نقد و بررسی

ایسوس ZenWiFi ET8: یک مش وای‌فای ۶E زیبا و جمع‌وجور

پرچم‌دارترین روتر مش وای‌فای ایسوس برای آینده

شاید در ایران صحبت کردن از یک روتر مش وای‌فای ۶E خیلی سخت باشد؛ چون فعلا هنوز روترهای مش وای‌فای ۶ یا روترهای مش وای‌فای ۵ و حتی روترهای ساده وای‌فای ۶ نیز ترند نشدند و خریدار ندارند و در بازار بی‌مشتری هستند.

متاسفانه، فاصله نسلی وای‌فای کاربران ایرانی با استانداردهای دنیا خیلی زیاد شده و هر روز بیشتر هم می‌شود. ما هنوز داریم سر خرید یک مودم روتر N300 یا مودم روتر AC750 شک و شبهه می‌کنیم؛ در صورتی که رسانه‌های معتبر دنیا دارند روترهای مش وای‌فای ۶E را نقد و بررسی می‌کنند.

در اینجا نمی‌خواهم درباره چرایی و دلایل و عواقب و معایب این عقب‌ماندگی فناورانه صحبت کنم اما بهتر است حداقل دیدگاه و چشم‌اندازی از دستگاه‌های وای‌فای پرچم‌دار دنیا داشته باشیم.

ایسوس ZenWiFi ET8: به‌روز، به‌روز و به‌روز

مانند روتر مش وای‌فای ایسوس ZenWiFi ET8 که جزو جدیدترین روترهای عرضه شده در دنیا و البته به‌روزترین آن‌ها است. ایسوس چندین سال است که خط تولید روترهای مش وای‌فای ZenWiFi را راه‌اندازی کرده است ولی مدل ZenWiFi ET8 به وای‌فای ۶E مجهز شده که آخرین نسل از استانداردهای وای‌فای ۸۰۲.۱۱ بوده و از سه فرکانس رادیویی کاملا مجزای ۲.۴ و ۵ و ۶ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

ایسوس ZenWiFi ET8 یک سیستم مش Wi-Fi 6E در رده AXE6600 است. در جعبه این سیستم دو نود روتر مش وای‌فای یافت می‌شود که یکی روتر اصلی است و دیگری می‌تواند نود تقویت‌کننده وای‌فای باشد. شما می‌توانید هر مودم روتر یا روتر از ایسوس با فناوری AiMesh را به این دو نود اضافه کرده تا بیشترین پوشش‌دهی وای‌فای را در یک خانه فراهم کنید.

این روتر چون از استاندارد Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کند؛ به فرکانس ۶ گیگاهرتز مجهز است و می‌تواند به عنوان یک لینک backhaul برای بالا نگه داشتن سرعت ارتباطی میان چندین روتر و نود استفاده شود.

قیمت این سیستم مش وای‌فای ایسوس در ایالات متحده نزدیک به ۵۳۰ دلار است. شاید در نگاه اول بسیار گران قیمت بیاید ولی بهتر است بدانید در میان روترهای Wi-Fi 6E ایسوس یا روی سایت آمازون دارای ارزان‌ترین قیمت است. ایسوس به صورت محدود این روتر را وارد بازار کرده و در همه کشورها موجود و در دسترس برای خرید نیست. گفته می‌شود در پایان سال جاری میلادی، به طور کامل در سراسر جهان و کشورهایی که ایسوس نمایندگی دارند؛ عرضه خواهد شد.

در ایران، یک مسئله تایید فرکانس ۶ گیگاهرتز برای استفاده توسط دستگاه‌های وای‌فای است؛ درست مانند سال‌های دور که دستگاه‌های دو بانده ۸۰۲.۱۱ac منتظر تاییدیه فرکانسی بودند. در کل جهان، کشورهای کمی فرکانس ۶ گیگاهرتز را آداپته کردند.

چه ویژگی‌هایی از ایسوس ZenWiFi ET8 را دوست داریم؟

نکته بسیار مهمی که باید در ابتدا اشاره شود؛ اینکه آیا ما وقتی هنوز هیچ دستگاهی با وای‌فای ۶E نداریم؛ می‌توانیم از روتر ZenWiFi ET8 استفاده کنیم؟

جواب مثبت است؛ چون می‌توانید از فرکانس ۶ گیگاهرتز برای ارتباط میان نودهای مش وای‌فای استفاده کنید و نیازی نیست دستگاهی برای اتصال به این فرکانس داشته باشید. بنابراین، شما با همین گوشی موبایل، لپ‌تاپ، تبلت، کامپیوتر و دستگاه‌های دیگر خود می‌توانید به روتر و وای‌فای ۶ یا وای‌فای ۵ وصل شوید و فعلا کاری به فرکانس ۶ گیگاهرتز نداشته باشید.

نکته ضعف این روتر در MIMO است. روی فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز فقط از MIMO 2×2 پشتیبانی می‌کند که نشان می‌دهد یک روتر برای کارهای بسیار سنگین یا پشتیبانی از دستگاه‌های زیاد به طور همزمان برای استریم بازی و ویدئو نیست.

وقتی از دو کانکشن روی فرکانس‌های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند؛ به این معنی است که حداکثر سرعت روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز به ۵۷۶ مگابیت و روی فرکانس ۵ گیگاهرتز به ۱۲۰۱ مگابیت می‌رسد. روی فرکانس ۶ گیگاهرتز اما سرعت به حد بالای خود و ۴۸۰۴ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

سرعت فرکانس ۶ گیگاهرتز در عمل بسیار خوب است و شما می‌توانید به راحتی سرعت وای‌فای چند صد مگابیتی داشته باشید. بالاترین سرعت روی این فرکانس ۹۴۰ مگابیت به ثبت رسیده است.

نتایج تست‌های سایت اندرویدسنتر روی فرکانس ۶ گیگاهرتز (۱۶۰ مگاهرتز) و در یک اتاق:

این سرعت‌ها برای انجام هر کاری کافی است و شما نمی‌توانید گله‌ای بابت کند بودن سرعت وای‌فای روی فرکانس ۶ گیگاهرتز داشته باشید. روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت کمی افت می‌کند و ضعیف‌تر از فرکانس ۶ گیگاهرتز است. به صورت تئوری هم سرعت این فرکانس یک چهارم سرعت ۶ گیگاهرتز است.

نتایج تست‌ها روی فرکانس ۵ گیگاهرتز و پهنای‌باند ۸۰ مگاهرتز:

نتایج تست‌ها روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و پهنای‌باند ۲۰ مگاهرتز:

اگر بخواهید یک دستگاه را با کابل شبکه به سیستم مش وای‌فای ZenWiFi ET8 وصل کنید؛ خوش‌بختانه علاوه بر درگاه‌های اترنت LAN یک گیگابیت، دارای درگاه LAN/WAN با سرعت ۲.۵ گیگابیت هم هست؛ البته فقط روی روتر و نود اصلی تا بتوانید دستگاه‌هایی مانند NAS یا کنسول بازی را به آن وصل کنید.

بسیاری از مادربوردهای رده بالای ایسوس مانند سری جدید X570 ایسوس از وای‌فای ۶E و درگاه‌های ۲.۵ گیگابیت پشتیبانی می‌کنند ولی باید در ویندوز ۱۱ باشید که بتوانید یک پی‌سی مجهز به این مادربوردها را به روتر ZenWiFi ET8 وصل کنید.

اگر لپ‌تاپ یا پی‌سی شما از درگاه ۲.۵ گیگابیت پشتیبانی نمی‌کند؛ می‌توانید از یک مبدل USB 3.0 به اترنت ۲.۵Gbps استفاده کنید. این ترفند برای دستگاه‌های مک نسل جدید کاربردی است.

نرم‌افزار ایسوس: فراتر از تصور

مانند همیشه ایسوس در بخش پنل مدیریتی تحت وب و نرم‌افزار بی‌نظیر و کامل است. ایسوس یکی از کامل‌ترین اپلیکیشن‌های مش وای‌فای را در میان برندهای شبکه دارد و به شما اجازه می‌دهد همه تنظیمات وای‌فای را در دسترس داشته باشید و تغییر دهید. آن‌قدری اپ ایسوس روی گوشی موبایل کامل است که نیازی به رفتن سراغ مرورگر وب و پنل کاربری تحت وب پیدا نمی‌کنید.

شما می‌توانید به طور دستی هر سه فرکانس وای‌فای را مدیریت کنید و مثلا خاموش یا روشن کنید؛ رمزعبور هریک را تغییر دهید و سراغ تنظیمات باندهای آن‌ها بروید.

در اپلیکیشن ایسوس شما ابزار کنترل والدین، تنظیمات AiMesh، نرم‌افزار ضد بدافزار AiProtection و انواع تنظیمات مسدود کردن محتواها و ترافیک شبکه را دارید.

ایسوس می‌گوید این سیستم مش وای‌فای می‌تواند مساحتی نزدیک به ۵۰۰ مترمربع را پوشش دهد. این مساحت برای غالب خانه‌ها کافی است و شما می‌توانید از یک وای‌فای کامل و متصل و قوی برخوردار باشید.

چه چیزی از ایسوس ZenWiFi ET8 را دوست نداریم؟

این روتر تنظیمات گیمینگ و مدیریت ترافیک سطح بالایی ندارد و در نتیجه نمی‌توانید در گیمینگ از آن زیاد لذت ببرید.

درگاه USB این روتر سرعت بالایی ندارد و نمی‌توانید دستگاه‌های متصل به USB در نود راه دور را پیدا کرده و به آن‌ها وصل شوید.

اپلیکیشن AiProtection اگرچه می‌تواند از دستگاه‌ها و شبکه شما روی وای‌فای محافظت کند ولی در برخی مواقع ضعیف عمل می‌کند و نمی‌تواند سایت‌های مخرب و آلوده را تشخیص داده یا به درستی مسدود کند.

نکته منفی دیگر اینکه دستگاه‌های متصل به شبکه وای‌فای سعی می‌کنند به نود دورتر وصل شوند؛ در صورتی که مزیت بزرگ سیستم‌های مش وای‌فای باید اتصال به نود نزدیک‌تر باشد. البته، سرعت اینترنت و وای‌فای روی این دستگاه به اندازه‌ای هست که همیشه یک وای‌فای خوب و پرسرعت داشته باشید ولی ایسوس باید از فناوری‌های شناسایی و ردیابی دستگاه‌ها و اتصال به نودهای نزدیک‌تر استفاده می‌کرد. شما برای رفع این مشکل، می‌توانید دستگاه‌های خود را به طور دستی به نود نزدیک‌تر وصل کنید.

تصمیم‌گیری

روتر مش وای‌فای ZenWiFi ET8 از استاندارد WI-Fi 6E پشتیبانی می‌کند؛ یک سیستم مش وای‌فای جمع‌وجور و سریع است؛ روی فرکانس ۶ گیگاهرتز سرعت بسیار بالایی دارد؛ اگرچه روی فرکانس ۵ گیگاهرتز سرعت چندان مطابق انتظار نیست.

اگر دستگاه‌هایی داشته باشید که از وای‌فای WI-Fi 6E یا وای‌فای ۶ پشتیبانی می‌کنند؛ با اتصال به این روتر می‌توانید سرعت وای‌فای بسیار بالایی داشته باشید.

درگاه‌های ۲.۵ گیگابیت این روتر کمک می‌کنند یک مودم پرسرعت به آن وصل کنیم یا دستگاه‌هایی مانند NAS که نیاز به اتصال کابلی پرسرعت دارند را به روتر وصل کرده و مشکلی برای انتقال فایل‌های بزرگ در شبکه نداشته باشیم. همین‌طور، می‌توانید پی‌سی‌های دارای درگاه ۲.۵ گیگابیت را به روتر وصل کنید.

گفتیم که شاید در ایران، صحبت درباره خرید این روتر کاملا به‌روز و مدرن سخت باشد ولی اگر مشکل پول و هزینه ندارید و دلتان یک دستگاه مدرن و پیشرفته نسل آینده می‌خواهد؛ قطعا از خریدش لذت خواهید برد.

مزایا:

۱- سرعت بالای فرکانس ۶ گیگاهرتز

۲- درگاه‌های شبکه ۲.۵ گیگابیت

۳- اپلیکیشن موبایل بسیار قدرتمند و مملو از امکانات و تنظیمات

۴- کنترل والدین قدرتمند

۵- کوچک و جمع‌وجور

معایب:

۱- سرعت فرکانس ۵ گیگاهرتز چندان بالا نیست

۲- نهایتا از MIMO 2×2 پشتیبانی می‌کند

۳- برای گیمینگ تنظیمات خاص ندارد

۴- قیمت گران: ۵۳۰ دلار برای بسته دو تایی


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
androidcentral

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا