با این ترفند ساده سرعت اینترنت روی ویندوز ۱۰ را افزایش دهید

ترفندهای زیادی برای افزایش سرعت اینترنت در ویندوز ۱۰ وجود دارد. از غیرفعال کردن به‌روزرسانی خودکار خود ویندوز ۱۰ و برنامه‌ها تا غیرفعال کردن فایروال و به‌روزرسانی درایور شبکه و غیره.

اما برخی از ترفندها، تاثیر مستقیمی روی سرعت اینترنت دارند و می‌توان افزایش سرعت و لود بهتر صفحات مرورگرهای وب یا افزایش سرعت لینک دانلود را حس کرد.

یکی از این ترفندهای کاربردی و واقعا تاثیرگذار در افزایش سرعت اینترنت ویندوز ۱۰؛ به حداقل رساندن سهم ویندوز از پهنای‌باند اینترنت است. 

ویندوز ۱۰ قابلیتی دارد که درصدی از پهنای‌باند ورودی اینترنت را برای خود ویندوز و سرویس‌های مرتبط با آن در نظر می‌گیرد. مثلا ۱۰ یا ۲۰ درصد یا بیشتر پنهای‌باند برای ویندوز در نظر گرفته شده و شما از باقیمانده پهنای‌باند استفاده می‌کنید.

می‌توانید این میزان درصد پهنای‌باند رزرو شده برای ویندوز را به صفر برسانیم یا خیلی محدود کنیم تا تمام پهنای‌باند اینترنت در اختیار خود ما قرار بگیرد. این ترفند بسیار ساده است و زیر یک دقیقه از وقت شما را می‌گیرد.

ترفند کاهش پهنای‌باند رزرو شده توسط ویندوز را می‌توان روی ویندوزهای مختلف پیاده‌سازی کرد.

چگونه درصد پهنای‌باند رزرو ویندوز را کاهش دهیم؟

۱- در ویندوزهای ۷، ۸ و ۱۰ روی منوی استارت کلید کنید یا کلیدهای «استارت + R» را با هم فشار دهید. در پنجره جست‌وجو یا ابزار Run عبارت «gpedit.msc» را تایپ و اجرا کنید. این ابزار برای مدیریت و ویرایش تنظیمات گروهی ویندوز است:

 

۲- در پنجره Group Policy، از بخش سمت چپ روی گزینه «Computer Configuration» کلیک کنید:

۳- حالا باز هم از پنجره سمت چپ مسیر Administrative Templates > Network > QoS Packet Scheduler را طی کنید تا در بخش سمت راست پنجره گزینه «Limit reservable bandwidth» را مشاهده کنید:

۴- روی گزینه «Limit reservable bandwidth» کلید تا پنجره جدیدی شبیه به زیر باز شود. در اینجا می‌توانید میزان پهنای‌باند رزرو شده برای ویندوز را تعریف کنید. روی گزینه «Enabled» کلید کنید و بعد در پایین پنجره و بخش Bandwidth limit درصد رزرو پهنای‌باند را روی ۰ (صفر) قرار دهید:

حتما یادتان نروید که روی گزینه «Apply» و بعد گزینه «OK» کلید کنید.

امیدوارم که با این ترفند؛ به طور عملی مشاهده کنید که سرعت اینترنت بهتر شده است.