تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به‌روزرسانی ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸)

اوایل اسفندماه گذشته، شرکت مخابرات از سرویس اینترنت پرسرعت VDSL رونمایی کرد و ارایه سرویس آن در برخی مناطق تهران آغاز شده است.

اکنون؛ سوال اساسی پیش‌روی کاربران اینترنت قرار دارد و آن تفاوت میان ADSL با VDSL است.

در این میان برخی VDSL را با اینترنت فیبرنوری (UFB) اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند VDSL همان فیبرنوری است. در این مطلب به شما می‌گوییم تفاوت میان اینترنت ADSL و اینترنت VDSL و اینترنت فیبرنوری چیست و برای استفاده از هر کدام نیاز به چه دستگاه‌هایی دارید. 

اینترنت ADSL

عبارت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line و یکی از فناوری‌های زیرشاخه اتصال‌های DSL است.

ADSL جزو قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در جهان به شمار می‌رود که با استفاده از خطوط تلفن معمولی بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی؛ اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم شما می‌آورد.

مزیت اینترنت ADSL در این است که نیازی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید نیست و روی همان خط تلفن هر خانه می‌تواند یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کرد. احتمالا تمامی شما از اینترنت ADSL استفاده کرده و حتا با همین نوع اینترنت دارید این مطلب را می‌خوانید. 

 

اینترنت ADSL ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت باندپهن در دسترس‌ و راه‌اندازی سریع و ساده‌تری دارد اما سرعت دانلود روی آن حداکثر به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

سرعت آپلود بسیار محدودتر از سرعت دانلود و در حدود یک یا دو مگابیت است. سیم‌های تلفن، فاصله خانه شما از مرکز مخابرات، بستر خطوط تلفن شهری و پارامترهای دیگر روی سرعت و کیفیت اینترنت ADSL تاثیرگذار هستند.

+ADSL2 نسل جدیدی از اینترنت ADSL است و برای افرادی که در فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابراتی یا تجهیزات سرویس‌دهنده اینترنت قرار دارند؛ مناسب است. این نوع اینترنت به این دلیل نامتقارن نام‌گذاری شده است چون افرادی که به سرویس‌دهنده یا مرکز مخابراتی نزدیک‌تر یا Upstream هستند؛ سرعت و کیفیت اینترنت بیشتری نسبت به افراد Downstream دارند. 

اینترنت VDSL

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل‌های شبکه است.

پس؛ اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند در حالی که VDSL بر بسترهای کابل است و نیاز به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه جداگانه از مرکز مخابرات تا دم در خانه شما دارد.

سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه (برخی استاندارد +VDSL2) می‌رسد.

سرعت آپلود VDSL نیز ۱۰ برابر ADSL می‌شود و به مرز ۱۰۰ مگابیت می‌رسد. VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز است.

بیشتر بخوانید: انواع استانداردهای VDSL چه تفاوتی با هم دارند و کدام‌یک در ایران هست؟

تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می‌کند از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود.

بنابراین؛ در VDSL دیگر بحث Upstream و Downstream وجود ندارد و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می‌کنند. البته، در اینجا باز هم بحث کیفیت کابل‌های مسی و تداخل روی سرعت اینترنت تاثیرگذار است. 

مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می‌توان سرویس‌های ارزش‌افزوده‌‌ای مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و غیره نیز عرضه کرد.

بنابراین؛ اگر یک اینترنت پر سرعت نسبت به ADSL روی بسترهای کابلی می‌خواهید؛ بهتر است به سراغ اینترنت VDSL بروید. در اینترنت VDSL نیازی نیست که شما کار خاصی بکنید و شرکت مخابرات وظیفه کابل‌کشی‌ها را برعهده دارد. کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL خریداری کند.

اینترنت فیبرنوری

اینترنت فیبر یا اینترنت UFB (مخفف عبارت Ultra-Fast Broadband) (اینترنت FTTH هم گفته می‌شود) همان‌طور که از نام‌اش پیدا است؛ مبتنی بر کابل‌های فیبرنوری است و می‌تواند سرعتی تا یک گیگابیت برای دانلود و آپلود به دست دهد. البته، به طور معمول اینترنت فیبر سرعتی حدود ۳۰۰ مگابیتی دارد.

این نوع اینترنت برای کاربران خانگی عرضه نمی‌شود یا حداقل در ایران عرضه نمی‌شود و شرکت‌های بزرگ و سازمان‌ها از اینترنت فیبر استفاده می‌کنند تا با استفاده از دستگاه‌های خود این پهنای‌باند را میان کاربران خودشان توزیع کنند.

در اینترنت فیبر دیگر خبری از کابل‌های مسی یا خطوط تلفن نیست و کابل‌های فیبرنوری انتقا‌ل‌دهنده اطلاعات هستند. در کابل‌های فیبرنوری به جای سیگنال‌های الکتریکی از سیگنال‌های نوری استفاده می‌شود که کیفیت و سرعت بیشتری به دست می‌دهند و در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم‌تر ظاهر می‌شوند.

اینترنت فیبر گران‌قیمت است اما برخلاف اینترنت‌های DSL می‌تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس‌دهنده ارایه بدهد. برای استفاده از اینترنت فیبرنوری نیاز به دستگاه‌های مخصوص این نوع اینترنت دارید و مودم‌های ADSL و VDSL استفاده نمی‌شوند. 

به‌روزرسانی ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۸

شرکت مخابرات امروز اعلام کرد از ۱۰ روز دیگر سرویس اینترنت VDSL سورینو را برای مشترکان خود آغاز می‌کند در اینترنت سورینو، سرویس ADSL و مودم مشتری مخابرات به رایگان تبدیل به اینترنت و مودم VDSL می‌شود.

حداقل سرعت اینترنت VDSL سورینو ۴۰ مگابیت اعلام شده است و برای حدود ۲ میلیون مشترک شرکت مخابرات در تهران و استان‌های مختلف کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح تبدیل اینترنت ADSL به VDSL مطلب زیر را بخوانید:

هر چیزی که باید درباره تبدیل سرویس ADSL به VDSL (اینترنت سورینو) بدانید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 402
دوست نداشتم: 90
میانگین امتیازات: 4.47
 

36 دیدگاه در “تفاوت میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چیست؟ (به‌روزرسانی ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸)

درود به شما

ما اگر نخواهیم سرویس SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV در vdsl استفاده کنیم میتوانیم از همان مودم adsl استفاده کنیم ؟
یا اصلا راهی نداره ؟

تشکر

شرکت‌ها از نظر فنی روترها را طوری می‌سازن که بشود از هر دو سرویس ADSL و VDSL استفاده کرد. هر کدام را خواستی فعال کن.
اینجا باید ببینید مخابرات دوست دارد به شما کدام سرویس را بدهد؟
برخی مناطق تهران؛ مخابرات گفته نه خودم ADSL می‌دهم نه می‌گذارم کس دیگری بدهد چون می‌خواهم در آینده فقط به شما VDSL بدهم!

سپاس از پاسخ شما

من رفتم مخابرات گفتن ما سرویس vdsl رو رو خط شما میزنیم ولی کانفیکش با خودتون اگر میخواهید از مودم adsl استفاده کنید ( گفتن تکنیسین ما نمیتونه )
میشه بفرمائید من میتونم فقط برای استفاده از اینترنت سرویس vdsl اونو رو مودم Zyxel del 1201 کانفیک کنم ؟

تشکر !

مودم زایکسل del1201 فقط از اینترنت ADSL و +ADSL2 پشتیبانی می‌کند.
برای استفاده از اینترنت VDSL باید مودم با پشتیبانی VDSL خریداری کنید. فکر نمی‌کنم مودم قابلیت del1201 داشته باشد.
تا آن‌جایی که می‌دانم تنظیمات اینترنت VDSL زیاد تفاوت یا پیچیدگی با ADSL ندارد!
برخی مودم‌ها خودشان به طور خودکار اینترنت ADSL یا VDSL را تشخیص داده و آن را فعال می‌کنند: البته اگر از قبل نام کاربری و رمزعبور را برای مودم تعریف کرده باشید!

درنهایت باید مخابرات اینترنت بدهد کس دیگر جداگانه نمیتواند سرویس دهی کند فقط شرکت ها پورت را از مخابرات اجاره میکنند و به نوعی دلال هستند

سلام آقای میثاق
گفتم عکست برام آشناست با دیدن اسمت شناختمت
من از طرفداران پر و پا قرص مقلات شما در مجله شبکه و اون یکی که یادم نیست اسمش ظاهرا دوهفته نامه بود که عالی و پر مغز بودن
خوشحالم که اینجا پیدات کردم وخیلی خوبه که تعاملی تر باشما ارتباط بر قرار کردم اینجاهم حسابی گل کاشتی و مطالب عالی و پر بار ی داری
به امید موفقیتت بیشتر برای شما هنوزهم در حال هوای لینوکس و اوپن سورس هستی منتظر مطالب خوبت هستم

واقعا چه تعریف عجیبی از ADSL کردین
نامتقارن بودنش مربوط به سرعت ارسال و دریافته نه فاصله از اداره سانترال

کوتاه و پر محتوا…

واقعا عالی بود.

ممنون

In ADSL, Bandwidth and bit rate are said to be asymmetric, meaning greater toward the customer premises (downstream) than the reverse (upstream).

سلام.از اسفند ۹۵ مخابرات شروع به ارائه سرویس ۵۰ تا ۳۰۰ mb به منازل کرده و در مناطقی که امکانات موجود است براحتی با مراجعه به مرکز قابل دریافت است . در مورد عدم تسلط کارشناس به نصب vdsl هدمت دوستمون عرض کنم که اون مودم auto config است و نیازی به تنظیم جز وایرلس ندارد. تمام کارشناسان نصب دوره دیده هستند.

سلام.من توی روستا زندگی میکنم.به مخابرات تلفن زدم برای اینترنت adsl گفتن پورتتون ازاد نیس.
من اگه بخوام ذرخواست پورت بکنم ایا باید هزینه تقبل کنم یا خیر

دوست عزیز
معمولا خود شرکت مخابرات یا شرکتی که می‌خواهد اینترنت به شما بدهد باید پورت آزاد داشته باشد. «پورت آزاد نیست» یعنی مخابرات ظرفیت‌اش پر است و نمی‌تواند مشترک جدید بگیرد به جز اینکه مشترکی انصراف بدهد یا مخابرات/شرکت اینترنتی تجهیزات جدید نصب کند.
هزینه تجهیزات جدید بسیار بالا است و اصولا کاربران پرداخت نمی‌کنند.
به نظر اگر اینترنت موبایل خوب جواب می‌دهد، یک مودم ۴G بگیرید و از اینترنت موبایل استفاده کنید تا پورت جدید باز شود.

دوست عزیز مطلبتون رو با دقت خوندم و به نظرم ایرادات زیادی داشت ، در خیلی از موارد به جای کلمه ADSL از کلمه VDSL استفاده کرده بودید و بالعکس برای مثال در یک مورد نوشته بودید که در تکنولوژی ADSL2+ باید مسافت مشترک با مخابرات کمتر باشه در صورتی که در تکنولوژی adsl مشترک میتونه حداکثر ۴ کیلومتر با مرکز مخابرات فاصله داشته باشه و در تکنولوژی ADSL2+ مشترک می‌تواند حداکثر ۸ کیلومتر با مخابرات فاصله داشته باشه . و یا اینکه نوشته بودین مشترک VDSL نیاز به کابل کشی اضافه داره که اصلا اینطور نیست و در این تکنولوژی هم از سیم مسی استفاده میشه فقط باید مودم مخصوصش رو داشته باشید که خیلی هم گرون نیست .
لازم به ذکره که اگر مخابرات از مرکز تا درب منزلتون رو فیبرنوری بکشه که بهش FTTH میگن ، بعد شما باید کابل های مسی داخل منزلتون رو هم با کابل نوری تعویض کنید که حدودا 300 هزار تومن هزینه داره. که در این مقاله به اشتباه نوشته بودن برای vdsl باید کابل کشی اضافه بشه !!
اما مسئله اصلی در تکنولوژی vdsl اینکه سرعت اون بسیار بالاست اما مشترک باید حداکثر یک کیلومتر با مرکز مخابراتی فاصله داشته باشه . درضمن تکنولوژی VDSL به سه شکل ارایه شده :
اول VDSL با سرعت دانلود 52 مگ و آپلود 16 مگ
دوم VDSL2 با سرعت دانلود 100 مگ و آپلود 100 مگ
سوم VDSL-Vplus با سرعت دانلود 300 مگ و آپلود 100 مگ (که در این مورد باید فاصلتون با مرکز مخابرات فقط 300 متر باشه که خیلی خنده داره)
پس میبینیم که تکنولوژی های مربوط به DSL محدودیت های فراوانی در سرعت آپلود یا دانلود و یا فاصله دارن ، و در نتیجه بهترین راه برای دوری از این همه محدودیت رفتن هرچه سریع تر به سمت اینترنت FTTH یا همون فیبرنوری تا درب منزل هستش که در این مقاله نوشته بودن UFB !!! شاید هزینه ی اولیه تعویض اینهمه کابل مسی با کابل نوری در دنیا کمی زیاد باشه ولی در دراز مدت بسیار به صرفه تر از سیم های مسی عمل میکنند سیم های مسی در درازمدت شدیداً آسیب‌پذیر هستند و در خیلی از موارد در مکان های شلوغ و پرجمعیت مخابرات برای ارائه خدمات اینترنتی و یا حتی خط تلفن با کمبود پورت مواجه می شود که مجبور میشوند یک سیم مسی رو بین چند مشترک تقسیم کنند که به این حالت pcm گفته میشه و در این حالت مشترک نمیتونه برای خط خودش اینترنت adsl سفارش بده.
اما در فیبرهای نوری این مشکلات وجود ندارد و با هر کابل نوری می توانید به چند صد نفر اینترنت با سرعت بسیار بالا و یا خط تلفن با کیفیت بالا ارائه دهند و همچنین کابل های نوری در دراز مدت هیچ آسیبی نمی بینند و هزینه تعمیر بسیار پایین دارند .
در حال حاضر در بسیاری از کشورها کابل های مسی با کابل های نوری جدید تعویض شدند و در ایران در شهرهای بزرگ این اتفاق داره میوفته اما سرعت عملیاتی شدن این پروژه که معروف به تانوما هستش کمی پایینه .
در پایان یک نکته رو اضافه کنم و اون اینکه چند سالیه که مخابرات در بعضی مناطق و محله ها با کافونوری کردن خطوط تلفن ، اینترنت اون مناطق رو در انحصار خودش در آورده و به مشترکین اجازه استفاده از ارایه دهندگان اینترنت خصوصی رو نمیده ، فقط میخواستم بدونین که این مناطق که در بعضی موارد هم با نام مناطق فیبرنوری یاد میشن ، در اصل فیبرنوری نیستن و یه وقت با فیبر نوری یا سیستم FTTH اشتباه نگیرین.

بهروز جان
از توضیحات مفصل‌تان بسیار متشکرم
خیلی خوشحالم که کاربران و خواننده‌های سایت هم در مباحث و موضوع‌ها شرکت کنند و اطلاعات‌شان را در اختیار دیگران قرار بدهند و همه با هم سعی کنیم دانش و آگاهی بیشتری کسب کنیم.
سایت یک طرفه سایت مرده است.
باز هم ممنون
دوست داشتید هم شما و هم دیگر خواننده‌ها می‌توانید مباحثی که کاملا روش مسلط هستید را روی سایت به صورت مطلب منتشر کنید.

سوالی داشتم.مجتمع مسکونی که من ساکن هستم تا طبقه همکف فیبرنوری کشیده شده بود.با مذاکراتی که با مخابرات کردیم با کسر هزینه کابل کشی به واحدها انجام شد و با خواندم این مطلب و مزیت های فیبر نوری خیلی خوشحال شدم.
ولی بحثی بین ساکنین هست که چرا با تبدیل فیبر نوری و اتصال اون به سیم کشی مسی ساختمان از این هزینه کابل کشی فیبر جلوگیری نشد.
اصلا چنین امکانی وجود دارد؟

با سلام
به نظر من یکی از دلایل اینکه مخابرات از اینترنت vdsl استفاده میکنه و یک راست سراغ اینترنت فیبر نوری نمیره مقاومت کاربران عادی در برابر تعویض سیم کشی داخل ساختمان است و بر همین خاطر مخابرات از کافوی فیبر نوری موسوم به onu استفاده میکنه و این میتونه از سرعت پیشروی تانوما میکاهه، آیا این مطلب میتونه درست باشه؟؟؟

یک موضوعی که در بحث ftth وجود داره به نظر من اینه، آیا همین fat هایی که روی دیوار نصب میشه و طبیعتا کابلهایی که از داخل آن به سمت منازل یا مجتمع ها هدایت میشه اکثرا کابل های ۱۲ کر میباشد و همانطور که مستحضرید اگر بنا به فرض مجتمع های دیگری هم بخواهند از تکنولوژی ftth در آینده استفاده بکنند در این صورت فضایی در داخل باکس fat وجود نخواهد داشت و یا اینکه داخل fat ها بیش از حد ظرفیت به دلیل کابل های ۱۲ کری که بیمورد استفاده میشه شلوغ خواهد شد در حالی که میدانیم هر یک کر قادر به خدمات رسانی به ۳۳۰۰ کاربر میباشد این یعنی حتی کابل دراپی که دو کر دارد هم یک کر زیادی هست دوم اینکه با توجه به ظریف بودن کابل فیبر نوری از لحاظ شکنندگی حساسیت زیادی روی کابل کشیش صورت نمیگیره یا اینکه ساختمان ها در سیمکشیشون جایی برای فیبر در نظر نمیگیرن

با سلام خوب و عالی بود و فهم و درک مطلب هم آسان بود درود بر شما.

سلام..بسیار بسیار عالی و ممنونم از اطلاعات جامع ارزشمند و مفیدتون…

درود بر همه دوستان میخواستم بدانم چگونه می توانم در جائیکه خطوط تلفن از بستر ارتباطی فیبر نوری استفاده می کند، می توانم با مودم دایال آپ از انترانت استفاده نمایم . توضیح اینکه اینجانب کانکشن دایال آپ را ایجاد نموده و شماره تلفن مورد نظر و رمز و پسورد را هم وارد می کنم مودم شروع به شماره گیری می نماید و زمانیکه می خواهد کانکت شود قطع می گردد . این در حالی است که با همین شماره تلفن و رمز و پسورد در جاهائیکه خطوط تلفن فیبر نوری نمی باشد راحت کانت شده و قابل استفاده می باشد. با تشکر

فیبر نوری با ای دی اس ال وصل میشه که ! چراغ رانژه ای دی اس ال ثابت میشه…

میشه لطفاً در مورد مودم های فیبر نوری هم توضیح بدین ؟
تنظیمات خاصی داره که خود مخابرات باید انجام بده یا خودمون هم میتونیم ؟
من درخواست فیبر نوری دادم اما دارن سر مودم هی بازی در میارن و هی قیت مودم رو گرون می کنند و اینکه مدعی هستند حتماً باید مودم خودشون رو بخریم و حتماً هم خودشون باید تنظیماتش رو انجام بدن .
ممنون

هیچ نیازی نیست خود مخابرات مودم فیبر نوری را بخرد یا تنظیم کند
این کارها برای دریافت پول بیشتر از شما است متاسفانه

با سلام
به ما هم گفتند که برای فیبر نوری حتما باید مودم فایبرهوم بخریم.
ولی چئن خودشون گرون میدن> خواستم از بازار بگیرم که متاسفانه نتونستم پیدا کنم. ایا مدل خاص دیگه ای رو هم میشه گرفت یا همون فایبر هوم رو باید تهیه کنم؟
با تشکر

درود. بسیار مختصر ومفید وروان شرح دادید .سپاسگزارم

با سلام و خسته نباشید
امروز به شرکت مخابراتی رفتم و گفت میتونی از vdsl استفاده کنی
من مودمم adsl مشکلی نداره؟

سلام من
سلام من طرح غزال گرفتم 2 مگ چهار برابر 90 گیگ
اگه اینترنت حجمش تمام بشه اینترنت سرعتش دانلود روی چقد میره
بعد میتونم تمام سایتها خارجی مثل یوتیوب یا تویتر کلا تمام سایتها میتونم برم

برای فیبر حتما باید از مودم مخصوص استفاده کنیم یا با adsl و vdsl هم میشه

چون سوکت فیبر ندارند نمی تونید از مودم هایVDSL / ADSL استفاده کنید و باید مودم مخصوص فیبر نوری تهیه کنید و کابل فیبر نوری رو هم تهیه کنید تا از دم در تا مودمتون بکشید و تلفنتون رو هم باید عوض کنید و تلفنی بگیرید که از تکنولوژی فیبر نوری پشتیبانی بکنه
مزایاش فوق العادست ولی هزینه اولیش زیاد که خوشبختانه هزینه کابل کشی از مخابرات تا دم خونه رو خود مخابرات تقبل کرده و می ده تا جذب مشتری بکنه در کل آینده درخشانی رو می شه براش دید اگر برای یک مجتمع آپارتمانی پیاده سازی بشه هزینش به چشم نمی یاد و خیلی بهتر از VDSL/ ADSL هستش

سلام
ممنون از مطالبی که نوشتین، من بازی های ویدئویی آنلاین در سطح نیمه حرفه ای انجام میدم (Esportیا همون ورزش های الکترونیک) و چندتا سوال داشتم در مورد کیفیت اتصال و پایداری VDSL ، اینکه مشکلاتی مثل پکت لاس، تایم اوت و از این قبیل هم توی VDSL هست؟
یه سوال مهم دیگه ک دارم اینه که پینگ تایم تفاوتی داره توی VDSL نسبت ADSL؟ توی چندتا مطلب خوندم که پینگ تایم رو کاهش میده برای اتصال به سرور های خارجی، آیا درسته این موضوع؟
ممنون میشم اگه راهنمایی و کمک کنید جناب میثاق محمدی زاده و یا هر کدوم از دوستان که تجربه و اطلاعات دارن در این زمینه.

سلام آیا امکان ارائه FTTH بر روی کافو های نوری وجود داره یا کافوی FTTH کلا فرق داره؟

تشکر از مطالب مفیدتان کاش عکسهایی از مودمهای مورد بحث میزاشتین

سلام
با تشکر از مقاله خوب شما
میخواستم عرض کنم خدمتتون که اینترنت فیبرنوری (FTTH) یا همون تانوما برای منازل هم عرضه میشود و بنده از آبان سال ۹۶ در منزل استفاده میثم کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *