از نظر سرعت کدام کابل اترنت Cat5e ،Cat5 و Cat6 را بخریم؟

همه ما با کابل‌های شبکه اترنت سروکار داشتیم ولی شاید اهمیت نداده باشیم که چه نوع کابلی و با چه نوع سرعتی استفاده می‌کنیم.

کابل‌های Cat5 و Cat5e و Cat6 مشابه هم هستند و از درگاه RJ45 استفاده می‌کنند. هیچ تفاوت ظاهری با یکدیگر ندارند و کابل‌هایی که در دست ما است و لپ‌تاپ را به روتر بی‌سیم، کامپیوتر رومیزی را به سوییچ و روتر و غیره وصل می‌کنیم؛ یکی از این سه مدل است.

اما نظر سرعت و برخی مشخصات این کابل‌ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. عدم آگاهی به سرعت واقعی هریک از این کابل‌ها می‌تواند شبکه‌ شما را با کندی سرعت و مشکلاتی روبرو کند و حتا باعث افت سرعت اینترنت شود.

در اینفوگرافی زیر می‌توانید به راحتی کابل‌های Cat5 و Cat5e و Cat6 را با هم مقایسه کنید و متوجه شوید کدام کابل اترنت برای نیاز شما مناسب‌ است.

کدام کابل اترنت برای ما مناسب است؟

همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ کابل Cat5 بسیار قدیمی و از حداکثر سرعت ۱۰۰ مگابیت پشتیبانی می‌کند ولی کارایی آن روی شبکه‌های اترنت با سرعت ۱۰ مگابیت است.

کابل‌ Cat5e هم به‌روزتر است و هم از نظر کیفیت ساخت و سرعت، وضعیت بهتری نسبت به کابل‌های Cat5 دارد. این نوع کابل اترنت از شبکه و سرعت‌های ۱۰۰۰ مگابیت (۱ گیگابیت) پشتیبانی می‌کند ولی بیشتر برای شبکه‌های با سرعت ۱۰۰ مگابیت مناسب است.

اما سریع‌تری کابل اترنت در این رده؛ کابل‌های Cat6 هستند که به طور متوسط شبکه‌های اترنت ۱ گیگابیت را پشتیبانی کرده ولی می‌توانند از حداکثر سرعت ۱۰ گیگابیت هم پشتیبانی کنند.

 

بنابراین؛ اگر در شبکه شما حداکثر سرعت ۱ گیگابیت است؛ بهتر از کابل Cat5e استفاده کنید ولی اگر احتمال می‌دهید با سرعت‌هایی بالاتر از ۱ گیگابیت کار می‌کنید؛ خرید کابل Cat6 منطقی‌تر است.

از نظر قیمت؛ کابل Cat6 گران‌تر از کابل‌های Cat5 و Cat5e است. یک کابل شبکه Cat6 سه متری ساده قیمتی حدود ۱۵ الی ۲۰ هزار تومان دارد ولی قیمت کابل اترنت Cat5e سه متری حدود ۱۰ هزار تومان است.