فناوری

تفاوت وای‌فای اکستندر با وای‌فای بوستر چیست؟

بین دستگاه‌های اکستندر وای‌فای یا اکستندر رنج وای‌فای با دستگاه‌های وای‌فای بوستر یا وای‌فای رپیتر یک تفاوت بزرگ و اساسی وجود دارد که غالب کاربران بدان توجهی ندارند.

وای‌فای خانه ما ضعیف است و پس از تحقیق زیاد به این نتیجه رسیدیم که باید یک تقویت‌کننده وای‌فای بخریم ولی آیا یک وای‌فای اکستندر برای ما مناسب است یا وای‌فای بوستر؟

اصلا تفاوت این‌ها چیست و اگر یکی را به جای دیگری بخریم؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ نمی‌شود دستگاهی بخریم که هم وای‌فای اکستندر و هم وای‌فای بوستر باشد؟

وای‌فای اکستندر چیست؟

دستگاه وای‌فای اکستندر (WiFi extender) می‌تواند وای‌فای را به نقطه‌ای از خانه بکشاند که در آن نقطه وای‌فای نداریم یا سیگنال‌های وای‌فای نمی‌رسد یا خیلی ضعیف می‌رسد و نقطه کور خانه است.

یک دستگاه وای‌فای اکستندر اجازه می‌دهد شما در هر نقطه‌ای از خانه بتوانید از وای‌فای استفاده کنید. در دستگاه‌های وای‌فای اکستندر بحث وای‌فای قوی و ضعیف مطرح نیست و فقط تلاش می‌شود دسترسی به وای‌فای فراهم شود.

نکته مهم یک اکستندر وای‌فای این است که یک وای‌فای جدید با نام و رمزعبور جدید و مجزا از وای‌فای اصلی خانه راه‌اندازی می‌کند. بنابراین، شما دو وای‌فای در خانه دارید؛ یک وای‌فای اصلی که مودم یا روتر اصلی خانه راه‌اندازی کرده و احتمالا به اتاق شما نمی‌رسد و یک وای‌فای محدود در اتاق که توسط وای‌فای اکستندر راه‌اندازی شده است.

وای‌فای بوستر چیست؟

اما دستگاه‌های وای‌فای بوستر (WiFi booster) که وای‌فای رپیتر (WiFi Repeater) نیز گفته می‌شوند؛ عملکردی متفاوت با وای‌فای اکستندر دارند و کار اصلی آن‌ها تقویت سیگنال‌های وای‌فای است.

این دستگاه‌ها، یک سیگنال ضعیف وای‌فای را از روتر اصلی دریافت کرده و با آمپلی‌فایر و تقویت آن، دوباره در فضا و محیط اطراف خود منتشر می‌کنند. وای‌فای بوستر دستگاهی برای دستیابی به اینترنت و وای‌فای قوی‌تر و سریع‌تر است.

تفاوت بزرگ وای‌فای بوستر با وای‌فای اکستندر در این است که وای‌فای بوستر یک وای‌فای جدید راه‌اندازی نمی‌کند و همان وای‌فای مودم و روتر را با همان نام و رمزعبور تقویت خواهد کرد.

پس، شما دو شبکه وای‌فای با دو نام مختلف ندارید و وای‌فای خانه یکپارچه و سراسری است.

وای‌فای اکستندر یا وای‌فای بوستر؟

بسیاری از شرکت‌های سازنده تجهیزات شبکه سعی کردند وای‌فای بوستر و وای‌فای اکستندر را با هم ادغام کنند ولی باز هم در بازار برخی دستگاه‌ها برچسب WiFi extender و برخی دیگر برچسب WiFi booster دارند که باید دقیقا بدانید کدام دستگاه را نیاز دارید.

مثلا تی‌پی‌لینک RE650 یک وای‌فای بوستر معروف در بازار است و لینک‌سیس AC750 یک وای‌فای اکستندر است. از دیگر وای‌فای بوسترهای معروف دنیا می‌توان به نت‌گیر AC1200 و لینک‌سیس RE7000 اشاره کرد.

ما خرید یک وای‌فای بوستر را بیشتر توصیه می‌کنیم چون تا حدودی کار یک وای‌فای اکستندر را هم می‌کند و از سوی دیگر شما یک شبکه وای‌فای راحت خواهید داشت و دو وای‌فای با دو رمز و مشخصات ندارید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا