زوم تک

آموزش های عمومی سازمانی — چرا باید به آموزش های عمومی سازمانی توجه کنیم؟

موضوع مقاله امروز آموزش های عمومی سازمانی می‌باشد. از آنجاییکه روزبه‌روز علم و تکنولوژی درحال پیشرفت و ارتقا هستند، و این سرعت پیشرفت نسبت به گذشته چندین برابر شده، برای همگام شدن و همراه شدن با آن باید مدام آموزش دید. ارگان‌ها و سازمان‌ها هم از این قضیه نه‌تنها مستثنی نیستند بلکه لزوم آموزش در آن‌ها بیش از سایر قسمت‌های جامعه مشاهده می‌شود، این آموزش‌ها تحت عنوان آموزش های عمومی سازمانی ارائه می‌گردند. در ادامه با بررسی آموزش های عمومی سازمانی با ما همراه باشید.

مقدمه آموزش های عمومی سازمانی

در هر جامعه و کشوری سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها اساس و بنیاد جامعه را تشکیل می‌دهند که چرخ اقتصاد و فرهنگ با عملکرد آن‌ها در گردش است. شرایط اقتصادی، فرهنگی و رفاهی کشور به کیفیت عملکرد آن‌ها بستگی دارد. هر چقدر یک سازمان یا ارگان به‌روزتر باشد و کارکنانش مرتب آموزش دیده و علم و دانسته‌های خودشان را به‌روزتر کنند، همان‌قدر هم سازمان مربوطه موفق‌تر عمل خواهد کرد. داشتن کارمندانی متخصص و توانمند در هر شرکتی مطمعناً هم اعتبار و هم جایگاه آن شرکت را بالا می‌برد و هم منجربه موفقیت و پیشرفت آن می‌گردد.

آموزش های عمومی سازمانی چیست

البته هر آموزشی هم نمی‌تواند تضمین کننده سرانجامی خوب باشد، مدیران و رؤسای شرکت‌ها باید نگاهی سطحی به آموزش های عمومی سازمانی نداشته باشند، بلکه باید با وسواس و دقت عمل بیشتری به این موضوع پرداخته و آن را در ردیف اهداف مهم و حیاتی شرکت‌ها و ارگان‌ها قرار دهند.

یکی از منابع آموزشی مهم در سطح کشور که برای این حوزه آموزشی در نظر گرفته شده است، فرادرس می‌باشد که با انواع آموزش‌های خود برای سازمان‌ها و شرکت‌ها توانسته توجه بسیاری را جلب کند، به طوری که بسیاری از سازمان‌های مهم تصمیم به همکاری با فرادرس گرفته اند. فرادرس ویدیوهای مختلفی در زمینه‌های مدیریت، برنامه نویسی، آموزش اکسل و ICDL، آموزش‌های سازمانی و غیره دارد که غالب بر ۲۰۰۰۰ ساعت است و می‌تواند نیاز هر سازمانی را برطرف سازد. برای مشاهده شرایط استفاده از طرح آموزش سازمانی فرادرس روی لینک زیر کلیک نمایید.

اهمیت آموزش های عمومی سازمانی

سرمایه‌گذاری در بخش آموزش ازجمله سرمایه‌گذاری‌های پربازده و پرسود است که نتیجه آن در درازمدت نمایان شده و موفقیت و پیشرفت سازمان را تضمین می‌کند. متخصصین علم مدیریت آموزش های عمومی سازمانی را برای شرکت‌های دولتی و غیردولتی، سازمان‌ها و صنایع، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌دانند و اظهار دارند که تجربه نشان داده، سازمان‌هایی که در جهت آموزش نیروی انسانی و توانمندسازی و تبحرسازی کارمندان خود تلاش کرده‌اند همواره به نتایج مطلوب و رضایت‌بخشی دست یافته‌اند.

اهمیت آموزش های عمومی سازمانی تا به آن اندازه است که در اجرای ماده ۵۸ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی فصل نهم قانون فوق، برای ارتقای سطح دانش و توانمندسازی بینش و مهارت کارکنان دولت (نظام آموزش کارمندان دستگاه‌های اجرایی) توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در قالب بخش‌نامه شماره ۱۸۳۴/۲۰۰ مورخ ۱۳۹۰/۰۱/۳۰ به تمام دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مذکور ابلاغ گردید و متعاقباً برخی از موارد طی اصلاحیه‌های شماره ۲۰۰_۹۲_۱۸۸۱۹ مورخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۴ و ۱۴۵۰۹۹ مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ (فناوری اطلاعات)، ۸۳۰۷۸ مورخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۴، ۳۹۴۷۵۴ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۰۹ نظام مذکور افزوده یا اصلاح شده است.

اهمیت آموزش های عمومی سازمانی

در این بخش‌نامه دو نکته قابل توجه وجود دارد که عبارتنداز:

۱) همه‌ی کارمندان رسمی و پیمانی (مدیران و کارمندان) مشمول این نظام آموزشی می‌باشند و شرکت همه‌ی آن‌ها در دوره‌های آموزشی موضوع این نظام مطابق مفاد بخش‌نامه فوق و نیاز دستگاه اجرایی، الزامی است.

۲) آموزش‌های مصوب سپری شده توسط کارمندان مطابق نظام قبلی آموزش کارکنان (موضوع بخش‌نامه شماره ۲۲۵۵۴/۱۰۵ مورخ ۱۳۸۰/۱۲/۱۸) و مقررات مربوطه، در چارچوب این نظام قابل احتساب است. نحوه محاسبه آموزش‌های طی شده توسط کارکنان و تطبیق آن‌ها با این نظام در دستورالعمل‌های نظام آموزش کارمندان مشخص و ابلاغ خواهد شد.

اهداف آموزش های عمومی سازمانی

معمولاً دوره‌های آموزش های عمومی سازمانی به شکل تدریس و یا کارگاهی در محل سازمان و شرکت‌ها و یا در سایر مراکز آموزشی برگزار می‌شود. برخی از اهدافی که این آموزش ها دنبال می‌کنند به‌صورت زیر است:

 • افزایش سطح مهارت و توانایی کارکنان
 • ارتقاء سطح دانش و به‌روز رسانی دانسته‌های کارمندان
 • توانمندسازی و افزایش مهارت مدیران برای بهتر ایفا کردن نقش مدیریتی خود
 • افزایش کیفیت سطح ارائه خدمات کارکنان
 • بهبود عملکرد و بهره‌وری بالای سازمان‌ها و شرکت‌ها
 • ارتقای شغلی کارکنان با مهارت بالا و توانمند پس از طی آموزش‌های لازم

از آنجاییکه علوم مربوط به فناوری اطلاعات و کامپیوتر نفوذ چشم‌گیری در روند کار تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها داشته است، لزوم آموزش آن بیش از سایر علوم مورد توجه است. و چون سرعت پیشرفت تکنولوژ‌ی‌های فناوری‌اطلاعات و کامپیوتر برق‌آساست، باید دوره‌های مدام و متوالی جهت به‌روز رسانی دانسته‌های کارکنان در این زمینه برگزار شود.

اهداف آموزش های عمومی سازمانی

اصولاً سرانه آموزش کارمندان مطابق مقررات هر سال توسط معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری مشخص می‌گردد. به‌طور میانگین سرانه آموزش برای آموزش‌های عمومی سازمانی در مدیران ۶۰ ساعت و کارمندان معمولی ۴۰ ساعت می‌باشد. با طی کردن این دوره‌های آموزشی، کارمندان و مدیران به مهارت‌ها و توانمندی‌های قابل قبولی دست پیدا می‌کنند که تأثیر به‌سزایی در نحوه‌ی عملکرد و کیفیت کار آن‌ها دارد.

مراحل آموزش های عمومی سازمانی

 1. سیاست‌گذاری: در این مرحله خط‌مشی‌های آموزش تعیین شده و اهداف آموزش مشخص می‌گردند.
 2. نیازسنجی و اعتبار سنجی: در این مرحله مشخص می‌شود که چه نوع آموزشی با چه مدت زمانی مطابق با کارکنان مورد نیاز است.
 3. طراحی نحوه‌ی آموزش: در قسمت طراحی، سرفصل‌های آموزش تعیین می‌شوند و مشخص می‌گردد که از چه روش آموزشی و از کدام مدرسین استفاده شود و در نهایت نوع ارزیابی آموزشی هم مشخص می‌شود.
 4. برنامه‌ریزی آموزشی: در مرحله برنامه‌ریزی آموزشی، هدفی که از این آموزش انتظار می‌رود، زمان‌بندی، منابع و معیارهای ارزیابی مشخص می‌شوند.
 5. اجرای آموزش: در این مرحله آموزش برگزار شده و پشتیبانی‌های لازم انجام می‌گیرند.
 6. ارزیابی نحوه‌ی عملکرد، نظارت و بهبود: مرحله نهایی که در آن ارزیابی از کارکنان و آموزش‌دیدگان صورت می‌گیرد و براساس معیارهای از پیش تعیین شده میزان ارتقای دانش و مهارت کارکنان سنجیده می‌شود و مشخص می‌گردد که آیا سرمایه‌گذاری در امر آموزش مفید بوده است یا نه؟

طبقه بندی آموزش های عمومی سازمانی

دوره های بدو خدمت

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نوع آموزش‌های عمومی سازمانی، آموزش‌های بدو خدمت می‌باشد. در این دوره‌ها، آموزش‌هایی برگزار می‌شوند که هدف از برگزاری آن‌ها این است که اولاً کارکنان جدید با وظایف محوله خودشان در محل کار جدید آشنا شده و به قوانین و مقررات حاکم بر سازمان یا شرکت واقف شوند. دوماً توانایی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای کار و سمت جدید را کسب کنند.

دوره های آموزش مدیران

مدیران برای پیشرفت شغلی و ارتقاء مهارت‌های مدیریتی که عبارتنداز: مهارت‌های سازمانی، مهارت مدیریت زمان، مهارت ایجاد و برقراری ارتباط، مهارت برنامه‌ریزی و حل مسأله، مهارت‌های اداری، رهبری و مالی و غیره باید در دوره‌های آموزش مدیران شرکت کنند. لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدیران بیشتر از کارمندان معمولی است و به همین دلیل مجموع ساعات آموزشی که برای مدیران در نظر گرفته شده است بیشتر از سایر کارکنان می‌باشد.

دوره های آموزش شغلی

دوره‌های آموزش شغلی که معمولاً حین کار انجام می‌شوند، بسیار مفید و مؤثر هستند. اینکه افراد در محیط کار از تجربیات دیگران استفاده کرده و بلافاصله آن‌ها را به‌کار می‌بندند و تحت نظارت متخصصان هستند، منجربه یادگیری بهتر و افزایش سطح دانش و مهارت کارکنان می‌شود. از مزیت‌های این دوره‌های آموزشی حضور مستمر در محل کار و پیاده‌سازی مهارت‌های آموخته شده می‌باشد.

دوره های آموزش عمومی و فرهنگی

در این دوره‌ها جنبه‌های فرهنگی سازمان مربوطه بررسی شده و برخی از ارزش‌ها و اهداف فرهنگی ارگان مورد نظر مشخص می‌شوند. انتظارات فرهنگی که می‌رود، موانع موجود و در نهایت انتظاراتی که باید برآورده شوند، تعیین شده و آموزش داده می‌شوند.

ابعاد آموزش های عمومی سازمانی

آموزش های عمومی سازمانی از ابعاد گوناگونی قابل پیاده‌سازی هستند که در این مبحث ما به معرفی سه بعد اصلی می‌پردازیم.

بعد هدف

اولین و مهم‌ترین بعد آموزش های عمومی سازمانی بعد هدف می‌باشد که خود دارای ۴ قسمت عمده به شرح ذیل می‌باشد:

 • دانش‌افزایی

دوره‌های دانش‌افزایی برای آموزش پیشرفت‌ها و تکنولوژی‌های جدید در حوزه کار افراد و همچنین بالا بردن سطح مهارت و ارتقای شغلی و تحصیلی کارکنان صورت می‌گیرد.به‌عبارت دیگر این دوره‌ها به‌منظور افزایش سطح دانش کارکنان از تغییر شرایط و تجهیزات کار انجام می‌شود.

 • جبرانی

این آموزش‌ها برای کارمندانی درنظر گرفته می‌شوند که سطح دانش و آگاهی پایینی دارند. از آنجاییکه برخی از استخدام‌ها بنابه‌دلایلی بدون سنجش توانایی و مهارت فرد صورت می‌گیرد، شخص استعداد و توانایی کافی و لازم را ندارد و مستلزم گذراندن دوره‌های آموزش جبرانی می‌باشد تا این کمبودها جبران شوند.

 • توجیهی

آموزش‌های توجیهی معمولاً برای کارکنانی که جدید استخدام شده‌اند برگزار می‌شوند، هدف از این آموزش‌ها ایجاد حس مسئولیت در کارکنان، ترغیب آن‌ها برای انجام وظایفشان به نحو احسن و ایجاد اعتماد به نفس می‌باشد.

 • بازآموزی

آموزش‌های بازآموزی یا مجدد به آموزش‌هایی اطلاق می‌شود که قبلاً برگزار شده‌اند ولی برای یادآوری و تکرار دوباره برگزار می‌شوند. هدف از آن هم مرور و بیان تغییرات جدید است.

مراحل آموزش های عمومی سازمانی

بعد ماهیت

دومین بعد آموزش های عمومی سازمانی هم بعد ماهیت است و دارای ۲ قسمت عمده می‌باشد که عبارتنداز:

 • تخصصی

در آموزش تخصصی مهارت‌ها و تخصص‌های ویژه‌ای که در سازمان با توجه به شغل هر فرد مورد نیاز است، جدا از سایر آموزش‌ها، به کارمندان آموزش داده می‌شود.

 • عمومی

در آموزش‌های عمومی برخی از آموزش‌ها از قبیل آموزش زبان انگلیسی، برخی مهارت‌های عمومی و آموزش‌های فرهنگی و دینی ارائه می‌گردند.

بعد زمان

آموزش های عمومی سازمانی از بعد زمان دارای ۳ قسمت می‌باشند که عبارتنداز:

 • کوتاه مدت

معمولاً مدت زمان این آموزش محدود بوده و بین چند هفته تا چند ماه است. اصلی‌ترین نوع آموزش در بین شرکت‌ها و ادارات هم از این نوع است، چرا که اساس این آموزش‌ها بر پایه نیازها و خواسته‌های ارگان مربوطه است.

 • بلند مدت

این آموزش‌ها مدت زمان طولانی‌تری دارند و نتیجه آن دریافت مدرک تحصیلی بالاتر دانشگاهی است. اصولاً منظور از آموزش بلند مدت تحصیل در دانشگاه برای کسب مدرک بالاتر است.

 • ترکیب هر دو

دوره‌هایی هستند که هم طی مدت زمان کوتاهی از چند هفته تا چند ماه برگزار می‌شوند و هم در پایان مدرک و گواهینامه دریافت می‌شود مانند دوره‌های MBA و DBA.

آموزش های عمومی سازمانی فرادرس

در تکمیل مطالب فوق به معرفی پلتفرم فرادرس خواهیم پرداخت.

آموزش های عمومی سازمانی فرادرس

با همه‌ی این اوصاف به‌سادگی می‌توان حدس زد که یکی از دغدغه‌های مهم کارفرمایان و مدیران، به‌خصوص آن‌هایی که به رقابت و پیشی گرفتن از هم‌صنف‌های خود اهمیت می‌دهند، امر آموزش کارمندان‌شان است. ما برای شما مدیران، رؤسای شرکت‌ها و کارفرمایان عزیز پیشنهاد ویژه‌ای داریم!

همزمان با پیشرفت تکنولوژی در همه‌ی امور جامعه، در امر آموزش هم تکنولوژی‌ها و متدهای جدیدی ظهور کرده‌اند که امر آموزش را تسهیل بخشیده‌اند. پلتفرم آموزش های عمومی سازمانی فرادرس یکی از منابع جامع و کامل آموزشی به‌شمار می‌رود که کار شما را آسان کرده است. اما چطور؟

این پلتفرم به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که با هزینه‌ای بسیار ناچیز، آموزش‌های مورد نیاز خود را با کیفیت بسیار بالا، از محضر اساتید بزرگ و مجرب، که با تلاش، مهارت و وسواس خاصی به‌صورت یک مجموعه مدون جمع‌آوری کرده‌اند، را در اختیار داشته باشند. مدیران می‌توانند با یک برنامه‌ریزی جامع و بهره‌گیری از این آموز‌ش‌ها، مهارت و توانمندی کارمندانشان را بهبود ببخشند. شما می‌توانید شرکت و یا سازمانتان را به بزرگ‌ترین کتابخانه آموزش‌های ویدئویی مجهز کرده و هزاران دوره آموزشی اساتید تراز اول و مطرح را همیشه در اختیار داشته باشید.

برخی از سازمان‌هایی که از آموزش های عمومی سازمانی فرادرس در آموزش پرسنل خود بهره گرفته‌اند عبارتنداز:

 • بانک ملت
 • بانک توسعه تعاون
 • وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 • سازمان تأمین اجتماعی
 • شرکت مخابرات ایران
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • شرکت زامیاد
 • مجتمع فولاد مبارکه
 • سازمان نظام مهندسی ساختمان
 • سازمان همیاری‌های شهرداری خراسان رضوی و ده‌ها مورد دیگر

مزایای آموزش سازمانی فرادرس

برخی از مزایای آموزش سازمانی فرادرس عبارتند از:

 • تعریف مسیر یادگیری متناسب با نیاز سازمان
 • تأمین نیاز به منابع انسانی متخصص با آموزش کارکنان
 • برنامه‌ریزی آموزشی با اهداف بلند مدت
 • افزایش بهره‌وری با استفاده از روش‌های بهینه و نوآورانه
 • ارتقای هم‌زمان مهارت‌های نرم و سخت کارکنان
 • سرمایه‌گذاری روی رشد کارکنان، افزایش رضایت شغلی کارکنان
 • بهره‌گیری از آموزش برای رسیدن به اهداف کلیدی سازمان
 • توانمندسازی و توسعه مهارت‌های رهبری مدیران
 • کاهش خطاهای انسانی با افزایش علمی و مهارتی کارکنان

همچنین فرادرس برای آموزش‌های سازمانی پلن‌های مالی مختلفی درنظر گرفته است که استفاده از این پلن‌های مالی به مراتب بهتر از دریافت تکی آموزش‌ها می‌باشد. برای مشاهده آن‌ها می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

سخن پایانی درباره آموزش های عمومی سازمانی

به انتهای مبحث آموزش های عمومی سازمانی رسیدیم. در حالت کلی سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و ارتقای سطح مهارت و دانش کارکنان دو عامل اصلی و مهم در موفقیت و پیشرفت سازمان‌ها و شرکت‌ها به شمار می‌روند. مدیران و رؤسا باید در این مورد نکته‌سنج بوده و بسیار دقیق عمل کنند تا نتایج مطلوب و قابل ملاحظه‌ای حاصل شود. این بدین معناست که آموزش‌ها باید به‌صورت اصولی و با کیفیت بالا برگزار شوند.

دستیابی به این مقصود صرفاً با تحقیق و شناخت منابع آموزشی جامع و کامل حاصل می‌شود. آموزش های عمومی سازمانی یک‌سری آموزش‌های هدفمند هستند که باعث تحقق اهداف سازمان‌ها و رضایت مشتریان و کارفرمایان می‌شوند. در خاتمه آموزش های عمومی سازمانی از شما دوستان عزیز خواهیم خواست تا با بیان نظرات و پیشنهادات خود در تکمیل مطالب فوق، ما را مورد لطف و عنایت خود قرار دهید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا