌ال دارد، هزینه‌های آن پایین و برای دانلود با حجم بالا مناسب است. 

ایرانسل، مبین‌نت، شاتل‌موبایل و چندین اپراتور مجازی دیگر در سراسر ایران سرویس‌های TD-LTE می‌دهند و شما به راحتی می‌توانید از این نوع اینترنت بهره ببرید.

۵- بهبود سرویس

دوستی دارم که دو ماه تمام به دنبال ارتقای کیفیت سرویس اینترنت مخابرات خود بود و عاقبت به نتیجه رسید. از تعویض کابل‌های داخلی خانه بگیرید تا وادار کردن مخابرات به تغییر کابل‌های بیرون از خانه تا جعبه تقسیم تا افزایش سرعت و کاهش نویز و ده‌ها مورد دیگر.

برخی اوقات پافشاری، دنبال کردن اعتراض‌ها و شکایت‌ها، رفع کردن مشکلات فنی و خسته نشدن نتیجه می‌دهد و سرویس‌دهنده اینترنت ناچار است آن سرویسی که تعهد کرده را به شما بدهد.

در اینجا نمی‌خواهم از تعویض مودم و بهبود وای‌فای صحبت کنم؛ چون پیش‌فرض ذهنم این است که شما دارید از مودم و روتر نسبتا خوبی استفاده می‌کنید و مشکل کندی سرعت اینترنت از مبدا است نه دستگاه‌های شما!

دوست دارم راه‌حل‌ها و پیشنهادهای شما درباره اینترنت مخابرات را بخوانم؛ شاید دردی از مشکل دیگر کاربران حل کردند!

شبکه‌چی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 31
دوست نداشتم: 25
میانگین امتیازات: 1.24

 

5 دیدگاه در “۵ پیشنهاد برای کاربرانی که از دست اینترنت مخابرات به ستوه آمدند

در اصفهان دو شرکت هستند که روی اینترنت مخابرات هم سرویس میدهند. یکی شرکت شبکیه و یکی شرکت پاناوان. اگر خطتون رانژه ی مخابرات باشه از این ۲ شرکت هم میتونید اینترنت بگیرید. شاید در استانها و شهرهای دیگه هم سرویس بدهند یا شرکتهای دیگری در استانهای دیگر چنین سرویسی ارائه دهند…. باید بپرسید و تحقیق کنید. ولی در همه شهرهای استان اصفهان که اینترنت مخابرات دارند، این دو شرکت هم سرویس میدهند.

پیشنهاد من اینه که از اینترنت TDLTE استفاده کنید که حرف نداره . فقط و فقط هم اینترنت ایرانسل با مودم TFI60. من مخابرات داشتم میدونم چه اینترنت اعصاب خورد کن و بی کیفیت و دیوانه کننده ای . رفتم مخابرات و سرویس را قطع کردم و وقتی مودم ایرانسلما روشن کردم معنای واقعی اینترنت تا حدودی برام معنی پیدا کرد . سرعت دانلود با دانلود منیجر روی ح یا ۹ مگابایت هست و هر جایی هم که بخوام میبرمش . و این که اگر جایی اینترنت TDLTE پوشش نداشنه باشه نسبت به تعداد روزی که میخوام بمونم بسته اینترنت معمولی میخرم و سیم کارت داخلش میندازم اما اکثر جاها پوشش داره خداراشکر .

هزینه حجمش خیلی زیاده، دانلود صرفه نداره.

ممنونم از مقاله خوبتون و راهکاری شبکه چی
لطفا جامع تر راجب اون دوستتون که دوماه وقت گذاشت تا کیفیت سرویس مخابراتشو ارتقا بده منم دقیقا همین مشکلو دارم ولی هرکاری کردم حل نشده و قطعی زیادی دارم (مودم جدید تست کردم، تمام کابل های منزلو تا ورودی سیم تلفن تعویض کردم، مودم رو به مستقیما به pcm وصل کردم و… ولی همچنان قطعی دارم و اینکه کارشناس مخابرات هم اومد مشکل برطرف نشد)
ممنون./

اینترنت صبحانت همراه اول خیلی عالیه حیف که فقط از ۶ صیح تا ۱۲ ظهره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *