چگونه مشکل قطعی وای‌فای را رفع کنیم؟

گاهی اوقات مشکلات وای‌فای آزاردهنده و خسته‌کننده می‌شوند. به‌ویژه، زمانی که کار مهمی داریم و باید ایمیلی بفرستیم یا چیزی را چک کنیم. 

روترهای بی‌سیم، دستگاه‌های مکانیکی و الکترونیکی هستند که ممکن است هر اتفاقی برایشان بیفتد. از هنگ کردن ساده بگیرید یا خراب شدن یک قطعه یا مشکل نرم‌افزاری که باعث شوند وای‌فای قطع شود.

به طور کلی مشکلات وای‌فای در چند دسته قرار می‌گیرند:

۱- وای‌فای قطع است و هیچ‌گونه سیگنال یا نام شبکه‌ای دیده نمی‌شود.

۲- وای‌فای دیده می‌شود ولی اتصال برقرار نمی‌شود.

۳- وای‌فای دیده می‌شود ولی اینترنت نیست.

۴- وای‌فای دیده می‌شود و اینترنت هم هست ولی هیچ دیتایی تبادل نمی‌شود.

 

در این آموزش می‌خواهم کمی درباره روش‌های رفع مشکل شماره یک صحبت کنم؛ هنگامی که وای‌فای قطع یا چراغ شبکه بی‌سیم (Wireless) روتر قرمز رنگ است. اگر وای‌فای هست ولی دستگاه شما نمی‌تواند به آن متصل شود؛ موضوع دیگری است و راه‌حل متفاوتی دارد.

وقتی وای‌فای گم می‌شود

ممکن است یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید اصلا شبکه بی‌سیم شما نیست! 

یا در هنگام کار با اینترنت و وسط یک دانلود متوجه شوید که شبکه قطع شده است و وقتی پیگیری کنید؛ متوجه شوید اصلا وای‌فای قطع شده است و چراغ شبکه بی‌سیم روتر خاموش یا قرمز است.

قطع برق یا نوسانات ولتاژ، به‌روزرسانی فریم‌ویر روتر، دستکاری تنظیمات روتر و حتا هک شدن روتر می‌تواند منجر به قطع شدن وای‌فای شوند. بنابراین؛ بیشتر از اینکه دنبال دلیل چرایی قطعی وای‌فای باشیم؛ بهتر است راه‌حل‌های موجود را بررسی کنیم:

۱- مشکل از روتر است یا دستگاه؟

ابتدا سعی کنید بفهمید مشکل از روتر بی‌سیم یا دستگاه شما است. مثلا اگر کامپیوتر نمی‌تواند شبکه بی‌سیم یا وای‌فای را پیدا کند و وصل شود؛ سعی کنید با تبلت یا گوشی تلفن همراه هم دنبال وای‌فای بگردید. اگر با گوشی به وای‌فای وصل می‌شوید ولی کامپیوتر یا نوت‌بوک شما وای‌فای را پیدا نمی‌کند یا وصل نمی‌شود؛ مشکل از روتر نیست و باید علت قطعی را در دستگاه خودتان دنبال کنید. اگر با گوشی و تبلت یا کامپیوتر دوم هم برای اتصال به وای‌فای مشکل دارید؛ مراحل زیر را طی کنید:

۲- ریستارت سخت و نرم

من در این مواقع؛ اولین کاری که می‌کنم یک ریستارت یا روشن/خاموش کردن روتر است. اگر وای‌فای بی‌دلیل قطع شده باشد؛ ممکن است روتر هنگ کرده یا به مشکلی برخورد کرده باشد و یک روشن/خاموش می‌تواند همه‌چیز را به حالت اولیه برگرداند. 

می‌توانید برای اطمینان خودتان؛ از ریستارت سخت هم استفاده کنید. در این مطلب انواع ریستارت و نحوه ریستارت نرم آموزش داده شده است.

اختلالات آب‌وهوایی یا نوسانات برق می‌توانند یکی از عوامل قطعی وای‌فای باشند.

۳- بررسی پنل مدیریتی

اگر با یک ریستارت مشکل قطعی وای‌فای رفع نشده است؛ به سراغ پنل مدیریتی روتر بی‌سیم بروید و تنظیمات شبکه بی‌سیم را نگاهی بیندازید. گاهی اوقات بر اثر یک مشکل، روتر قاطی می‌کند و تنظیمات به حالت اولیه خود برمی‌گردند یا غیرفعال می‌شوند.

در بخش تنظیمات شبکه بی‌سیم، ببینید نام شبکه یا SSID تعریف شده درست است و باند رادیویی و رمزعبور شبکه مشکلی ندارند. بهتر است دوباره از ابتدا تنظیمات شبکه بی‌سیم را چک و در صورت لزوم؛ این تنظیمات را دوباره وارد روتر بی‌سیم کنید.

نگاهی به بخش تنظیمات پیشرفته نیز بیندازید. گاهی اوقات یک گزینه یا تیک می‌تواند باعث قطعی وای‌فای شود. ممکن است گزینه پنهان‌سازی SSID را فعال کرده باشید که دیگر به طور طبیعی نباید وای‌فای دیده شود.

۴- به‌روزرسانی فریم‌ویر

اگر با بررسی پنل مدیریتی روتر نیز مشکل حل نشد؛ به سراغ سایت شرکت تولیدکننده روتر بروید و ببینید یک بسته به‌روزرسانی فریم‌ویر جدید عرضه نشده یا اطلاعیه‌ مهمی برای کاربران منتشر نشده است؟ گاهی اوقات یک مشکل بزرگ امنیتی یا سخت‌افزاری در روترهای بی‌سیم رخ می‌دهد و تولیدکننده سریعا نسخه به‌روزرسانی فریم‌ویر می‌دهد.

من در اینجا به طور کامل نحوه به‌روزرسانی فریم‌ویر روترها را آموزش دادم. به‌روزرسانی فریم‌ویر می‌تواند بسیاری از مشکلات جزیی روتر بی‌سیم را رفع کند.

۵- تماس با شرکت نمایندگی و پشتیبانی

اگر ریستارت، بررسی پنل مدیریتی و به‌روزرسانی فریم‌ویر نتوانستند مشکل روتر بی‌سیم را حل کنند؛ دیگر کاری از دست شما ساخته نیست و باید با شرکت نمایندگی و پشتیبانی روتر تماس بگیرید. اصلا استفاده از روش‌های خطرناک و غیراصولی که اطلاع و مهارت کاملی ازشان ندارید را پیشنهاد نمی‌کنم. بهتر است یک کارشناس و تیم فنی متخصص این روترها؛ مشکل را حل کند تا اینکه خودتان دست به کار شوید و روتر را باز کرده و بخواهید براساس برخی آموزش‌های روی اینترنت، مشکل را رفع کنید.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 50
دوست نداشتم: 33
میانگین امتیازات: 1.52
 

13 دیدگاه در “چگونه مشکل قطعی وای‌فای را رفع کنیم؟

به مطلب خوبی اشاره کردید…
این مشکل با خاموش روشن کردن مودم، ریست سخت افزاری و نرم افزاری انجام نمیشه اگر بشه موقتیه!
قطع و وصل شدن وای فای، مشکل Request Time Out و کندی سرعت در مودم های TP-Link خیلی خیلی زیاده مخصوصا مدل ۸۱۵۱ و ۸۹۰۱
تا جایی که من شنیدم مشترکین مخابرات و آسیاتک با این مشکل روبرو هستند
از اونجایی که خودم مشترک آسیاتک هستم حدود یک ماه پیش با پشتیبانی تهران تماس گرفتم کارشناس به من گفت باید به جای DHCP از رمز ایستا استفاده کنید. به این صورت که شما
وارد Control Panel سیستم میشید
تنظیمات مربوط به شبکه رو باز می کنید
بر روی Wirless که مربوط به اتصال وای فای هست راست کلیک می کنید و Properteis رو می زنید و بر روی گزینه IPv4 کلیک می کنید و IP میدید
۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۵۰
۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰
۱۹۲.۱۶۸.۱.۱
DNS
۱۸۵.۹۸.۱۱۳.۱۱۳
۱۸۵.۹۸.۱۱۴.۱۱۴
بر روی OK کلیک کنید

سلام وقت بخیر مودم بنده تی پی لینک می باشد و یک مدت است وقتی روشن میکنم سه چراغ اول بلافاصله روشن میشود و باید چند مرتبه خاموش روشن کنم تا چراغ مودم و وای فای روشن شود اگرمی شود بنده را راهنمایی کنید

سلام وقت بخیر مودم بنده تی پی لینک می باشد و یک مدت است وقتی روشن میکنم سه چراغ اول بلافاصله روشن میشود و باید چند مرتبه خاموش روشن کنم تا چراغ مودم و وای فای روشن شود اگرمی شود بنده را راهنمایی کنید دقیقا منم همین مورد رو دارم ولی من هرچی خاموش روشنم میکنم کارساز نی

به نظر می‌رسد مودم شما یک مشکل اساسی‌تر دارد. اگر قدیمی است شاید قطعه‌ای زا آن سوخته باشد یا مشکل از خط تلفن است که گاهی شناخته نمی‌شود
بهتر است مودم را روی خط تلفن دیگری چک کنید یا اینکه به یک تعمیرکار شبکه نشان دهید

سلام ..وفتی لپ تاپ را روشن میکنیم…بلافاصله مودم قطع شده و اینترنت میرود و بابد خاموش و روشن کنبم تا دوباره وصل شود. چرااااااااا..

سلام.

من در شرکتی کار می کنم که از وای فای استفاده میشه. مشکل اینه که وای فای خود به خود قطع میشه و بعد از 1 یا 2 دقیقه و یا کمتر دوباره وصل میشه. به نظر شما مشکل چیه و چه کاری باید انجام بدم ؟

ممنونم

سلام خسته نباشید من مودم tp link دارم الان روشنش که می کنم سریع چراغ ها به غیر از چراغ وای فای روشن و ثابت میمونن بعد چراغ های lan شروع به چشمک زدن می کنند مشکلش چیه.ممنون

سلام مودم من tp link مودم روشن میشه 4 تا چراغ هم روشن ولی گوشی موبایل وایفای مودم پیدا نمیکنه ممنون میشم کمکم کنید

دوست عزیز
احتمال چند مشکل وجود دارد:
۱- فرکانس وای‌فای مودم با فرکانس وای‌فای گوشی یکسان نیست. مثلا گوشی به دنبال وای‌فای در فرکانس ۵ گیگاهرتز است ولی مودم وای‌فای ۲.۴ گیگاهرتز داده است.
۲- سیستم‌عامل گوشی هنگ کرده یا قاطی کرده و نمی‌تواند وای‌فای مودم شما را شناسایی کند. این طور وقت‌ها ریست تمام ارتباطات شبکه گوشی جواب‌گو است.
۳- ریست کردن مودم هم پیشنهاد می‌شود چون برخی اوقات مودم هنگ می‌کند و چراغ روشن نشان می‌دهد ولی وای‌فای خاموش است

من رمز عبور شبکه رو عوض کردم و الان نمیدونم چیکار کنم…چراغ وایرلس روشن نمیشه…رمز قبلیو نمیدونم

سلام
می‌توانید وارد پنل مدیریتی روتر شده و دوباره رمزعبور وای‌فای را عوض کنید.
اگر رمز پنل روتر را نمی‌دانید یا قبلا عضو کردید؛ با یک ریست سخت مودم روتر یا روتر را به حالت کارخانه برگردانید

با سلام مشکلی که الان دارم اینه که وای فای اوکیه همه چی کار میکنه ولی مثلا شب ساعت عموما 4 پا مشی که ببینی دانلودت چقدر رفته میبینی اینترنت قطع شده همه چراغها هم روشنه ولی موبایل دیگه بهش وصل نمیشه با اینکه همه چراغها هم روشنه ی بار که ریستارت میکنی وای فای رو همه چی درست میشه و این قضیه هر 24 ساعت اتفاق میفته
ممنون میشم اگه مشکل منو برمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *