زوم تک

آموزش پاورپوینت با ۱۲ نکته کاربردی + فیلم آموزش powerpoint

هیچ ابزاری بهتر از Microsoft PowerPoint برای تأمین خواسته ارائه کنندگان یک مطلب وجود ندارد. همین عامل سبب شده است تا پس از تغییرات فراوان در ساختار به روزرسانی این برنامه، پاورپوینت به چیزی بیشتر از یک ابزار ارائه ساده تبدیل شود. فراگیری آموزش پاورپوینت به متخصصان کسب و کار اجازه می دهد تا به طیف گسترده ای از اهداف مهم دست یابند. در این مقاله ۱۲ نکته مختصر اما کاربردی را برای بهبود شیوه استفاده از پاورپوینت و ارتقای وضعیت ارائه معرفی می‌کنیم. آموزش پاورپوینت برای همه افراد میسر است اما همین نکات کاربردی کوچک هستند که تفاوت های بین یک ارائه دهنده خوب و یک شخص حرفه ای را مشخص می کنند. قبل از اینکه به سراغ معرفی ۱۲ نکته اشاره شده برویم مایلم مجموعه آموزش پاورپوینت فرادرس را به شما معرفی کنم؛ برای دریافت این آموزش روی لینک زیر کلیک کنید:

ارتقای سطح آموزش پاورپوینت با معرفی نکات کاربردی زیر

شاید مواردی که در ادامه ملاحظه می کنید برای مبحث آموزش پاورپوینت ساده و مختصر به نظر برسند، اما توجه داشته باشید که اغلب این نکات به صورت تجربی روی کاربران واقعی تست شده اند و نتایج مثبت آن ها قابل تأیید و دفاع است.

۱. مهمترین نکته در آموزش پاورپوینت به صورت حرفه ای: از طراحی تم سفارشی PPT استفاده کنید

تم پاورپوینت شما نخستین موردی است که در نظر مخاطبان جلب توجه می کند. مایکروسافت دارای تم های داخلی است که مطمئناً می توانید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید. اما اگر صادقانه به این قضیه نگاه کنیم، اغلب این تم ها به سبب این که مدام با آن ها برخورد داشته ایم، بسیار خسته کننده به نظر می رسند. با یک سرچ ساده در گستره اینترنت می توانید به تم های جذاب زیادی دست پیدا کنید؛ گزینه هایی که هم به صورت رایگان و هم برای فروش قابل تهیه هستند. در آموزش پاورپوینت به صورت حرفه ای استفاده از طراحی تم سفارشی PPT اهمیت زیادی دارد.

تم سفارشی PPT

نمونه ای از انواع تم های جذاب برای بهبود پاورپوینت

دلیل مفید بودن این تم ها این است که حاوی ایده هستند چرا که بیشتر از مجموعه ای از رنگ ها و فونت ها را عرضه می کنند و قادرند شما را در ارائه هرچه بهتر اهدافتان همراهی و هدایت کنند.

۲. از نمودارها، چارت ها و فلو چارت های سفارشی استفاده کنید

در هنگام آموزش پاورپوینت روی استفاده از نمودارها، چارت ها و فلو چارت ها بسیار تأکید می شود. چرا که این موارد به مخاطبان کمک می کنند علاوه بر درک بهتر مطالب ارائه شده، سریعاً آن ها را به خاطر بسپارند. ارائه کنندگان حرفه ای همواره به دنبال این هستند تا مطالب خود را از نظر بصری به حداکثر جذابیت خود ارتقاء دهند. استفاده از آیتم های سفارشی شده در اسلاید ها می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری کند.

آموزش پاورپوینت کاربردی

برخی از آیتم های سفارشی برای استفاده در اسلاید های پاورپوینت

پس از یادگیری آموزش پاورپوینت می توانید با جست و جوی اینترنتی، آیتم های سفارشی شده برای اسلاید ها ، سبک و استایل موردنظر خودتان را انتخاب نمایید.

۳. از گزینه های موجود در Built-in Slide Layouts استفاده کنید

اکثر تم ها شامل مجموعه ای از طرح بندی محتوا هستند که می توانید از آنها به عنوان نقطه شروع برای طرح های اسلاید خود استفاده کنید. این طرح بندی ها به شما کمک می کنند اسلاید های همگن و هماهنگ با یکدیگر در اختیار داشته باشید.

ترفند پاورپوینت

نمونه هایی از Built-in Slide Layouts که به صورت پیش فرض در پاورپوینت وجود دارد

در دوره های آموزش پاورپوینت شیوه استفاده از این طرح واره ها ارائه می شود؛ با این حال برخی از افراد اهمیت کاربری های آن ها را دست کم می گیرند. به جای کلیک کردن و کشیدن اشیاء جداگانه روی اسلاید می توان با استفاده از Layouts به یک ساختار منظم و سریع دست پیدا کرد.

۴. متن را به طور مداوم تراز کنید

برای چشم های مخاطبان هیچ چیزی آزاردهنده تر از متون نامنظم با ترازبندی ناهماهنگ نیست. چنین اسلاید هایی بیشتر باعث سردرگمی خواهند شد. در حالی که در هنگام آموزش پاورپوینت روی ترازبندی صحیح و هماهنگ متن ها تأکید می شود، اما افراد غیر حرفه ای همین نکات ساده را از قلم می اندازند.

آموزش powerpoint

تمام عناصر متن اصلی در این اسلاید به طور پیوسته در لبه سمت چپ کادر خود تراز شده اند

یکی از نکات اصلی در زمان آموزش پاورپوینت همین تراز کردن متون است چرا که باعث می شود یک اسلاید بسیار مرتب و حرفه ای به نظر برسد، بنابراین هنگام طراحی آن را در نظر داشته باشید.

۵. فایل های خروجی خود را کاربرپسند کنید

گاهی اوقات تمام تلاش های شما برای این که یک پاورپوینت عالی را ارائه نمایید بی نتیجه می شود، چرا که سیستم های کاربری که قرار است آن را به اجرا درآورد، همخوانی لازم را با اسلاید های طراحی شده توسط شما ندارد. اگر به طور منظم ارائه هایی را برای کاربران دیگر ارسال می‌کنید، ضمن رعایت اصولی که در آموزش پاورپوینت فرا گرفته اید، موارد زیر را درنظر داشته باشید:

  • بیننده ممکن است پاورپوینت را روی رایانه خود نصب نکرده باشد.
  • ممکن است گیرنده از نسخه ای از پاورپوینت استفاده کند که ارائه را به گونه ای متفاوت ارائه می کند.
  • شاید شما نمی خواهید که کاربر بتواند هیچ گونه ویرایشی انجام دهد یا یادداشت های شما را در فایل ارائه ببیند.

فیلم آموزش پاورپوینت

پاورپوینت را می توان به صورت PDF صادر کرد تا از سازگاری بهتر اطمینان حاصل شود

یکی از نکاتی که معمولاً در جلسات آموزش پاورپوینت از قلم انداخته می شود، اما در عین حال اهمیت بسیار زیادی دارد، رعایت موارد مربوط به کاربرپسندی پاورپوینت ارائه شده است.

۶. یک طرح و رنگ متفاوت را امتحان کنید

بسیاری از تم های پاورپوینت بیش از یک طرح رنگی دارند که می توانید در ارائه خود از آن ها استفاده کنید. در  تب Design، روی منوی کشویی کنار Themes کلیک کنید تا انواع Color Design به شما نمایش داده شود. از میان آن ها می توانید یک طرح رنگ متفاوت را متناسب با موضوع ارائه خود امتحان کنید. با پیاده سازی اصولی که در آموزش پاورپوینت یادگرفته اید به همراه رعایت این گونه نکات ساده، تبدیل به یک ارائه کننده حرفه ای خواهید شد.

آموزش پاورپوینت PDF

منوی کشویی Design > Themes  شامل انواع طرح های رنگی است که می توانید اعمال کنید

۷. Slide Masters را برای سازگاری ویرایش کنید

اسلاید اصلی که انتخاب می کنید تا حد زیادی مسیر طراحی اسلاید پاورپوینت شما را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از موارد مربوط به آموزش پاورپوینت این است که به جای ایجاد تغییر یکسان در هر اسلاید، یک تغییر را در یک اسلاید مستر اعمال کنید. در این صورت تغییر اعمال شده روی همه اسلاید های ارائه پاورپوینت که از یک Master استفاده می کنند تأثیر یکسان خواهد گذاشت.

تم پاورپوینت

لوگوی اعمال شده در اسلاید مستر، در همه اسلاید ها با همان اندازه و همان موقعیت مکانی باقی می ماند

بر اساس اصول آموزش پاورپویت، برای ایجاد تغییرات در اسلاید مستر به  View > Slide Master بروید. در سمت راست، احتمالاً انواع اسلاید مسترها را می بینید که طرح های بسیاری از اسلایدها را کنترل می کنند. عناصری را که می‌خواهید ثابت بمانند روی یکی از اسلایدهای اصلی رها کنید.

۸. از ویژگی Alignment استفاده کنید

اسلایدهای ارائه پاورپوینت زمانی بهتر به نظر می رسند که اشیاء روی آنها در یک راستا باشند. وقتی اشیا در مرکز یا در امتداد خطوط مرزی خاص قرار می گیرند ریتم بصری خاصی به وجود می آید که برای مخاطبان جذاب خواهد بود. آموزش پاورپوینت فراتر از ساخت اسلاید است، بلکه به جنبه هایی مانند افزایش کارایی، جذابیت بصری، سهولت انجام و غیره می پردازد.

اسلاید پاورپوینت

خطوط قرمز و سفید کم رنگ به ردیف کردن عناصر با فاصله مساوی از بالا و پایین اسلاید کمک می کند

وقتی اشیا را روی اسلاید خود حرکت می دهید، خطوط راهنما ظاهر می شوند. این  خطوط به شما کمک می کنند اشیاء خود را ردیف کنید. این یکی از بهترین ترفند های آموزش پاورپوینت برای بهبود ظاهر اسلاید است؛ بنابراین زمانی را صرف انجام این کار کنید تا مطمئن شوید که عناصر کلیدی شما به طور منسجم و در یک راستا قرار دارند.

۹. محتوای خود را کاهش دهید

یکی از اشتباهاتی که برخی از ارائه کنندگان غیر حرفه ای مرتکب آن می شوند، ارائه بیش از حد مطالب و دیتاهای مختلف در محتوای اسلاید هاست. انجام این اشتباه مخاطب ما را خسته می کند. یکی از بهترین گام هایی که می توانید برای ارتقای شرایط اسلاید های خود بردارید این است که به سادگی تعداد موارد موجود در آن را کاهش دهید. در آموزش پاورپوینت به هنرآموزان گفته می شود: «یک صفحه اسلاید پاورپوینت یک کمک است، نه خود ارائه.» بنابراین برخی از نقاط تایپ شده خود را به چیزهایی که به صورت شفاهی صحبت می کنید تبدیل کنید.

۱۰. در ترتیب اسلاید خود تجدید نظر کنید

پیش از گرفتن خروجی از فایل پاورپوینتی که تهیه کردید حتماً از طریق Slide Sorter View  ترتیب بندی اسلاید های خود را بررسی نمایید تا هم از مرتب بودن همه آن ها اطمینان حاصل کنید و هم اینکه مطمئن شوید کوتاه ترین و ساده ترین راه را برای هدایت مخاطبان به سمت اهداف ارائه در نظر گرفته اید. بنابر اصول آموزش پاورپوینت برای انجام این کار به View > Slide Sorter در نوار پاورپوینت بروید.

ویرایش اسلاید پاورپوینت

امکان مرتب کردن ترتیب اسلاید ها با کشیدن و رها کردن هر اسلاید

۱۱. از انیمیشن های پاورپوینت برای ایجاد جذابیت بصری استفاده کنید

نحوه استفاده از انیمیشن ها و motion pictures در دوره های آموزش پاورپوینت ارائه می شود. با استفاده از این تکنیک های طراحی اسلاید قادر خواهید بود علاوه بر زیبایی بصری، از امکان تأکید روی نکات خاص، ایجاد حس سورپرایز و یا سایر مقاصد مختلف بهره مند شوید.

اسلاید انیمیشن پاورپوینت

برخی از انواع انیمیشن های موجود در تب Animation پاورپوینت

۱۲. در هنگام طراحی پاورپوینت از نظرات و مشورت های دیگران استفاده کنید

شاید در دوره های آموزش پاورپوینت چندان به این مسئله توجه نشود که استفاده از نظرات سایر همکاران و یا افراد مشترک المنافع تا چه اندازه می تواند کیفیت ارائه شما را ارتقاء دهد. امروزه با استفاده از ابزار های ارتباط جمعی حتی قادر خواهید بود اسلاید های خود را به صورت آنلاین با دیگران به اشتراک بگذارید و از نقطه نظرات آن ها بهره مند شوید.

طراحی پاورپوینت

در هنگام طراحی پاورپوینت از نظرات و مشورت های دیگران استفاده کنید

کلام آخر؛ چرا باید در دوره های آموزش پاورپوینت شرکت کنیم؟

قابلیت های تخصصی پاورپوینت آنقدر زیاد است که به جرأت می توان گفت بهترین ابزار برای کمک به ارائه کنندگان مطالب در جلسات کوچک و بزرگ، سمینار ها و حتی کنفرانس ها است. گذشت زمان و افزایش قابلیت های کاربردی این برنامه آن را به چیزی بسیار بیشتر از یک ابزار ساده تبدیل کرده است. برای بسیاری از افرادی که قصد دارند وارد یک کسب و کار بشوند و یا به استخدام یک مجموعه تجاری دربیایند، گواهینامه های پایان دوره آموزش پاورپوینت یکی از ملزوماتی است که می بایست ارائه نمایند.

از سوی دیگر، Microsoft PowerPoint با به روزرسانی های بیشماری که تا کنون دریافت کرده است، صرف نظر از خواسته های عمومی هر سازمان، نیاز های خاص مجموعه ها را نیز برآورده می کند و از این جهت یکی از قابل اعتماد ترین ابزار های دیجیتال منتشر شده به حساب می آید. حتی دانشجویان و دانش آموزان نیز برای ارائه محتواهای درسی تا حد زیادی نیازمند شرکت در دوره های آموزش پاورپوینت هستند. به عبارت دیگر آشنایی با اصول اولیه و همچنین کارکرد حرفه ای Microsoft PowerPoint می تواند تا به طرز چشمگیری در پیشرفت افراد تأثیرات مثبت ایجاد نماید.

با توجه به اینکه برخی از ویژگی ها و قابلیت های این برنامه طی به روزرسانی های گذشته دچار تغییراتی شده اند، تجدید آموزش پاورپوینت از طریق دوره های آنلاین می تواند در استفاده حرفه ای از قابلیت هایی مانند آرشیو بزرگ پاورپوینت که شامل انواع رنگ ‌های تم، فونت ‌ها، افکت ‌ها، طرح‌بندی ‌ها و سبک‌ های پس ‌زمینه می شود، مؤثر باشد. اگر علاقه مند به تسلط بر پاورپوینت هستید، می توانید با دریافت آموزش پاورپوینت فرادرس به یک ارائه دهنده حرفه ای تبدیل شوید؛‌ برای دریافت این آموزش روی لینک زیر کلیک کنید:


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا