چرا با داشتن یک اسمارت‌فون رده بالا؛ باید مودم ۴G LTE بخریم؟

یکی از کاربران سایت شبکه‌چی به نام «مهرداد»؛ سوال زیر را مطرح کرده است:

«اینترنتی که ما به وسیله مودم‌های سیم‌کارت‌خور پیشرفته بازار می‌گیریم (مثل مودم e5785 هواوی) در مقایسه با همین گوشی‌های پیشرفته و پرچمدار چه فرقی دارند؟
بحثم درباره امکانات روترینگ مودم‌ها نیست
بحث مصرف باطری هم جای خودش
ولی تو سرعت و آنتن‌دهی اینترنت دریافتی چه میزان فرق می‌کنند؟
کسی که گوشی پرچمدار یا رده بالا دارد، منطقیه که برای بهبود کیفیت اینترنت دریافتی یک هزینه سنگین هم برای خرید مودم بکند؟»

سوال و موضوع خیلی خوب و مهمی است. شاید این سوال برای دیگر خواننده‌ها و کاربران هم مطرح شده باشد.

چرا ما باید هزینه گزافی مثلا ۵۰۰ هزار تومان برای خرید یک مود ۴G LTE یا ۴.۵G بدهیم در‌حالی‌که اسمارت‌فون ما از سریع‌ترین مودم LTE سود می‌برد؟

تفاوت سرعت میان اینترنت گوشی با اینترنت مودم چقدر است؟

می‌خواهیم در این مطلب کمی درباره این موضوع و سوال‌های مطرح شده؛ صحبت کنیم. اما پیش از آن‌که وارد بحث اصلی شویم؛ باید این نکته را بگوییم که غالب اسمارت‌فون‌های عرضه شده در چند سال اخیر از مودم ۴G و ۴.۵G سود می‌برند. حتا بالاتر از آن، اسمارت‌فون‌های رده بالای سال ۲۰۱۷ از مودم‌های GigabitLTE سود می‌برند که سرعت دانلود ۱ گیگابیتی دارند.

اسمارت‌فون‌هایی که دارای مودم Cat4 باشند؛ از اینترنت ۴G و اسمارت‌فون‌هایی که دارای مودم Cat6 باشند؛ از اینترنت ۴.۵G پشتیبانی می‌کنند. در Cat4 حداکثر سرعت دانلود به ۱۵۰ مگابیت و در Cat6 حداکثر سرعت دانلود به ۳۰۰ مگابیت می‌رسد.

 

بنابراین؛ احتمالا شما حداقل یک اسمارت‌فون ۴G دارید. حتا اگر یک گوشی تلفن همراه میان‌رده خریداری کرده باشید؛ از ۴G LTE پشتیبانی می‌کند و می‌توانید از اینترنت ۴G استفاده کنید.

چرا به مودم ۴G LTE نیاز داریم؟

به زبان ساده، اگر از اینترنت ۴G یا ۴.۵G تنها روی گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید و تصمیم ندارید از اینترنت موبایل برای دستگاه‌های دیگر استفاده کنید؛ هیچ دلیلی برای خرید یک مودم ۴G وجود ندارد و فقط پول خود را دور ریختید!

فاکتور سرعت در این موضوع تعیین‌کننده نیست. در بسیاری از حالات، سرعت اینترنت موبایل با سرعت مودم برابر است و در برخی شرایط و هنگامی که مودم دارای آنتن‌های خارجی یا فناوری‌های پیشرفته‌تری باشد؛ سرعت آن بیشتر از اینترنت موبایل روی گوشی شما می‌شود.

بنابراین؛ تنها به دلیل سرعت بیشتر روی گوشی موبایل، نباید دست به خرید یک مودم ۴G بزنید. اما دلایل دیگری وجود دارد که خرید یک مودم ۴G LTE را توجیه و لازم می‌کنند:

۱- جایگزینی با اینترنت ADSL

این روزها، غالب مردم دارند از اینترنت ADSL به اینترنت ۴G و موبایل کوچ می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید اینترنت موبایل را جایگزین اینترنت ADSL کنید؛ پس نیاز به یک مودم روتر ۴G خواهید داشت. مودم روترهای ۴G دارای درگاه‌های شبکه، آنتن خارجی و قابلیت‌های مدیریت دستگاه‌های شبکه هستند. مودم روترهای ۴G می‌توانند یک شبکه بی‌سیم راه‌اندازی کنند تا دیگر دستگاه‌ها هم به اینترنت متصل شوند. 

اسمارت‌فون‌ها قابلیت‌های شخصی دارند و نمی‌توانند جایگزین مودم روترهای ADSL شوند ولی مودم روترهای ۴G به راحتی می‌توانند عملکرد یک مودم روتر ADSL را پیاده‌سازی کنند و حتا اینترنت با سرعت بیشتری برایتان فراهم سازند.

۲- استفاده از اینترنت موبایل روی چند دستگاه

شاید تصور کنید می‌توان با هات‌اسپات کردن یک اسمارت‌فون، اینترنت بی‌سیم را میان چند دستگاه دیگر به اشتراک گذاشت. هات‌اسپات اسمارت‌فون، یک راه‌حل دایمی و پایدار نیست. به طور مرتب قطع و وصل می‌شود، آنتن‌دهی وای‌فای ضعیفی دارد و باید حتما گوشی در کنار دستگاه دیگر باشد. امکان اتصال دستگاه‌های شبکه با کابل اترنت به موبایل وجود ندارد و گاهی اوقات که خانه نیستید؛ دیگران هم نمی‌توانند از اینترنت استفاده کنند.

اگر فقط می‌خواهید خودتان از اینترنت ۴G LTE استفاده کنید؛ تصور نداشتن یک مودم ۴G امکان‌پذیر است ولی هنگامی که پای دیگران و دستگاه‌های مختلف به میان می‌آید؛ ناگزیر هستید به بازار رفته و یک مودم روتر ۴G بخرید.

۳- مشکل آنتن‌دهی

مودم ۴G عموما آنتن‌های قوی‌تر دارند و نسبت به گوشی‌های موبایل؛ آنتن‌دهی بهتری خواهند داشت. برخی از مودم‌ها از آنتن‌های خارجی استفاده می‌کنند تا مشکل آنتن‌دهی رفع شود.

روی گوشی‌های موبایل، آنتن‌های کوچک و ضعیفی تعبیه شده است ولی در مودم‌های همراه شاهد آنتن‌هایی هستیم که قابلیت‌ها و امکانات بیشتری دارند.

بسیاری از کاربران مودم‌های ۴G را برای رفع مشکل آنتن‌دهی موبایل خانه یا ساختمان‌شان خریداری می‌کنند.

۴- وای‌فای

مسئله خیلی ساده است: با خرید یک مودم روتر ۴G به وای‌فای هم دسترسی پیدا می‌کنید ولی در اسمارت‌فون‌ها خبری از وای‌فای نیست. وای فای موضوع بسیار مهمی است. هرچقدر اینترنت همراه شما پرسرعت باشد؛ اگر وای‌فای خوبی نداشته باشید؛ دستگاه‌های دیگر نمی‌توانند به اینترنت متصل شوند یا سرعت دانلود خوبی را تجربه کنند.

مودم روترهای خوب بازار از وای‌فای دوبانده با سرعت‌های بالای یک گیگابیت سود می‌برند. این دستگاه‌ها درون خودشان یک سوییچ و روتر دارند تا شبکه بی‌سیم راه‌اندازی شود و دستگاه‌های مختلف روی شبکه مدیریت شوند. 

گاهی اوقات وای‌فای و روتر یک مودم ۴G اهمیت بیشتری نسبت به خود اینترنت پیدا می‌کند.

۵- امکانات بیشتر

شما روی اسمارت‌فون‌ها تقریبا هیچ امکاناتی برای مدیریت اینترنت و شبکه ندارید ولی روی مودم‌ها همراه قضیه بسیار متفاوت است. شما می‌توانید به پنل مودم وصل شوید و انواع تنظیمات امنیتی، کنترل پهنای‌باند، کنترل والدین، مدیریت ترافیک، مدیریت دستگاه‌ها از نظر زمان اتصال و سرعت دانلود و مصرف اینترنت، تجمیع فرکانس و غیره را استفاده کنید.

انتخاب با شما است که فقط از اینترنت پرسرعت ۴G یا ۴.۵G روی گوشی موبایل استفاده یا مودم نسبتا گران قیمتی خریداری کرده و یک شبکه بی‌سیم راه‌اندازی کنید. مهم این است که برای تصمیم خودتان یک دلیل محکم داشته باشید.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 21
دوست نداشتم: 11
میانگین امتیازات: 1.91
 

8 دیدگاه در “چرا با داشتن یک اسمارت‌فون رده بالا؛ باید مودم ۴G LTE بخریم؟

تشکر بی حد و حصر از جناب محمدی زاده ی عزیز که انقدر به فکر کاربرای سایت و نیازهاشون هستن

جامع و کامل بود و جواب خیلی از سوال ها رو داد

اما بند اخر مطلب یعنی شماره ی ۵ :
چندوقتیه به موضوع شبکه کردن سیستم ها علاقه مند شدم
خب همونطور ک میدونیم از راه های مختلفی میش چندتا سیستم رو شبکه کرد
مودم روتر ها ، روتر خالی ، سوئیچ و کابل اترنت ، و امکانات داخلی خود ویندوزها (ad hock تو ۷ و هات اسپات تو ۱۰ و دستورهای. Netsh wlan در cmd برای هر ۳ ویندوز ۷ و ۸ و ۱۰ ) که البته اینا هم محدودیت های خودشونو داشتن
داشتم روش های مختلف رو امتحان میکردم ک به ذهنم رسید ۳ تا لپ تاپی رو که در اختیار دارم با هات اسپات گوشی شبکه کنم و شد
البته اینبار ساده تر از همیشه
و احتمالا کار راه بنداز تر تو مواقع ضروری
مثلا تو کتابخانه بین دوستان یا محل کار یا هر موقع دیگه ای که نیاز به یه شبکه موقت باشه
حدس میزنم باید اپلیکیشن هایی برای مدیریت شبکه وای فای گوشی ها باشه
یعنی همون کنترل پهنای باند .مسائل امنیتی . کنترل والدین (تصور کنید والدین میخوان به وسیله گوشی خودشون اینترنت رو با فرزند خودشون به اشتراک بزارن و در عین حال کنترل هم روش داشته باشن و یا حتی تو شبکه های ورک گروپ ایجاد شده)و کلا امکانات دیگه
ب چند دلیل اینا به ذهنم رسید
اینکه گوشی های امروزه از سخت افزار های به مراتب قدتمندتری از مودم ها و روتر ها بهرمندن مثل چیپست ها و … و البته به غیر یکی دوتا امکانات حجیم مثل انتن خارجی
و دلیل دیگه اینکه احساس میکنم پیشرفت تکنولوژی داره به این سمت حرکت میکنه
یعنی یه اسمارت فون برای همه چی
مثل داستان دوربین s9 که کم کم داره میره به سمتی که نیاز به یک دوربین حرفه ای رو برطف کنه

کاملا موافقم. به نظر من برای استفاده در منزل استفاده از مودم ۴G یا ۴.۵G روش مناسب تری هست. بنده تجربه استفاده از نت گوشی و هات اسپات کردن آن را دارم برای مواقع ضروری و موقت خوبه اما برای استفاده مداوم اصلا پیشنهاد نمیشه. من برای این کار بعد یک هفته توصیبه کردم مودم خریداری بشه و طرف مودم ایرانسل خریداری کرد و به راحتی نت شرکت رو تامین کردم. بسیار راضی بودم.

با سلام
چند ماه با راهنمایی شما مودم هواوی E8372 رو خریدم و باید بگم بهترین خریدی ک تا حالا داشتم همین بوده
من از اینترنت ۳G همراه اول استفاده میکنم و تو منطقه ای ک هستم با گوشی تست کردم ۲ خط بیشتر نمیاره ولی با وجود این که این مودم آنتن داخلی داره ۴ تا خط میاره

حالا سوالی ک دارم اینه: دو تا پورت تقویت کننده آنتن روی مودم هستن که نمیدونم ts-5 هستن یا ts-9 (فرق دارن باهم)؟
واینکه آیا میشه از این پورت ها برای تقویت آنتن ۳G استفاده کرد یا فقط برای تقویت آنتن ۴G هستن ؟

تشکر به خاطر احترامی که به کاربران میزارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *